Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Ağustos '19

 
Kategori
Edebiyat
Okunma Sayısı
107
 

Kuvayı Milliye Ruhu

Kuvayı Milliye, Anadolu’nun işgal altında olduğu yıllarda, kıtlık, yokluk ve hastalıkların kol gezdiği zamanlarda, milli mücadele ruhuyla doğmuş, bağımsızlık aşkıyla yoğrulmuş, ulusal direniş hareketinin adıdır.

İlk kıvılcım güney cephesinde çakılmış, ilk silahlı direniş Fransızlara karşı yapılmış, en etkili direniş İzmir ve Ege bölgesinde olmuştu.

Yurtsever subayların kurduğu bu direniş hareketi, düzenli bir ordu değildi. Yurdunu seven herkesin katılabileceği küçük birliklerdi. İçlerinde eski ordu mensubu askerler, efeler, eşkıyalar, çiftçiler, esnaflar; genç-yaşlı, zengin-fakir her kesimden insan vardı.

Tek düşünceleri işgal güçlerine direnmek ve gerekirse bu uğurda ölmekti. Başlarında Şahin Bey, Yörük Ali Efe, Gaddar Pehlivan, Aslan Bey, Polat Bey, Kara Fatma gibi kahramanlar vardı. Gönüllülük esasına dayanıyordu ve birliklerin ihtiyacı yurtsever köylüler tarafından karşılanıyordu.

Kuvayı Milliye’nin amacı hiçbir devletin egemenline girmeden Türk milletinin kendi bayrağı altında bağımsız yaşama hakkını gerçekleştirmekti.

Böyle doğdu Kuvayı Milliye

Kuvayı Milliye direnişi ilk olarak kendini batıda gösterdi, vur kaç taktiğiyle işgal güçlerine ağır kayıplar verdirdiler ve batı cephesi oluştu. Yunan işgal kuvvetlerine karşı direniş gittikçe güçlendi. Fransızlara karşı direnişte adeta bir destan yazılarak Maraş ve Urfa kurtarıldı.

Direniş düzenli ordu kuruluncaya kadar devam etti. Düşman kuvvetleri baskınlarla pek çok kez bozguna uğratıldı. Millet meclisine karşı ayaklanmalar bastırıldı.

Kuvayı Milliye, Türk milletinin kurtuluş umudu oldu.

Böyle doğdu Kuvayı Milliye ruhu.

19 Mayıs 1919 da Samsun’dan doğan güneşte, Büyük Millet Meclisinin oluşumunda, Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunda hep bu Kuvayı Milliye ruhu vardı.

Bu vatan onların canları pahasına verdiği mücadele ve direniş sonucunda kuruldu.

Kuvayı Milliye ruhu, vatan için gerekirse canını vermek demektir. Kuvayı Milliye ruhu özgür ve bağımsız bir ülke uğruna gerekirse yeniden dirilmek demektir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 16
Toplam yorum
: 10
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1153
Kayıt tarihi
: 17.10.16
 
 

Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. Edebiyat ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster