Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Nisan '09

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
421
 

Kutlu Doğum Haftası

Kutlu Doğum Haftası
 

Kutlu Doğum Haftası

Bu gün pazar. Şöyle suya sabuna dokunmayan keyifli bir pazar yazısı yazmak, okumak nede güzel olurdu.

Ülkemizin üzerine kabus gibi çöken ekonomik kriz, politik çalkantılar, ergenekon davası gibi bir çok neden keyifli bir pazar geçirmeyi de, okumayı da, yazmayı da, yavanlaştırıyor. Sabahtan beri gerek bloglarda, gerek gazetelerde keyifli yazı aradım. Bulduğum çok az keyifli yazıda biraz yavandı. Sanki şeker atılmamış pasta gibi.

Evelsi gün sokakta elime tutuşturulan plastik güle gözüm takıdı. Bu sevimsiz plastik güller nedense sanki kutlu doğum haftasının sembolü oldu. Bazı yerlerde yemek verildiğini, helva dağıtıldığını duyuyoruz. Hadi onlar neyse de, çalan kapıyı açtığınızda karşınıza çıkan sıkma başlı, güleryüzlü, tanımadığınız bir bayanın elindeki plastik gülü uzatıp “kutlu doğum haftanız mübarek olsun” deyişi bana fazlaca anlamlı gelmiyor.

Bu konuda muhakkak bilgi eksikliğim var diye düşünüyorum. Bu konuda bilgisi olan, üstelik bu yazıyı okumak zahmetinde bulunanlar beni yorumları ile bilgilendirsin artık.

Aklıma takılan en önemli ayrıntı, tarih konusu.

Bildiğim kadarı ile Hazreti Muhammetin doğum günü olarak Mevlid Kandili gecesi olan 12 Rebiülevvel kabul edilir. Günümüz takvimine uyarlandığında 8 –Mart tarihi ortaya çıkıyor.

Yani Hazreti Muhammetin doğum günü mildi takvime göre 8 – Marttır.

Bir başka soruda biz bu günü nasıl algılıyoruz? Sosyal bir günmü (herhangi birimizin doğum günü gibi) yoksa dini bir günmü. Yıllardır yapılan uygulamalara baktığımızda dini bir gün gibi algılıyorum. Eğer öyle ise, diğer dini günler gibi (ramazan bayramı, kurban bayramı v.s.) bu etkinlikler hicri takvim esas alınarak, uygulanmalı diye düşünüyorum. Yani her yıl bir önceki yıla göre onbir gün evvel.

Kafamdaki bütün bu sorular uzun süre ulaşabildiğim kaynakları araştırmama rağmen tatmin edici bir bilgiye ulaşamadığımdan dolayı olabilir.

Ortada, bu etkinlik haftası için birkaç mantıklı kutlama tarihi ve yöntemi varken neden 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinliklerinin olduğu haftanın üzerine getirilmiş olabileceğini düşününce, aklıma hiçte hoş olmayan düşünceler gelmiyor değil.

Esen kalın. 19/4/2009

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1508
Toplam yorum
: 5843
Toplam mesaj
: 265
Ort. okunma sayısı
: 1677
Kayıt tarihi
: 16.07.08
 
 

Yetmişiki yaşında iki çocuk ve iki torun sahibi bir erkeğim.. Lise mezunuyum. Uzun yıllar esnaflı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster