Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Aralık '09

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
617
 

Kurtulamayacakmışız gibi geliyor şu lanet zehirden !

Kurtulamayacakmışız gibi geliyor şu lanet zehirden !
 

Neredeyse 5 ay olacak Dumansız Hava Sahası'na geçeli. Hiç içinizde gözlemleyen var mı? Neler oluyor ülkemizde? Yasağa uyuluyor mu? Yoksa, ne yapsak da şu yasayı delsek diye cin fikirler mi üretiliyor? Evet, sobacılar köşeyi döndü! Kış günü dışarıda oturabilmeyi keşfettiler. Tüplüsü, elektriklisi boy boy. Altında yer kapma telaşında olan mı ararsınız, sigarasını o sobada yakmaya çalışan mı? Evsizler mutlu! Ülke sokakta! Püfür püfür tütüyorlar! Sözü edilen Dumansız Hava Sahası neredeyse! Dumanlı Hava Sahası olduk! İçerideydiler, dışarı çıktılar. Dışarısı yağmur-çamur, millet sokakta. Ağızda düdükler! Çay-kahve bahane, sigara şahane. Yasaya uyan işletmeler battı, delenler-zenginler ayakta !

Önce; açık alanların üzeri tente ile örtülürse tepede baca görevi görecek açık bir yer olacak dendi. Sonra biraz yumuşatıldı, üç tarafı açık olacak dendi. Şu anda durum ne, merak ediyor musunuz? Dün öğle vakti izlenimimi paylaşayım sizlerle.

İstanbul'da, büyük İş Merkezlerinin olduğu bir muhit. Çevresinde birçok lokanta ve kafe var. Çünkü öğle paydosunda insanlar tıka basa yemek için dolduruyor. Bunlardan birinin önündeki açık alanın üzeri şeffaf tente ile tamamen kapatılmış. Yanlarda pencere tanımlı bölümler de var. Hani şu yuvarlayıp, sarılan ve yukarıda çıtçıtlananlardan! Ama hepsi kapalı. İçeride kesif bir duman bulutu! Asabım nasıl bozuldu. Ağzımı-burnumu kapayıp girdim içeri. Fosor fosur sigara içiyorlar. Kasada duran patron edalı adama yaklaştım.

"Afedersiniz ben lokantanızda yemek istiyorum; ama gördüğüm kadarıyla sigara yasağı uygulanmıyor işletmenizde!"

Çattık ya da bela mısın be adam bakışı! Bön bön!

"Bak bakalım etrafa, sigara içen var mı?" Kapalı bina bölümünü gösteriyor bana!

"Yok, sizin havanız iyi. Ben dışarıyı kastediyorum.. Üzerini kapatmışsınız ve hatta yanlarını da. Hava sirkülasyonunu sağlayan hiç açıklık yok. Yanları açık olmalıydı. Bu durum yasaya aykırı !"

"Zabıta mısın birader?" Gözler çakmak çakmak!

"Yok, ülkesini seven; ama sigaradan nefret eden bir vatandaşım. Ha, bir de açım."

"Tövbe tövbee!! Öğlen öğlen! Rahatsız oluyorsan git başka yerde ye kardeşim. Refiikk, topla lan şu boşları!.."

"Siz lokantaysanız ben burada yemek istiyorum ve siz yasayı çiğniyorsunuz."

"Bak kardeşim! Açık alanın üzerini kapadık; ama yanlarında pencereleri var, gördün mü? Ama insanlar soğuk diye kendileri kapıyorlar! Benim, ne suçum var?"

"Anladım. O insanlar, sarılmış ve yukarıda çıtçıtlanmış pencereleri üşümesinler diye kendileri kapıyorlar. O yüksekliğe de herhalde masanın üzerine çıkarak ulaşıyorlar! Ve nasıl olsa hepsi de sigara içtiği için rahatsız olmuyorlar. Böylece siz de ses çıkarmayarak, kanunda açıkça yasak olduğu belirlenmiş sigara içme odasını yaratmış ya da yaratılmasına göz yummuş oluyorsunuz. Yasaya uyan komşularınızla oluşan haksız rekabet de ayrı."

"Bela mısın be adam? Kim gönderdi seni?"

"Bunun suç olduğunu ve şikayet edilmesi durumunda yüklü bir para cezası alacağınızı biliyor musunuz ?"

"Sen mi şikayet etçen lan? Et ulan! Etmezsen a.... Bak ben seni n'aparım!"

Araya girenler, ayıranlar; bakma ona abi, hadi abi işine diyenler.

O pis duman bulutunun içinden, elimle ağzımı burnumu kapayarak çıktım. Hiç kimsenin, ne yapsak etsek de şu musibetten önce kendimizi sonra etrafımızı kurtarsak dediği yok. Sigarayı içmemenin, kurtulmanın yollarını aramayı bırakın; o zehiri içebilmenin, çevreyi zehirlemenin çıkış yolunu arıyorlar haldır haldır! Yirmili yaşlardaki gençlerin o dumanı içlerine çekerken gözlerindeki mutluluğa, dumanı içe çekerken yanaklarında oluşan derin çukurlara inanamazsınız! Yedikleri yemekten bile o zevki almıyorlardır. Çok yazık! O zehiri içmelerine üzülüyorum; ama beni zehirlemelerine arkamdaki kanun gücüyle itiraz ediyorum. Yaptığım bu. Koca ülkemde kim bilir daha ne dahiyane çözümler, kılıflar bulmuşlardır yasayı delecek! Çok ağır cezalar gelmeli. Yoksa korkarım yavaş yavaş cılgını çıkaracaklar. Ben bir başıma ne yapabilirim ki !

http://blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=187574

http://blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=190273

http://www.havanikoru.org.tr

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

daha fazla büyümemiş tartışmanız...Böyledir memleketimizde bu işler :( Bireysel olarak bu durumla baş edebilmek gerçekten zor... 2 yıl önce İtalya'da bir restoranın tamamen açık, teras katında içtiğim sigara, arkamda oturan insanların rahatsız olmasına ve şikayetlerine neden olmuştu da şaşırmış ve utanarak söndürmek zorunda kalmıştım...Öyle işte:) Selamlar

fatma iyibilgin 
 12.12.2009 11:27
Cevap :
Oralar başka.. Çocukluktan devleti, kanunları, toplum kurallarını öğrenerek yetişiyorlar. Bizde de yeni kuşak farklı yetişiyor. Belki 50 sene sonra çok daha farklı bir Türkiye olur. Teşekkürler, sevgiler..  12.12.2009 16:27
 

Zaten yasakları delmek abuk sabuk çözümler üretmek konusunda bizden önde gideni yok. Hayatımda sigara kullanamdım ve bu konuyu ne zaman açsam sen nasıl bir his olduğunu bilmiyorsun cevabını alıyorum, ohh iyi ki bilmiyorum bilmekte istemiyorum. O pis kokudan, çok rahatsız oluyorum Tavrınızı tebrik ediyorum, o kendi çapında çözüm üreten vatandaşımızı görmezden gelenleri göreve davet edip, en ağırından bir ceza iletmelerini temenni ediyorum:) Birde şu fosur fosur sigarayı kural delerek içenlerin bu davranışlarını yurt dışında denemelerini çok samimi istiyorum :)

mea culpa 
 11.12.2009 23:22
Cevap :
Orası da doğru. Biz nasıl bir his olduğunu bilmiyoruz. Nasıl bir zehirse, esir alıyor insanları. Yurt dışında insanlar kanun, nizam biliyor. Ayrıca başlarına adam dikmek gerekmiyor. Ülke gündemimiz öyle dolu ki, sigara yasağı bilmem kaçıncı sıraya geriledi. Devlet nereye yetişsin ? Takipçisi olmak da bizlere kaldı. Teşekkürler, sevgiler..  12.12.2009 16:25
 

Düşüncenizi paylaşıyorum Ata Kemal bey, Hem kızıyorum hemde üzülüyorum tiryakiler için. Gençlik yıllarımda bende denedim sigara içmeyi! ilk zamanlar keyif aldığımı bile düşündüm fakat hiç bir zaman tiryaki olmadım. O yüzden de nasıl bıraktım hatırlamıyorum bile! bu düzenin oturması da geniş zamana yayılacak sanırım. Toplum olarak en büyük problemimiz öncelikle kurallara uymayı öğrenmek Duyarlılığınız için tebrik ederim Ata Kemal bey, Sevgiler saygılar

Naile ASLAN 
 11.12.2009 16:35
Cevap :
"Hangi konuda durum iyiye gidiyor ki" dediğimiz şu günlerde ne yazık ki sigara yasağı konusu da cıvımak üzere. Önce açık alanlar tentelerle kapandı ama yanları açıktı, tüplü-elektrikli sobalar kuruldu. Adam geliyor, 1.5 liraya bir çay içiyor, sıcacık sobanın altında sigarasını da tüttürüyor. Tabi bu büyük maliyet. Peki, n'oldu ? Sobalar kalkmaya, tentelerin yanları kapanmaya başladı. Bazı kıraathanelerde de gizlice sigara içilmesine izin veriliyormuş ! Biz bu işi başaramayacağız gibi geliyor. Çünkü yasak delmeye öyle meraklı bir milletiz ki.. Aklımız hep cinlikte. "Ya hazır yasak da gelmişken, bırakayım şu mereti" diyen yok. Bu blog'a kaydolurken de siyasete, futbola, etliye-sütlüye karışmama kararım vardı. Çünkü kendimi biliyorum. Vatanını, milletini seven, dürüst ve ahlaklı bir Türk vatandaşı olarak Don Kişot'luğa soyunuyorum, bir şey değişmediği gibi sonunda yine ben üzülüyorum. Hislerimi paylaşan yorumunuza çok teşekkür ederim Naile Hn, sevgiler..  11.12.2009 17:35
 

yazınızı canıgönülden destekliyorum bende günde bir adet sigara içen birisi olarak sigara içilen yerde kaldığım zaman rahatsız olurum. ara sıra gittiğim kahvehanede genelde yasağa uyuluyor ancak birkaç kişinin korkarak sigara içtiklerini gördüm. işyeri sahipleri zannederim müşteri kaybetme korkusu ile göz yumuyorlar ve kendilerine göre sigara içme yerleri yapıyorlar.

Kapadokyalı 
 11.12.2009 11:22
Cevap :
Dediğim gibi, yaptırımlar ağırlaştırılmazsa mutlaka o mereti içmenin bir yolunu bulacaklardır. Teşekkürler, sevgiler..  11.12.2009 13:49
 
Toplam blog
: 462
Toplam yorum
: 8314
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1120
Kayıt tarihi
: 07.03.09
 
 

Ne güzel bloglar yazdık, ne muhteşem dostluklar kurduk; onlar kaldı baki... ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster