Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Kasım '06

 
Kategori
İş Yaşamı - Kariyer
Okunma Sayısı
2747
 

Kurum için iletişim kan dolaşımıysa, sekreter kalptir

Kurum için iletişim kan dolaşımıysa, sekreter kalptir
 

İletişim, en genel tanımıyla duygu, düşünce veya bilgilerin akla gelebilecek her türlü yolla başkalarına aktarılmasıdır. Sosyal bir varlık olarak insan, özel yaşamında, sosyal ve iş yaşamlarında eşi, dostu, arkadaşlarıyla sürekli bir ilişki ve iletişim içindedir.

Küreselleşen dünyamızda da kurumlar; çalışanları, müşterileri, rakipleri vd. ile iletişim kurarlar. Ekonomik sınırların ortadan kalktığı, rekabetin kızıştığı çağımızda kurumlar etkin, hızlı ve sağlıklı bir iletişim ağı kurmak zorundadır. İşte bu ağın odak noktasında sekreter vardır. Sekreter, bir kurum için kan dolaşımını sağlayan kalp gibidir.

Biçimsel (resmi) iletişimde kuruma ve yöneticiye gelen telefonlarda iletişimi kuran ilk kişi sekreterdir. Gülümseyen ses tonu, yapıcı, kibar ve pozitif konuşmaları ile telefonun diğer ucundaki kişilere yalnızca kendisi hakkında değil, kurumu ve yöneticisi hakkında da ilk bilgileri vermiş olur.

Kurumu ziyaret edenlerin de iletişim kurdukları ilk kişi sekreterdir. Diksiyonu, Türkçe'ye hakimiyeti, görgü kurallarını ne denli bilip uyguladığının yanı sıra giyimi, makyajı, aksesuarı hatta masasının üzerindeki bir objeyle bile gelen konuklarla iletişim kurar. Ziyaretçi, sekretere bakarak kurum ve yönetici hakkında fikir ve bilgi sahibi olur.

Yöneticinin iş yaptırmak için kullandığı temel araç iletişimdir. Bu iletişimin büyük çoğunluğunu da sekreter sağlar. Toplantı organizasyonlarını yapar, telefon görüşmelerini sağlar, emir ve direktifleri iletir, mektupları yazar, gelen mektupları okur vb. iletişim etkinliklerini yerine getirerek kurum içinde çalışanlar ile yönetici arasında iletişimi kurar.

Biçimsel iletişimde önemli bir göreve sahip olan sekreter, kısaca dedikodu olarak tanımlayabileceğimiz biçimsel olmayan iletişimde de hassas bir noktadadır. Çalışanlar daima yönetim katında neler olup bittiği ile yakından ilgilenirler. Bu meraklarını da kaynak olarak gördükleri sekreterden gidermek isteyebilirler. Diğer yandan yönetici, farklı zihniyet ve yapıları tanıyan bilgi kaynağı sekreterinden çalışanlar hakkında bilgi isteyebilir. Bu anlamda biçimsel olmayan iletişim bir sekreter için oldukça tehlikeli bir durumdur. Yalnızca bilgi aktarmak olarak görülemeyecek bu konu iş etiği ile yakından ilgilidir ve ileriki yazılarda üzerinde durulacaktır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

20 yıllık sekreterim... Hep keşke sekreterliğin okulunuda okusaydım diyecek kadar mesleğimi severek yaptım. Yazınızı okuduğumda ise bu hissettiklerim içimde bir kez daha depreşti. Keşke bu meslek için bir şeyler yapabilseydim... Örneğin "senin gibi bir sekreter arayışımız" var diyen insanların karşısına benim gibi diye çıkartacağım öğrencilerim olabilseydi. Ama sadece kendi adıma didinmişim bu meslekte. İşte bunun için gayretiniz çok hoşuma gitti. Başarılı olmanızı gönülden diliyorum. 20 yıllın sonunda bu meslek adına kendi çabamla öğrendiklerimide söylemeden yazımı sonlandırmak istemiyorum. BİR SEKRETER; ? İnisiyatif kullanabilecek kadar cesur ? Yöneticisinin önünde gidebilecek kadar akıllı ? Yöneticisini rahat çalıştıracak kadar planlı ? Yöneticisinin gününü programlayacak kadar becerikli ? Yöneticisinin aynası olacak kadar temsilci ? Pratik, proaktif, organizatör olmalıdır. Yöneticinin faydalanıp faydalanmayacağı ise .................... Derin saygı ve sevgilerimle

Zeynep 
 05.12.2006 10:34
Cevap :
Zeynep Hanım, yorumunuz için teşekkür ederim. Bir meslektaşım tarafından kutlanmak beni yüreklendirdi. Onaylanmak gururumu okşadı. Bizim gibi sekreterlik mesleğine gönül ve emek vermiş sekreterlerle mesleğimizi daha ilerilere taşıyacağımıza inanıyorum. Başarılarınızın devamını diliyorum. Saygı ve sevgilerimle...  05.12.2006 17:32
 

seninle aynı okulda olup,arakadaşın olmaktan gurur duyuyorum.Başarılarının devamını diliyorum. Bölümün adına göstermiş olduğun çabalardan dolayı seni tüm kalbimle kutluyorum.Yaşasın Büro Yönetimi ve Sekreterlik.

hayriye 
 16.11.2006 21:46
 

Tüm, Yönetici yardımcılarını (Sekreter) bulundukları yerlerden bir haftalığına çekiniz. Yokluklarında ne kadar değerli olduklarını, en geç bir saat içerisinde görülecektir. Gerçekte, yardımcılarımıza çok şey borçluyuz. Ben kendi adıma onlara teşekkür ediyorum. Sağlıcakla kalınız.

Canmehmet 
 14.11.2006 16:20
Cevap :
Sekreterlik ile ilgili yazılarımın amacını özetlemişsiniz. Teşekkür ederim  14.11.2006 16:26
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 13
Toplam yorum
: 27
Toplam mesaj
: 20
Ort. okunma sayısı
: 3200
Kayıt tarihi
: 30.10.06
 
 

Üniversite için gittiği Ankara'dan 17 yıl boyunca ayrılamadı. Büro Yönetimi ve Sekreterlik öğretm..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster