Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Temmuz '09

 
Kategori
İş Yaşamı - Kariyer
Okunma Sayısı
436
 

Kurumsal Entropi ve Kıraçlaşmış Şirketler

Kurumsal Entropi ve Kıraçlaşmış Şirketler
 

Günün trendi:

Kapitalist, materyalist ve pozitivist kurallar dahilinde faaliyet gösteren günümüz kurumları ve şirketleri özellikle ruhsal, duygusal, ve ahlaki açıdan “kıraç” hale geldiler.

İletişim, empati, şefkat, yakınlık ve sevgi eksikliğinden kaynaklanan; anlam, derinlik, ve farkındalık eksikliğinden ortaya çıkan bir kurumsal entropi günümüz organizasyonları için önemli bir tehdit oluşturuyor.

Büyük resmi görememe, rutinleşme, bürokratikleşme, hantallaşma, kurumsal değişimi engellliyor. Kıraçlaşmanın en önemli göstergelerinden biri de çalışanlarda gözlenen motivasyon, şevk, heyecan ve bağlılık eksikliği, stres, depresyon, sağlık problemleri ve iş memnuniyetinin ve işyeri sadakatinin azalması. Bunda korkuya, yabancılaşmaya ve yalnızlaşmaya iten kurum kültürleri da etkili.

Aşırı maddecilik ve aşırı kar odaklılık, şirketlerde aşırı rekabetçi ve ben merkezci anlayışın yaygınlaşmasına neden oluyor.

Hızla yaygınlaşan ve küreselleşen finansal krizler, kaos ve belirsizliğin artmasına, işten çıkarmalara, küçülmelere, şirket birleşmelerine, satın almalarına ve geride kalan sendromuna yol açıyor.

Kurumsal entropinin bir başka etkeni teknolojinin ve dijitalleşmenin getirdiği makineleşme, mekanikleşme ve insan hassasiyetlerinin yitirilmesi.

Kapitalist sistemde faaliyet gösteren şirketlerin en önemli problemlerinden biri de Enron, Tyco, world.com, Arthur Andersen gibi şirketlerde yaşanan ahlaksızlıklar, yolsuzluklar ve şirket skandalları. Bütün bu problemler kapitalist sistemde ve A.Ş. modelinde tıkanıklıklara ve açmazlara neden oluyor.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 279
Toplam yorum
: 169
Toplam mesaj
: 78
Ort. okunma sayısı
: 2440
Kayıt tarihi
: 09.09.06
 
 

Dr. Fahri Karakaş, Londra’da University of East Anglia’da görev yapmaktadır (Norwich Business Sch..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster