Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Temmuz '11

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
667
 

Kuzey Ege'de termik santral alarmı

Kuzey Ege'de termik santral alarmı
 

Dünyamızda teknoloji her gün ilerse de sorunlar bitmek bilmiyor. Yaşadığımız yeni yüzyılda küreselleşme diye adlandırılan bir dönemde yaşıyoruz. Bilimsel alanda önemli gelişmeler yaşansa da ortak sorunlarımız çözülüyor mu, o tartışılır. İklim değişikliği bunlardan sadece bir tanesi. Eğer sorunları sıralamaya başlarsam tek bloga sıdırmam imkansız.  

Endüstri ilerledikçe çevre daha çok tehdit altına giriyor. Elbette teknolojiye karşı değilim ancak farklı alternatifler üreterek yenilenebilir eneji ve doğal kaynaklarımızla çevreyi koruma altına alabiliriz.  

Son dönemlerde ülkemizde çevreyi tehdit eden santrallerin kurulması planlanıyor. Karadeniz'de HES'lerin kurulması, bölgenin güzelliklerini yok edecek. Ege ve Akdeniz kıyılarında 46 yeni kömürlü termik santral için lisansların verilmeye başlaması söz konusu.  

İzmir'e bağlı Aliağa ilçesinin Çakmaklı Köyüne 800 megavat gücünde, ithal kömürle çalışacak bir termik santral kurulması planlanıyor. Aliağa-Menemen arasında yolculuk ettiğinzde çeşitli fabrikaların yarattmış olduğu hava kirliliğini görmeniz mümkün. Buna bir de kurulması düşünülen termik santral eklenirse bölgedeki bitki örtüsü ve tarımsal alanlar zarar görecek. İnsan sağlığını etkileyecek olumsuz vakalar da ortaya çıkabilecek. Çakmaklı Köyü, Yeni Foça sınırında da yer aldığı için denizin kirlenmesi kaçınılmaz olacak.  

Bölgemiz önemli bir rüzgar enerjisi potansiyeline sahip, temiz enerji üretme yolları ve olanaklarını kullanarak çevremizi koruyabiliriz.  

Anayasanın 56. Maddesi'ne göre sağlıklı ve temiz çevrede yaşamak bizim en doğal hakkımızdır.  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

gönenç eline sağlık.. üstelik rüzgar tribünleri çok sevimli doğada güzel bir yer buluyor, çocukken oynadığımız pervaneler gibi. Dikiliden izmir'e doğru giderek çoğalıyorlar dilerim biz de Aşıklar ve ayyaşlar kentini yakın zamanda güneş ve rüzgar tribünleri ile donatırız... sevgiler:))

Salih ERDAGI 
 03.08.2011 10:43
Cevap :
Güzel yorumunuz için teşekkürler Salih Abi. Paralel düşüncelerimiz devam edecek.  04.08.2011 13:55
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 20
Toplam yorum
: 4
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 837
Kayıt tarihi
: 29.07.10
 
 

İzmir'de doğup büyüdüm. Tarih,arkeoloji, dış politika v.b. bilim alanlarına ilgi duymaktayım. Bil..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster