Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Şubat '16

 
Kategori
Beslenme / Diyet
Okunma Sayısı
150
 

Kurutulmuş Seferihisar mandalinası

Kurutulmuş Seferihisar mandalinası
 

Kurutulmuş Seferihisar mandalinası


Güzel haberlerle karşınızdayım. Hani içinizde “doğallık “ kavramını çok sevenler , çantasında fındık fıstık , kayısı  ve benzeri gıdalar taşıyanlar var ya? Artık onlara bir de “ Seferihisar kuru mandalinası “ eklendi. Daha ne olsun? Bu süper bir haber.  Diğer mevsimlerde bu mandalinayı özleyenlerin özlemi az da olsa bitti diyebiliriz.

Sizlerle ayrıntılı olarak paylaşmam gerekirse,  Seferihisar Belediyesi ve ortağı olduğu kooperatif , sera içerisinde mandalinayı kurutma işlemini başlatmış, kuru mandalinaların çantalarınıza iyice doluşmasının yanında birçok güzel sonucu daha var, bu sayede mandalinalar da değerlendirilmiş olacak. Kış meyvesi olarak tanıdığınız mandalina , artık tüm yıl yanınızda.

Fakat bu kolay bir iş mi ? Tabi ki değil. O kadar çok proses ve dikkat edilmesi gereken şey var ki. Öncelikle bir üretici topluluğu sağlanması gerekiyor , ardından işleme paketleme tesisi , işlemenin ardından paketleme ve bunun satış işlemleri. Hepsi bir zincir ve birbirine bağlı şekilde ilerliyor. Kurutma işlemi için jeotermal enerji denenmiş , bu da maliyette avantaji sağlamış .Bunun yanında kurutma prosesinin  8 saat sürmesi düşünülüyor ve 1,5 ton mandalina kurutulması planlanıyor. Yerel üreticiyi destekleyen bu proje , amacına da ulaşacak gibi gözüküyor. Çok yakın zamanda bu ürünü piyasaya sürmeye hazırlanıyorlar ve bunun yanında bizim için eşi benzeri olmayan enginarın da kurutulması planlanlanıyor. ( işte en çok bunu sevdim. ) , bu liste böyle uzayıp gidiyor hatta . Şuan anlaşıldığı üzere, mandalina üreticileri yaşadı, darısı diğer üreticilerimizin başına. Gün içerisinde yoğun bir tempoda yemek bile yemeye fırsat bulamayanlar, okurlarım arasından sürekli “ Biz nasıl güvenli ve doğal gıda tüketebiliriz ?  “diye soranlar , çocuklarına meyve yediremeyip de böyle bir sebepten kuru meyveyi yedirmeye çalışacak olanlar, orta yaş üstü yakınlarımız ve kısacası tüm tüketiciler için çok önemli bir yere sahip olduğunu düşünüyorum bu projenin.

Basit bir şey değil bu, emek istiyor.

Ben de tüketiciler ve sevgili okurlarım adına Seferihisar Belediyesi’nin çözüm ortağı olan firmaya, bu projede yer alan Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’ne ve tabi ki İzmir Seferihisar Belediyesi’ne teşekkür ederim.                                                                                            

Sağlıkla kalın!

Not : “ Bu proje mis gibi kuru mandalina ve sağlık kokuyor. “     Gıda Mühendisi- Nermin Özge Bilge

 

 

Ay Şen bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 298
Toplam yorum
: 41
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 323
Kayıt tarihi
: 20.02.15
 
 

Gıda Yüksek Mühendisi  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster