Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Mayıs '12

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
757
 

Kuyucaklı Yusuf / Sabahattin Ali

Kuyucaklı Yusuf / Sabahattin Ali
 

alıntıdır


Akşam iş çıkışı uğradığım kitapçıdan apar topar kitapları alıp çıkma fikrindeyim. Baktım olacak gibi değil, ne yoğunluklar bitecek, ne sorumluluklar azalacak bir şekilde ara zamanlar bulup okuyacağım kaldığım yerden. Eskiden (çok değil henüz 2 ay öncesine kadar) haftada bir kitap okurdum. Şimdi uzak kaldım.

Deniz kitap evi, pasajın içinde, güzel bir dükkan. Zaten kitapçıların saman sayfalı kitap kokusunu taşıyan dükkanları her zaman ilgi odağım olmuştur. İçeri giriyorum aklımda birkaç isim var. Hatta cüzdanımın içinde kenarı yırtık bir parça sayfaya not almışım.

Şanssız günümdeyim ki, hiçbiri kalmamış. Getirtmek üzere not alıyorlar. Kitapçılarda tavsiyeler ile yönlendirilmek güzeldir. Okumuş ve konusuna aşina insanların kısa bilgiler ile elimizde tuttuğumuz kitabı tanıtması zevkli gelir.

Kitapçıdaki adam başlıyor anlatmaya, kitaplarla ilgili kısa bilgiler vermeye.

Derken elim Sabahattin Ali’nin eseri Kuyucaklı Yusuf’a takılıyor. Ve kitabı elime alır almaz adamın yüzü gülüyor adeta.” Hiç pişman olmazsın” diyor. Ne yalan söyleyeyim renklerinden midir, nedir? Bana çok kasvetli geliyor ama kırmıyorum, alıyorum kitabı.

Ve çıkarken hediye ettiği kitap ayracını.

Eve geliyorum ertesi gün Pazar. Aslında iyi bir kitap olsaydı çok rahat bitirebilirdim ama bu kitapla bu hafta sonu zor biter diye düşünürken başlıyorum okumaya.

Bir sayfası biterken diğerine nasıl geçtiğimi inanın farkında bile değilim. Sonuç; aynı gün okunmuş, bitmiş, kitaplıktaki yerini almış bir Sabahattin Ali kitabı.

1937'de yayınlanan Sabahattin Ali' nin bu romanı, Türk edebiyatında öncü bir role sahiptir. Roman, Türkiye'nin o döneme kadar ifade edilmemiş problemlerini dile getirmektedir. Kuyucaklı Yusuf'a kadar Türk romanının ana konusu Batılılışma problemidir. Kuyucaklı Yusuf'la ezilen köylü ve toplumsal yapının aksayan yönleri ilk defa içerden bir gözle ele alınmıştır.

Tanıtım yazısı:

 

(…)

"Bu manasız ve yabancı hayatta bir tek şeye hakikaten sarılmış, hakikaten inanır gibi olmuştu. Bu da karısı idi. Muazzez'in varlığı Yusuf için büyük, boşlukları dolduracak mahiyette bir şey değildi, fakat onun yokluğu müthişti. Onun bu kadar sebepsiz yere, bu kadar insafsızca Yusuf'un hayatından koparılması çıldırtacak kadar acı idi. Hayatında asıl aradığı şeyin Muazzez olmadığını biliyordu, fakat Muazzez olmadan bunu aramaya muktedir olamayacağını sanıyordu." Kuyucaklı Yusuf Türk edebiyatının belki de en romantik kahramanıdır. Hayatın ve insanların zalimliği karşısındaki naif duruşu ile bir yandan trajik bir sona ilerlerken, bir yandan da yaşadığı lirik aşk hikayesinin kahramanı olarak edebiyat tarihinde yerini almıştır.

Roman Yusuf, Kaymakam, eşi, Muazzez ve Şakir arasında yoğunlaşmıştır.

Ayrıca 1937’den bu yana hep güncel kalmış bir romandır. Okurken gözümüzde canlandırıp, olayları bire bir yaşama hissi veren bu roman, mutlaka okunmalı diye düşünüyorum.

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bir Tv. programında kız Sabahattin Ali' yi anlatıyordu. Babası öldükten sonra çok zorlanmış. Kominist, istenmeyen bir babanın kızı olduğu için dışlanmış. hem babasız kalmış hem de belki de daha farklı problemlerle boğuşmuş. Zor hayatlar..!

Arzu Elif 
 10.05.2012 11:49
Cevap :
ön yargıların getirdiği dışlanmışlıklar... o durumu yaşayan o kadar çok insan tanıyorum ki, kalpleri kırılmaya alışıyor zamanla.   10.05.2012 12:52
 

Sabahattin Ali muhteşem bir yazar ve şairdir. Ne yazık ki muammasını hâlâ koruyan korkunç bir cinayete kurban gitmiştir. Hıfzı Topuz'un onun hayatını anlattığı kitabını okurken zaman zaman gözyaşlarıma engel olamadım. "Kürk Mantolu Madonna" yı okumadıysan tavsiye ediyorum. En az Kuyucaklı Yusuf kadar beğeneceğine eminim. Uzun zaman oldu buralara uğramayalı, özlemişim yazılarını. Sevgilerimle.

NURTEN DEMİREL 
 09.05.2012 21:19
Cevap :
Yoğunluğunuzun farkındayım ama ne yalan söyleyeyim bende sizi özlüyorum:) Kürk Mantolu Madonna'yı da okudum ancak Kuyucaklı Yusuf beni bir başka etkiledi sanki. Fırsat buldukça okuyorum bu ara. Kendim zoraki zaman ayırmazsam bir türlü fırsat bulamıyorum çünkü. sizin kelimelerinizi okumak her zaman ayrı keyif benim için, sağ olun hep olun.sevgiler  09.05.2012 22:23
 

Mervecim Sabahattin Ali'yi çok severim.''Ben gene sana vurgunum''...Anımsadın dimi? Sevgiler güzel arkadaşıma:)

Şennur Köseli 
 05.05.2012 10:35
Cevap :
Anımsamaz olur muyum? Bende çok sevdim. Ama seni daha çok:)  07.05.2012 8:23
 

Canım bilgilendirdiğin için teşekküreler. İlk fırsatta Fethiye'de bulursam alıp okuyacağı.Sevgiler. NAHİDE

NAHİDE ÇELEBİ 
 04.05.2012 14:29
Cevap :
Tavsiye ederim Nahide Hanım, beğeneceğinize eminim. sevgiler  04.05.2012 19:54
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 670
Toplam yorum
: 3227
Toplam mesaj
: 35
Ort. okunma sayısı
: 1897
Kayıt tarihi
: 19.12.10
 
 

İstanbul doğumlu. Kuantum Yaşam Koçu. EFT, NLP, ETKİLİ İLETİŞİM, BEDEN DİLİ gibi bir çok konuda e..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster