Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Kasım '13

 
Kategori
Özel Günler
Okunma Sayısı
564
 

Kutsal görev

Kutsal görev
 

ınt


Öğretmenlik çok önemli bir görevdir. Öğretmenler; bizleri küçük yaştan itibaren eğitmeye başlayan kişilerdir. Bu denli önemli mesleği icra eden öğretmenlerimize yılın bir günü de olsa bütün iyi dileklerimizi sunmak için Öğretmenler Günü kutluyoruz.

Bizim ülkemizde ise Öğretmenler günü 1981 senesinden itibaren süregelmiştir. 24 Kasım tarihi ise şuradan gelmiştir;  Mustafa Kemal Atatürk, 24 Kasım 1928'de Millet Mektepleri’nin Başöğretmenliği unvanını almıştır. Ata’mızın 100. doğum yıl dönümünün denk geldiği 1981 yılının 24 Kasım’ında  yani “başöğretmen” unvanını aldığı gün artık o günün Öğretmenler Günü olarak geçirilmesi fikri ortaya oluşmuş ve onaylanmıştır.

İlk göz ağrımdı. Defterlerimizi açtırıp da tek tek kontrol ederken ev ödevlerimizi, nasıl da sarılıp uyumak isterdim kollarında, bir ana kucağı sıcaklığında. Oysa çok sonra öğrenmiştim onun beni sevmediğini! Sıra dayağında yemiştim ilk tokadını! Böyle düşünmüştüm.

Atatürk boşuna söylemedi “ Öğretmenler yeni nesil sizin eseriniz olacaktır.” Biz doğduk ve şekillendirmesi için öğretmenlere sunulduk. Onlar bizden güzel eserler çıkarmaya çalıştılar.

Diğer taraftan; Okulunu bitirip öğretmen olmanın sevincini yaşarken, atanamayan öğretmenlerimiz. KPSS ve kadro engeline takılıp mesleğini yapamayan hayal kırıklığına uğrayan öğretmenlerimiz. Yıllarca ailesinden ayrı, yuva sıcaklığı özlemiyle görev yapan öğretmenlerimiz.

 Bütün öğretmenlerimizin gününü kutluyor, saygıyla eğiliyorum. (Kötü niyetlilere değil)

 Dünyanın bütün çüçeklerini diyorum

 Ben mezarsız yaşamayı diliyorum,

 Ölmemek istiyorum, yaşamak istiyorum,

 Yetiştirdiğim bahçe yarıda kalmasın,

 Tarumar olmasın istiyorum, perişan olmasın,

 Beni bilse bilse çiçekler bilir dostlarım,

 Niçin yaşadığımı ben onlara söyledim,

 Çiçeklerde açar benim gizli arzularım.

 Ceyhun Atuf KANSU 

Cemile Torun, Abbas Oğuz bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ne mutlu bana ki, hala bana örnek olan bir Cumhuriyet Öğretmeninin kızıyım. Atatürk ve Şehit olan Öğretmenlerimiz de dahil olmak üzere tüm idealist gerçek öğretmenlerimizin bu özel gününü sizin aracılığınızla ben de kutlamak isterim. Sevgiler, Selamlar...

Yağız 
 24.11.2013 23:01
Cevap :
Çok teşekkür ederim. Sevgiler, selamlar.  25.11.2013 10:42
 

Artvin İlköğretmen okulunda okurken eğitim sosyolojisi ve psikolojisini öğretmişlerdi;bunun yanında diğer mesleki derslerle duvar örmesini,ayaklı düğme dikemsini,sökük dikmesini ve tarım dersleride de toprak çeşitlerini öğrenmiştik.Döner sermayeli okullarda ise çok daha geniş ve farklı uygulamalar da vardı:Sebze ve meyve yetiştirmek hayvan bakımından süt sağmaya kadar,sonra yabancı dillere gittiğimde de farklı mesleki bilgiler öğretmişlerdi. Şimdilere bakıyorum da bilimlerin anası olan felsefeye dersleri kaldırılmış.Eğitimleri sırasında veya atandıktan sonra öğretmenlerimizin çoğusu bu bilgileri öğrenmek için de çok emek veriyorlar...Kadro engeline takılanlar da büyük sıkıntılar içinde ayrıca,sizin de dile getirdiğiniz gibi...Elinize sağlık,sayın Yılmaz.Önemli bir bilgilendirmeydi.Sağolunuz.Selamlarımla.

Abbas Oğuz 
 23.11.2013 0:23
Cevap :
Çok teşekkür ederim, Abbas bey. Önemli detaylar için, bir çok şey değişiyor, farkında olamıyoruz. Sizinde öğretmenler gününüzü kutluyorum. Selamlar, saygılar   25.11.2013 10:50
 

Evet, öğretmenler günü kutlu olsun...

Kerim Korkut 
 22.11.2013 18:34
Cevap :
Teşekkür ederim, Kerim bey. Selamlar  23.11.2013 9:14
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 137
Toplam yorum
: 368
Toplam mesaj
: 7
Ort. okunma sayısı
: 2221
Kayıt tarihi
: 19.02.13
 
 

05 Ekim Ankara doğumluyum. Okumayı, yazmayı, insanları dinlemeyi seviyorum. Kişisel blogumda her ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster