Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Ekim '08

 
Kategori
Dostluk
Okunma Sayısı
15287
 

Kurtuluş Savaşı'nın yöremizdeki kadın kahramanı Fatma Çavuş Mesire Alanı

Kurtuluş Savaşı'nın yöremizdeki kadın kahramanı Fatma Çavuş Mesire Alanı
 

Önceki hafta 19 Mayıs İlçesinde Kurtuluş Savaşı yıllarında Dağköy’de çetelere karşı büyük mücadele veren kahraman Türk Kadını Fatma Çavuş adına yapılan mesire alanının açılışında idim.

Hem köye hem de ilçeye hâkim bir tepede oluşturulan mesire alanı bayraklarla donatılmıştı. Fatma Çavuşun kahramanlıklarının konuşulduğu o gün büyük keyif almıştım.

Daha sonra Fatma Çavuşun yakınlarıyla yapılan röportajlarla birlikte o günün anlamlı görüntülerini hemşerileri ile birlikte Kanal S ve Kanal 55 Televizyonunda hazırlayıp sunduğum ‘Yel değirmeni’ Programına taşımaktan büyük gurur duydum.

***

Kurtuluş Savaşı kahramanı Fatma Çavuş 1897 yılında 19 Mayıs İlçesine bağlı Dağköy'de dünyaya gelmiş 1963 yılında 66 yaşında iken yine aynı köyde vefat etmişti.

Babası ve yakınları Balkan Savaşlarına katılmak üzere köyden ayrılmış ve geri dönmemişlerdi.

Zaten o yıllarda eli silah tutan Türk Erkekleri cepheye gittiği için köylerde kadınlar, çocuklar yaşlılar ve birde engelliler kalmıştı.

Kurtuluş savaşının başlamasıyla birlikte yörede eli silah tutanların askere alınmasını fırsat bilen bazı Rumlar, kurdukları çetelerle Türk Köylerine saldırmaya başlamışlardı.

Bunların başında da Dağköy geliyordu.

Türk erkekleri çeşitli cephelerde düşmana karşı savaşırken kadınlarda bulundukları köyleri savunmaya çalışıyorlardı. Birçok Türk Köyü bu saldırılarda yağmalandı ve ateşe verilerek yakıldı.

Fatma Çavuş köyde kalanlardan oluşturduğu kuvvetle çetelere karşı sonuna kadar mücadele verdi. Çeteleri etkisiz hale getirdi.

Bu savunmalarda yöre halkı ona Fatma Çavuş olarak hitap etti ve ölünceye kadarda öyle kaldı.

Kurtuluş Savaşından sonra Mustafa Kemal Atatürk Fatma Çavuş’u Ankara’ya davet etti. Ancak günün şartlarına göre gidemedi.

Vefatına kadar Milli Bayramlarda at üstünde geçit merasimlerine katıldı.

***

Onunla ilgili anlatılanlar yöremizdeki Kurtuluş Savaşına dair pek çok bilgi vermekte ve ışık tutmaktadır.

1997 yılında zamanın 19 Mayıs Kaymakamı (şimdi Kırşehir Vali Yardımcısı) sn. Ayhan Özkan’ın gayretleriyle neşredilen 19 Mayıs Gazetesine yaptığım araştırmalarda o günleri yaşayanlarla birlikte birçok gerçeğe ulaşarak günyüzüne çıkarma fırsatını elde ettim.

İki yıl sonrada olayı ‘yel değirmeni’ programına taşıdım. Köy muhtarı hemşerileri tarafından kabrinin yeniden yapılmasını sağladım.

Onun adının yaşatılması için gerekli girişimlerimiz etti.

Daha sonra ilçede görev yapan 19 Mayıs Kaymakamı (şimdi Mülkiye Müfettişi) olan sn. Hüseyin Köksal ile birlikte çalışmalar devam etti. Ardından 19 Mayıs’ta görev yapan Kaymakam sn. Yusuf Güler (Şimdi Denizli-Tavas Kaymakamı) bugünkü mesire yeri için büyük emek verdi. Bugünlere gelmesinde önemli adımlar attı.

19 Mayıs Belediye Başkanı Yılmaz Erel hiçbir zaman desteğini esirgemedi. Sürekli çalışmaların yanında oldu. Belediye tarafından Fatma Çavuş için başlatılan rölyef çalışmaları halen devam etmektedir.

Bugün ilçede Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneğinin Fatma Çavuş ismiyle açtığı kütüphaneye giden yol buradan geçiyor.

Samsun Milletvekili sn. Suat Kılıç’ın ilçede yapımı süren Anadolu Lisesine Fatma Çavuş isminin verilmesi düşüncesini gönülden destekliyorum. 19 Mayıs gibi anlamlı bir ismi taşıyan ilçede eğitim ve öğretim kurumlarından birinde adının yaşatılması o kurumu kahraman bir Türk kadını ismiyle taçlandırması bakımından isabet olacağı kanaatindeyim.

Emeği geçen ve bundan sonrada bunu devam ettirecek olan herkese tarihimize kahramanlarımıza karşı borcumuzu ödeme adına ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

***

Erzurum’da Nene Hatunlar, Kastamonu’da Şerife Bacılar Samsun’ dada Fatma Çavuşlar zor zamanlarda bu ülkenin tapusuna mühür vuranlardır.

Bugün onlara dünkü kadar ihtiyacımız var.

Kurtuluş Savaşının Yöremizdeki Kadın Kahramanı Fatma Çavuş Mesire Alanı önümüzdeki yıllarda geleneksel olarak düzenlenecek etkinliklere sahne olacak. Burada Milli Marşlarımız söylenecek, kahramanlık türküleriyle birlikte destanları okunacak, yöresel kültürümüz yaşatılacak… Burası bir Bayrak Tepe, bir Hürriyet Tepesi olacak…

Türk kadını adına anlamlı mesajlar verilecek.

Tarih yaşayanların tarihi bir kez daha gözler önüne serilecek.

Nasıl onurlanmayız, nasıl mutlu olmayız, nasıl sevinmeyiz ki…

***

Bu arada ilçenin özverili emektar Özel idare Müdürü sn. Ethem Özer’e, köyün coşkulu muhtarı Hüseyin Ulusoy ve heyecanlı Dernek Başkanı Fahri Ulusal’ a da özel teşekkürlerimle…

Biz biliyoruz ki tarih yapanlar kadar yaşatanlar ve yazanlar da her zaman hatırlanacaktır.

Bu çalışmaların bölgemizde etkin bir şekilde devam etmesi dileğiyle…

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Hep merak ettiğimiz ve adından ve kahramanlığından başka bir şey bilemediğimiz Fatma Çavuş'u etraflı bir şekilde araştırdığınız ve blogunuza raşıdığınız için, ayrıca onun için yapılan çalışmalara yardımcı olduğunuzdan dolayı ikutluyorum.Sevgilerle. Ünal Şöhret Dirlik

Ünal Şöhret Dirlik 
 15.10.2008 8:06
Cevap :
Duyarlılığınız için çok teşekkür ederim...  16.10.2008 22:57
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 572
Toplam yorum
: 542
Toplam mesaj
: 37
Ort. okunma sayısı
: 829
Kayıt tarihi
: 09.08.06
 
 

Samsun Yazarlar Derneği (Kurucu) Başkanı. 8 kitabı neşredildi. Türk Güreşinin Sembol ismi Yaşar D..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster