Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Mart '18

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
1017
 

Kuveyt: Zenginlik Başa Dert!

Kuveyt: Zenginlik Başa Dert!
 

Kuveyt’in yüzölçümü İzmir-Aydın illerinin toplamı kadar. Konumu da bu illerimize benziyor. İzmir’in batısı deniz, Kuveyt’in doğusu…

Üç milyon nüfuslu bu ülkede, dünya petrol rezervlerinin%9’u bulunuyor. Mukayese için vermek gerekirse, Arabistan’da dünya rezervinin %16’sı, İran’da 11’i, Irak’ta ise10’u bulunuyor.

Dolayısıyla, yüzde 9’luk petrol Kuveyt’e akıl almaz bir zenginlik sunuyor. 2012 rakamlarına göre, Kişi Başına Düşen Millî Gelir (KBMG) 66 bin dolar.

Cuma akşamı (16 Mart), NTV Kuveyt’i anlatan kısa bir film yayımladı… Görüntüler, sanki bir Arap ülkesinden değil de Amerika’nın bir eyaletinden gibiydi…

Kuveyt’te kadınlar Suudi Arabistan’daki gibi sımsıkı kapanmıyor… Oldukça rahatlar… Genç kızlar başörtüsü takmıyor… NTV’nin programı “hızlı yemek” (fast food) kültürünün zararlarını anlatmaya odaklıydı. Devasa binalar, geniş caddeler bu “hızlı yemek” lokantalarıyla doluydu.

Caddede gezenlerin tamamı normalden fazla kilolu gözüküyordu.

Amerika’nın en büyük “hızlı yemek” şirketi, ABD dışındaki ilk lokantasını, 1980’de Kuveyt’te açmış. Aradan geçen süre içinde diğerleri de gelmiş ve müthiş yayılmışlar. Programda, bütün Kuveyt “hızlı yemek” kültürünün bağımlısı olmuş gibi bir izlenim ediniyorsunuz. O dünyaca ünlü restoran zincirlerinin şubeleri dolup dolup boşalıyor.

Programda, çok çocuklu bir aile yakından tanıtılıyor… Aile, hızlı yemek zincirlerinden birinde, bir masaya oturuyor.  Çok iştahlı, aşırı kilolu, 40-45 yaşlarında gözüken bir bayan var… Hamburger ve pizzayı çok sevdiğini söylüyor.

Sonra, o bayan, aşırı kilolarından şikayetle hastaneye gidiyor, kontroller yapılıyor… Önce tartılıyor, 116 kilo… Yaşını söylüyor: 15… Evet, yanlış okumadınız, yaşı, yazıyla on beş! Kızda, diyabetten, nefes ve kalp yetmezliğine kadar pek çok rahatsızlık bulunuyor. Ameliyat olacak.

Doktorlar, ülke nüfusunun yüzde 40’ının obezite hastalığı olduğunu söylüyor. Bu rahatsızlıktan bahseden doktorların da aslında fazla kiloları var.

Kuveyt’in çok sıcak ikliminden dolayı pek spor yapılamadığından şikayetçi oluyorlar. O vakit insanın aklına, Kuveyt’ten daha sıcak olan Afrika ülkeleri, o ülkelerden çıkan, bir deri-bir kemik dünya koşu şampiyonları geliyor. Ayrıca, akla yine Kuveyt’in geniş Basra Körfezi sahili geliyor. Yüzme de mi yapılamıyor? Zengin ülke, kapalı, klimalı spor salonları yapamıyor mu?

Zenginlik başa dert, azizim! İhtiyacın olmadığından canın hiç çalışmak istemiyor… Hep yemek yemek istiyorsun… Yürümek, koşmak, top oynamak, yüzmek hiiiiç içinden gelmiyor!

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İlginç bir konu elinize sağlık

Kerim Korkut 
 19.03.2018 21:16
 

İsmail Bey,Kuveyt 'ten dünya petrol rezervinin %9 çıkmasaydı,15 yaşındaki çocuk,obezite olmayacak,Afrika'nın yoksul ülkelerinin çocukları gibi bir deri bir kemik olacaktı.Kimi Arap ülkelerinin topraklarından petrol fışkırıyor,onlar da üretmeden yan gelip yatıyorlar.Allah,bir de Anadolu 'yu görse!İlginç bir konuyu,ustalıkla işlemişsiniz.Bilgilendik.Sağ olun.Selam ve saygılarımla.

Hüseyin Başdoğan 
 18.03.2018 14:56
 

Obezlikten korunmak gerekiyor sevgili arkadaşım... Hızlı yemek bir sorun ve bir de dengesiz beslenmek buna eklenince artı hareketsizlik al sana bir baş belası... Sağ olunuz var olunuz:)

Halil Güven (Sökeli) 
 18.03.2018 1:02
 

Sayın Cengiz size katılıyorum, bu güzel yazınızla bilgilendim teşekkürler selam sevgi ve saygılar.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 17.03.2018 20:28
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1414
Toplam yorum
: 4938
Toplam mesaj
: 25
Ort. okunma sayısı
: 1194
Kayıt tarihi
: 04.06.10
 
 

Ücret karşılığı hiçbir yerde çalışmıyorum. Sandıklı'da doğdum. Kuleli Askerî Lisesi, Kara Harp Ok..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster