Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Ağustos '08

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
2362
 

Kuşlar gibi özgür olabilmek.

Kuşlar gibi özgür olabilmek.
 

Öyle midir acaba? Kuşlar özgür müdür? Belki de durumlar hiç sandığımız gibi değildir. Onlar da bize bakıp böyle bloglar yazıyorlardır kimbilir? “İnsanlar gibi özgür olabilmek” diye.

Acaba ellerimiz için “Ne kadar da maharetli kanatları var...oysa biz ise kanatlarımızı sadece uçmak için kullanıyoruz” da diyorlar mıdır? Peki bloglarında bizim resimlerimizi koyup insan olmaya özeniyorlar mıdır?
Yan tarafa koyduğum kuş resmini aylar önce çektim. Öğrenci labına şöyle bir uğramıştım...baktım kenarda duran bir kuş var içi doldurulmuş tabii ki.

Çektim hemen resmini. Sonra da düşündüm ne kadar özgürdü diye?
Çürüme ve yok olma özgürlüğü bile yok aslında.
Almışız doldurmuşuz. Sonra da laboratuvar da öğrencilere eğitim materyali yapmışız.

Tıpkı öncesinde yazdığım bir blogta(http://blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=74902) olduğu gibi insan kemiklerini doldurmuşuz kutulara eğitim amaçlı gösteriyoruz, anatomimizi öğretmek için.

Hangimiz daha özgür onlar mı biz mi? Aklımız sayesinde sadece bu dünyada değil...uzayın derinliklerinde de dolaşıyoruz. (Şimdilik çok derinlerde değil ama o da yakındır).

Özgürlük büyük nimet, özgürce düşünebilmek ve özgür yaşayabilmek harika. Bunun bilincinde miyiz acaba? Ve insan olarak bizler birbirimizin özgürlüklerini kısıtlarken ki düştüğümüz gülünç durum nedir?
Yoksa bencillik midir? Hani daha da fazlasına sahip olabilmek hırsıyla. Hani daha da fazla tüketebilmek amacıyla.
Özgür olabilmek ne güzel...tıpkı kuşlar gibi işte...özgürce uçabilmek yani...

Bir dakika bir dakika...hani biz daha özgürdük?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

özgürlük bence akılda başlar hayal gücünde devam eder sonra ve bence zaten özgür insan özgürlüğe saygı duyandır.. bence bu anlamda hiç birimiz gerektiği kadar özgür değiliz.. ama çabalamak bile yeterli haksızmıyım ???

ENGIN D 
 27.08.2008 23:16
Cevap :
Cabalamak bile onemli haklisiniz. Ama Ozgur insan ne yazik ki ozgurluge saygi duymayan hareketleri de yapabiliyor...Belki de dogamizin karmasikligi buna sebep. Sevgi ve selamlarimla.  28.08.2008 0:21
 

Nedir özgür olmak? Başkalarının hayatına kastetmek mi?Yoksa cana can katmak;hayatın güzelliğini yaşayıp,yaşatmak mı? Hayvanat bahçesindeydim iki gün önce.Türlerine göre kafeslere konmuşlardı özgürlüğün simgeleri.Hint bülbülü,kanarya... Meraklı bakışlar karşısında o kadar takıntısızlardı ki! O küçücük kafeste bile kanat çırpışlarıyla özgürlüğü içimize işliyorlardı adeta. Oysa biz dünyayı aştık.Uzayın derinliklerinde hayat arıyoruz.Nedendir acaba kendi dünyamıza sığmıyoruz? Saygılarımla...

İbrahim Halil Yeter 
 26.08.2008 9:01
Cevap :
Kuslar gibi ozgur derken, galiba "ucabildikleri surece" demeyi ihmal etmisim. Bizlerin uzaya cikmasi da bir bakima ozgur olmanin gostergesi olsa gerek...hani eger dunyayi da bir kusun kafesi olarak dusunursek. Katki ve yorumlariniz icin cok tesekkurler. Sevgi ve saygilarimla.  26.08.2008 13:48
 

her iki canlı türünün de özgür olanı var, özgür olmayanı hatta özgür olmak isteyip de olamayanı var. Kuşlar mı özgür insanlar mı diye sorarsanız yine de ben kuşlar derim herhalde.. bakın yine cevap veremedim:)))) selamlar.

sema öztürk 
 25.08.2008 17:50
Cevap :
Hafta sonu denize gitmistik...sahildeki martilara bakiyordum. Yiyeceklerimize kiskancca bakip etrafimizda ucuyorlardi...ve bu yaziyi da biraz zaman once yazmistim aklima geldi bu soru yine..Sanki kuslar daha ozgurmus gibi diye dusunuyorum yine de. Sevgi ve selamlarimla.  25.08.2008 18:00
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 237
Toplam yorum
: 729
Toplam mesaj
: 78
Ort. okunma sayısı
: 1274
Kayıt tarihi
: 06.08.07
 
 

Biyolojinin son yıllarda, özellikle son 10 yılda içeriğinin yoğun bir şekilde moleküler düzeye inmes..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster