Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Kasım '13

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
1827
 

Kürtleşmek bu işte

Kürtleşmek bu işte
 

Şivan Perver'in Babası Yunus AYGÜN(Viranşehir, Kayalık Köyü 1923)


Doğu'da çağlar boyu yaşanan Türkleşmek ve Kürtleşmek vardır. Kökü mazide olan bu kaynaşma hiç bir gün kesilmemiştir. Bu bağlamda o topraklarda olduğu kadar ülkemizin diğer alanlarında da Kürtleşen milyonlarca Türk olduğu gibi yine Türkleşen milyonlarca Kürt de vardır. İlginçtir ki bu denli kaynaşma bu topraklardaki hiç bir etnik oluşum içeririnde bu yoğunlukta gerçekleşmemiştir. Bu nedenle bu konuları yörede ve hısım akrabalar arasında her konuştuğumuzda 'etle tırnak gibi' olduğumuz ve bizi birbirimize bağlayan en önemli bağın ortak dil Türkçe ile İslam dini olduğu söylenir.

Ziya GÖKALP de bu gerçekleri çok daha ayrıntılı biçimlerde 1922'de yazdığı Kürt Aşiretlerinin Sosyolojik Tetkiki adlı dev eserinde açıklar. Ona göre bulundukları yere ve özellikle güneydeki Arap aşiretlerinin saldırganlık geleneklerinden dolayı en az bin yıldan bu yana Türk, Türkmen ve Kürt toplulukları kendilerini savunmak için aşiretleşmişlerdir.

Toplum Bilimci, şair, devlet adamı ve düşünür Ziya GÖKALP'e göre o süreçte birbirine yakınlık ve nüfus çokluğuna da bağlı olarak bir kısım Türkler Kürtleşmeye, bir kısım Kürtler de Türkleşmeye başlamışlardır. Kentleşme ve eğitim süreçleri yüzünden yöredeki Kürtlerin büyük bir çoğunluğu da Türkleşmiştir, kısaca.

Bu bağlamda az önce seyrettiğim bir haberde yer alan bir konuşmayı bu konudaki son örneklerden biri olması bakımından sizlerle paylaşmak istedim.

Şivan Perver olarak tanınan 1955 doğumlu İsmail Aygün'ün Viranşehir'deki babası 90’lık Yunus AYGÜN: 'Dilim Kürtçe ama ben Türküm!' diyor...

Viranşehir'e bağlı Kayalık Köyü'nde yaşayan baba Yunus Aygün ile anne Hatice AYGÜN, on gün önce Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, oğulları Şivan'ı çok özlediklerini açıklamışlar.

Baba Yunus Aygün oğlu ile en son 1996'da Kuzey Irak'ta görüştüğünü ve Türkiye'ye huzur ve barış gelmesini istediğini anlattıktan sonra, 'Kürtçe konuşuyorum ama Türk bayrağı altındayız. Dilimiz Kürtçe ama ben Türk çocuğuyum. Artık analar ağlamasın, bu güzel ülkemize barış gelsin' diye konuşmuş.

Peki, şimdi soralım:

Batı'nın bazı sömürü tasarılarına da uygun düştüğü bir biçimde bir ulus yaratmak ve yeni bir harita çizmek emeline bağlı olarak bir terör örgütü kurdurarak ya da kurulmuş olan bir örgütü değişik biçimlerde yönlendirerek nice cana kıyanlar bu derece birbiri ile kaynamış bu toplumu nasıl ayrıştırabilirler, bir de bunu düşünelim...

Onların özlerinde yaşayan bu iki ayrı değeri kim nasıl ve hangi hukuk ile ayırabilir değil mi?

Bu işleri kafalarına koyarak yola çıkan 'sözde siyasetçiler' inşallah umduklarını bulamayacaklardır hiç bir zaman.

NAHİDE ÇELEBİ bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sayın Yazarım! İnşallah dediğiniz gibi bizleri ayrıştırmaya kalkanlar umduklarını bulamasınlar, hevesleri kursaklarında kalsın. Bu kişiler bence ne Kürt, ne de Türk. Bizler birbirimizden kız alıp verdik, kanlarımız karıştı. Ayrılmaz bir bütünüz.Canınıza sağlık güzel bir paylaşım.Selam ve saygılar.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 22.11.2013 19:32
Cevap :
Efendim ne kadar haklısınız!Ne yazık ki ne araştırmacılar ne vergilerimizle beslenen üniversite üyeleri ne gazeteciler ne de AKP'nin danışmanları bu konularda gizli bir el tarafından susturulmuşcasına kafalarını kuma gömmüş durumda olmalılar ki AKP'nin ünlü MilliBirlik ve Kardeşlik Projesi kapsamında bile olsa iki çift söz açtıkları yok.Akan kan akarken de konuşmadı bu kişiler.Konuşmadılar,konuşturulmadılar,yazmadılar,yazamadılar belki de bu konularda yazmaları yasaklandı gizlice!Nüfus bakımından ağırlıklarına göre sıraladığımızda Türkler Kürtler,Lazlar ile yaklaşık diğer otuz kadar etnik kökenden oluşan (76) milyonluk kitle Müslüman Türk ya da Müslüman Kürt gibi adlandırılmaz mı? A.Yesevi'nin 'Türklük kaderiniz. Müslümanlık seçiminiz' diye buyurduğu gibi her kişinin etnik kökeni onun ayrılmaz bir parçasıdır.Onunla başkaları ile kaynaşamazsınız.Ancak din,vatandaşlık,komşuluk,akrabalık ve ortak dil gibi dayanaklar bütün toplumlarda olduğu gibi bizi de bağlıyor.AKP ile PKK bunu görmüyor.  23.11.2013 16:48
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 570
Toplam yorum
: 661
Toplam mesaj
: 131
Ort. okunma sayısı
: 985
Kayıt tarihi
: 14.09.08
 
 

1974'te H.Ü. Sosyoloji ve İdare Bölümü'nü yüksek lisans tezi ile bitirdim. 1976 yılında yapımcı y..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster