Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Ocak '13

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
3945
 

Kuşak farklılıklarını anlamak

Günümüz iş dünyasında 4 farklı kuşak bir arada bulunabilmektedir. Bunlar aşağıdaki gibi  kategorize edilmiştir.

Sessizler (gelenekçiler): 1946 öncesi doğanlar

Baby Boomer: 1946-1964 arasında doğanlar

X  Kuşağı: 1965-1980 arası doğanlar

Milenyum-Y Kuşağı: 1981 sonrası doğanlar.

Her kuşağın dünyayı algılama biçimi farklı olduğundan inaç, değer ve beklentileri de farklılık göstermektedir. İyi bir iletişimci veya yönetici olabilmek için farklı kuşakların farklı yaklaşımlarını, beklentilerini ve motivasyon stratejilerini bilmek çok önemlidir. Aşağıda bu kuşakların spesifik bazı özelliklerinden bahsedeceğim.

Sessizler (gelenekçiler)

Hayatta olan en büyük nesildir. Aileye inanarak, eski aile geleneklerinin pekiştirildiği TV programlarını izleyerek büyümüştür. Büyüme dönemlerinde anne her zaman evde olan kişiydi. Baba ekmeği kazanan ve mutlak otorite sahibi karakterdi. Büyür, evlenir, çoluk-çocuğa karışırlar, ilk işe başladığı yerde üstlere kadar çıkarlar ve çoğunlukla oradan emekli olurlar.

Hiyerarşik kurumlarda çalışmayı ve hiyerarşik yetkinin rolünü anlarlar. Genellikle sorunsuz kariyer geçişi ve terfi yaşamışlardır. Prosedür ve kurallara çok önem verirler. İş ve özel yaşamlarında “Sonuna kadar git”prensibine sahiptirler. Düzenlenmiş, iyi araştırılmış gerçekler, rakamlar, detaylar ve örneklerle desteklenmiş bilgileri severler. Onlar kendi deneyim ve tecrübelerine değer verilmesini isterler.

Baby Boomer (Nüfus patlaması kuşağı):

Çalışan sayılarının azaltıldığı döneme denk gelmiş,  işsizlik ve rekabet çağını yaşamışlardır. Birkaç kariyerleri, işverenleri ve birkaç türde işleri olmuştur. İşkoliklerdir ve kendilerini işle tanımlarlar. Kariyerlerini ailelerinin önüne geçirmekle suçlanırlar.

Ben merkezci ve dalgın olmaya meyillidirler,”ben”kuşağını temsil ederler. Bilgi ve eğitimi ödül olarak görürler. İşe gidip gelirken kitap okuyarak ve CD dinleyerek kendilerini sürekli geliştirirler. Birebir toplantıları severler. Motivasyon için yaşam boyu eğitim ve seminerlerle teşvik edilirler. Motivasyon için onları herkes önünde taktir etmek ve göze çarpan primlerle ödüllendirmek tavsiye edilir.

X Kuşağı:

 

70 ler, 80 ler ve 90 ların düzenine tanıklık etmişlerdir ve büyük kurumlara güven duymazlar. Her işin geçici olduğunu varsayımını benimserler. Uzun mesai saatlerinden kaçınırlar ve işleriyle kişisel yaşamlarını ayrı tutarlar. Ebeveynler yorgunluk, hastalık ve boşanmalar geçirmişlerdir. İş alışkanlıklarında BB kuşağından daha az hırslı ve daha sadakatsiz görünürler. İşyerinde şüphecidir, kendilerine odaklanmışlardır ve kendilerini korurlar. X kuşağı heyecan arar, işyerinde eğlenmek isterler. Rahatlatılmış kurallar ve rahat kıyafetler tercih ederler, e-postaları uzun toplantılara tercih ederler.Otoriter bir yöneticiye karşı koyup fikir ayrılığına düşebilirler.

Doğru ilerlediklerini bilmek için çok sayıda geribildirim almak isterler. Bilgisayarda öğrenmeye BB den daha yatkındırlar. Otorite dayatmalarını, tek yönlü iletişimi sevmezler, etkileşimli, katılımcı iletişim tercih ederler. Motivasyon için: Teknolojiyi ön planda tutmaları için onları destekleyin,doğruluk, dürüstlük ve ekip çalışmasını öne çıkaran bir yönetim tarzı benimseyin.

Milenyum Kuşağı (Y Kuşağı):

X kuşağının 2000 yılından önce yükselip düşüşüne tanıklık etmişlerdir (teknolojik patlama,iflas…).İş güvenliği isterler. Sayıları çoktur, işyeri için rekabet etmeleri gerekir. Korumacı ebeveynlerle büyümüşlerdir, işyerindeki anlaşmazlıklardan korkarlar. Çoklu görevlerde çok iyidirler, eş zamanlı olarak birçok faaliyeti etkili olarak yürütebilirler. Ebeveynleriyle iyi anlaşırlar, daha uzun süre evde yaşayabilirler. Hızlı tempolu teknolojik dünyada gelişirler. Anında ve sürekli geribildirim isterler. Övgü toplamaya alışkınlardır ve sessizliğiniz onları onaylamadığınız anlamına gelir.

Herkesin söz sahibi olmasını isterler- (Wikipedi Kuşağı-Herkesin katabileceği bir şey vardır.) Takım çalışmasını severler. “Ya dediğimi yaparsın ya da çekip gidersin” yaklaşımını kabul etmezler,çekip giderler. Onlarla küçümseyici bir şekilde konuşulmasından veya ne düşünmeleri gerektiğinin söylenmesinden hoşlanmazlar. Dış dünyadan soyutlanmak için teknolojiyi kullanırlar. Motivasyon için: Onlara kişiselleştirilmiş bir plan önerin. Eğlence faktörünü göz ardı etmeyin. Bilgi ve talimat  için zaman ayırın. Sık sık geri bildirim verin. Kararlarının etkileyici olduğunu hissettirin.

BİLGİ EDİNMEDE KUŞAK FARKLILIKLARI:

Sessizler ve Baby Boomer’lar: Büyük çoğunlukla haber ve bilgiyi bölgesel ve ulusal gazetelerden veya köklü ve güvenilir saydıkları dergilerden okurlar. Kımıldamadan oturur ve güvenilir ve tanıdık haber spikerlerinin sunduğu kanal haberlerini izlerler.

X Kuşağı:  Bir hayli seçici ve inisiyatif sahibidir. İstedikleri habere ulaşmak için saat 7 haberlerini beklemezler. Kendi kendilerine karar verir ve hiç bir şeyi beklemezler. Haberleri TV kanallarından veya internetten alırlar.  Özellikle ilgi duydukları konularla hazırlanmış medyayı ararlar. Genel gazetelerdeki başlıkları okumazlar. (İlgi duymadıkları şeye çok zaman gitmesi demektir bu.) Başarı, anne/babalık, erkek/kadın, spor, kondisyon, seyahat, macera, kaliteli yaşam, yiyecek gibi özellikle ilgi duydukları konuları ararlar. “Kontrol” anahtar kelimedir.

Y Kuşağı:  Bir öğretmen, ihtiyar, uzman, akıl hocası ve kütüphane gibi eskiden bir konuyu öğrendiğimiz kaynaklar bugün bilgisayara yenik düşmüş durumdalar. Bugün yeni slogan “ Kendim yapabilirim” haline dönüşmüştür. “Bir bilgiyi anında bulup, kağıda döküp hazır almak varken neden kitap, kitap dolaşayım ki!” “Google’dan bakarak istediğim bilgiyi bulabilirim ama ondan sonra sitenin nasıl kurulduğuna ve ne kadar ciddi olduğuna bakar, kaynağın geçerliliğini ararım. Haberlere yalnızca internetten ulaşırlar. Onlar için TV sadece eğlence aracıdır. Bilgi alma ve iletişimde cep telefonları ve sms’in önemini görmezden gelemeyiz tabii ki.

Günümüzde “kuşak çatışması” diye adlandırdığımız sorunun kaynağı aslında her kuşağın farklı dönemlerde farklı bir tarzda yetişmiş olmasıdır. Diğer kuşağa “farklı” olarak değil de “sorunlu” olarak yaklaşmak bu kuşaklar arası çatışmayı tetikler. Bunun için öncelikle diğer kuşakların bizimle aynı dönemde büyümediğini ve farklı tecrübeler yaşadıkları için dünya modellerinin değişkenlik gösterebildiğini kabul etmemiz gerekir. 

 

 

Kaynak:İş hayatında Kolay İletişim Kurma Yöntemleri ( Sonya Hamlin), Livcon Researc International. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 20
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 1248
Kayıt tarihi
: 03.02.11
 
 

Profesyonel Koç ve NLP Eğitmeni Marmara Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği bölümünden mezun ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster