Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Temmuz '12

 
Kategori
Kentleşme
Okunma Sayısı
838
 

Kütahya Belediyesi, TOKİ, stratejik yönetim

Kütahya Belediyesi, TOKİ, stratejik yönetim
 

Şehir insanın hayatını kolaylaştırmalı....


Kütahya ili üç yüz bini aşan nüfusu ile aslında orta büyüklükteki illerden birisi. Buna rağmen ekonomik, sosyal, çevresel sorunlarına bakıldığında kendisinden çok daha küçük ve zor şartlardaki illerde yaşanan sorunlarla yüzleşmekte. Bu kadar büyük bir ilde çok daha farklı sorunlarla karşılaşılması beklenirken daha alt düzeydeki sorunlarla insanların, toplumun karşı karşıya kalması çok şaşırtıcı.

Türkiye çapında TOKİ faaliyetleri gerçekten topluma önemli yararlar sağlayan hizmetler olarak karşımıza çıkıyor. Bu hizmetler toplumun en temel ihtiyacı olan barınma ihtiyacının karşılanmasında önemli bir alternatif haline geldi. Adeta yeni şehirler oluşturuluyor. Yeni yaşam alanları kuruluyor. Bu uygulamalar belediyelere de önemli bir vizyon kazandırıyor. Kütahya ili de bu hizmetlerden yararlananlardan birisi. Ancak şehri, binaları yapmak yetmiyor. Arkasından yapılanların yaşatılması gerekiyor.

Kütahya ilinde de yapılan TOKİ konutlarının yaşanılır yerler haline gelmesinde yaşanan sorunlar var. Bu sorunları dile getiren bir mesajı geçenlerde Kütahya Belediyesi Beyaz Masa birimine gönderdim. Mesaj aynen aşağıdaki gibi.

TOKİ ile ilgili olarak yaklaşık bir hafta önce belediye elemanlarının sağlık ocağı civarında çevre temizliği yaptığını görünce sevinmiştik. Bu elemanlar ertesi gün Sosyal Bilimler Lisesinin yanındaki park alanını da temizlemeye başlamıştı. Ancak park alanının yarısı temizleyip bıraktılar. Duyumlara göre temizlik yapılmasının nedeni olarak yeni 2+1, 1+1 binalarının açılışı için başbakanın geleceği söylenmiş. Ancak daha sonra başbakanın gelmeyeceği anlaşılınca temizlik işinden de vazgeçilmiş. Şu an Sosyal Bilimler Lisesinin hemen yanındaki park alanının yarısı temizlenmiş durumda. Diğer yarısı ise olduğu gibi duruyor. Aslında bu alanın belli aralıklarla temizlenmesi konusunda defalarca kişisel olarak mesajla ve muhtarlık aracılığı ile taleplerimiz oldu. Bir ara geçtiğimiz mart ayı içinde temizleneceğine dair cevap da gönderilmişti. Ancak bu güne kadar hiç bir çalışma yapılmadı. Şimdi de yarısı temizlenmiş bir park alanı var. Yapılanları görünce acaba belediye hizmetleri halkın rahatı için mi yoksa başbakan için mi yapılıyor sorusu insanın aklına geliyor. TOKİ'de en son temizlik, çevre düzenlemesi geçen yıl yine başbakanın geldiğinde yapılmıştı. Şimdi de yine başbakanın geleceği söylentisi üzerine başlayan bir temizlik işi yarım kalmış durumda. Buna göre halka hizmet başbakana gösterişten sonra geliyor gibi görünüyor.  Bu anlayış doğru bir anlayış olmasa gerek.”

Yukarıdaki mesajı belediyeye ve AKPARTİ genel merkezine gönderdikten yaklaşık bir hafta sonra adı geçen yerdeki otlar kesildi. Bilemiyorum belki yazdığımız mesajların etkisi mi yoksa gerçekten bir plan doğrultusunda mı yapıldı belli değil. Ancak bu kez de kesilen otlar olduğu gibi yerinde bırakıldı. Şu an parkımız hemen hiç kullanıma uygun bir yer değil.

Bu uygulamaları görünce küçük bir park düzenlemek bu kadar zor mu diye sorası geliyor insanın.

Belediye hizmetleri insanların hayatını en yakından ilgilendiren hizmetler. Bu yönüyle gündelik hayata etkisi itibariyle çok önemli. Kimi siyasi yorumcular 90’lardaki Refah Partisinin kazandığı başarıyı bu partiye ait belediyelerdeki hizmetlerin bir sonucu olarak da görüyorlar. Refah Partisinin belediyelerde gösterdiği başarı sonrası toplum genel seçimlerde de bu partiye bir şans verdiği şeklinde yorumluyorlar. Doğruluğu konusunda net bir araştırma olmamakla birlikte bu tarihten sonra hemen tüm partilerin yerel hizmetleri daha fazla önemser hale geldikleri kesin gibi.

Buna rağmen Kütahya ilindeki belediyecilik hizmetlerindeki yetersizliklerin nedenleri ne olabilir sorusu insanın aklına geliyor. Kütahya ili iktidara ait bir belediye olmasına rağmen şehirde belediyecilik hizmetlerinin yeterince etkili olmadığını hemen herkes dile getiriyor. Yukarıdaki örnek olay da bunun küçük bir göstergesi. Küçük bir parkı insanların rahatça kullanabileceği, ailece oturup dinlenebilecekleri, gezip yürüyebilecekleri bir yer haline getirmek çok zor olmasa gerek.

Bu durum belediye yönetiminde stratejik bir bakış açısının olmadığına yorulabilir. Stratejik yönetim genel anlamda uygulamalara ışık tutabilecek çerçeve bakış açısının varlığı anlamına geliyor. Örnek olarak park düzenlemesi yapılacaksa stratejik yönetime sahip bir yönetici tüm parklarda olması gereken temel standartları belirlemiş olması gerekir. Hazırlanan parklar nasıl düzenlenecek, ne kadar aralıklarla ne tür hizmetler kimler tarafından yapılacak gibi soruların cevapları stratejik yönetim anlayışına sahip bir birimde her zaman vardır. Şikayet beklemeksizin planlı, sistemli ve zamanında insan hayatını kolaylaştıracak şekilde uygulamalara yer verilmesi gerekir. Oysa bizim örneğimizde başbakan gelecek diye temizlik, bakım işleri başlıyor. Başbakanın gelmeyeceği anlaşılınca iş olduğu gibi bırakılıyor. Şikayetler sonrası iş güya yapılıyor. Ancak yapılan iş temizlikten çok çevreyi kirletmek durumuna dönüşüyor. İnsanlar bu park alanını kullanamıyorlar. Çünkü ne masa var, ne ışık, ne oturacak bir yer, ne yürüyüş yapılacak bir yer, dinlenilebilecek bir yer hemen hiç biri yok. Kurumuş otlar, kurumaya yüz tutmuş ağaçlar, her an ateş almaya, yanmaya hazır bir ortam. Böylesi bir ortamdan kim nasıl yararlansın anlayabilmek zor.

Gelişmiş ülkelerde duyarlı bir toplum, toplumun duyarlıklarına duyarlı bir yönetimin varlığından söz edilir. Bu toplumun, toplumu oluşturan bireylerin mutluluğunu, refahını getirir.

Yapılan eleştirileri belediye düşmanlığı, siyasi değerlendirme, muhalif yazılar, düşünceler olarak değerlendirecekler mutlaka çıkacaktır. Ama biraz da eleştirilerin haklılığının olup olmadığını da araştırmak gerekiyor. Gelişme ancak bu şekilde ortaya çıkabilir. 

Ali Hikmet DEMİR

Görüş ve Değerlendirmeleriniz için……

alihikmetdemir@gmail.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sizin yapmış olduğunuz eleştirilerin muhalif önyargılardan uzak olduğunu görmemek mümkün değil. Samimi değerlendirmeleriniz nedeniyle ama bundan da önemlisi duyarlılığınız sebebiyle kutluyorum. Gerçekten şehir yaşamı kolaylaştırmalı ve insanı olgunlaştırmalı. Çevre ve Kültür yönüyle ihtiyaçlarımızı gidereceğimiz zenginlikte bir il Kütahya. Bunun için yapılması gerekenleri düşünelim, tasarlıyalım ve uygulayalım.Selamlar; Hasan Fehmi Kinay Kütahya Milletvekili

hasan kinay 
 25.07.2012 23:42
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 15
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 959
Kayıt tarihi
: 05.01.11
 
 

İnsanlar toplu halde yaşamak zorunda olan varlıklardır. Toplu halde yaşamak insana kolaylıklar, i..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster