Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Ekim '12

 
Kategori
TV Programları
Okunma Sayısı
2031
 

Kuzey'in çilesi ne zaman bitecek?

Muhteşem Yüzyıl dizisi yayınlanmaya başladığında Kanal D’nin karşısına koyduğu diziydi Kuzey Güney. Ama Muhteşem Yüzyıl dizisi medyada estirdiği rüzgarla öylesine insanların kafasında yer etti ki izleyici “bu dizide neler oluyor” edasıyla dizi hakkında bir fikir sahibi olmak için Muhteşem Yüzyıl’a adeta kilitlendi.

Kabul etmek lazım ki dizi izleyicinin kafasında oluşan merakı çok iyi kullandı. Sultan Süleyman’ın haremi adeta cadılar kazanı gibi kaynıyordu. Harem’e Hürrem’de dahil olunca entrikaların dozu daha da arttı. “Bakalım nasıl bir diziymiş bu” diye diziye takılanlar bir daha da başlarını diziden kaldıramadılar tabii ki…

Muhteşem Yüzyıl’daki görsel kalite, mekanlar, kostümler ve takıların zenginliği de özellikle kadın izleyicilerin ilgisini fazlasıyla çekti. Sonuçta Muhteşem Yüzyıl dizisi karşısında kemikleşmiş geniş bir izleyici kitesi üretmeyi başardı.

Kuzey Güney, Muhteşem Yüzyıl ile gerçek bir rekabete hiçbir zaman giremedi. Çünkü izlenme oranlarına bakıldığında Muhteşem Yüzyıl, Kuzey Güney’i her defasında ikiye katladı. Kuzey Güney, çarşamba akşamlarının istikrarlı bir biçimde hep ikincisi oldu. Ama bu sıralarda Show TV’nin dizisi Pis Yedili, o ikinciliğe göz koymuş durumda.

muhtesem-yuzyil

Kuzey Güney, daha yüksek izlenme oranlarını yakalayabilecek bir proje iken en büyük şansızlığı Muhteşem Yüzyıl’ın gölgesinde kalmasıydı. “Kıvanç Tatlıtuğ” kartının daha etkin kullanılması bir türlü mümkün olamadı.

Medyada pekçok yazar, çizer ve oyuncu, Kıvanç Tatlıtuğ’un oyunculuk konusunda “level” atladığını dile getiriyordu. Bununla birlikte medyanın Tatlıtuğ haberlerine olan zaafı da bilinen birşeydi. Sonuçta bütün bunlar dizinin ivme kazanmasını sağlamaya yetmedi.

Yeni sezona başlamadan çok daha önce yayın gününü değiştirilerek diziye yeni bir koridor yakalama şansı tanınmalıydı. Ama Kanal D’nin ısrarla Muhteşem Yüzyıl’ın karşısına koyma inadı Kuzey Güney’e çıta yükseltme imkanı vermedi.

Dizi geçen hafta 17 Ekim Çarşamba günü TNS verilerine göre totalde 5.5 reyting, 14.33 share ile Pis Yedili dizisinin ardından 4.sıraya geriledi. Muhteşem Yüzyıl,  11.34 reyting, 30.07 share ile her çarşamba olduğu gibi 1.oldu. Muhteşem Yüzyıl’ın özeti ise 2. sıradaydı.

Kuzey Güney, AB grubunda ise 6.03 reyting, 15.68 share alarak üçüncü oldu. İkincilik ise yine Muhteşem Yüzyıl’ın özetinindi.

kuzey-guney2

Şimdi soru şu: Bu dakikadan itibaren Kuzey Güney başka bir güne kaydırılsa izlenme oranlarını artırabilir mi; yoksa aradan geçen bunca zamandan sonra izleyiciden böyle bir geri bildirim almak artık mümkün değil mi?

Ben, herşeye rağmen günü iyi seçilebilirse Kuzey Güney’in şu anki izlenme oranlarını daha da yukarıya taşıyabileceğini düşünüyorum. Yeter ki Kuzey, Sultan Süleyman’ın dev gölgesinden bir an önce kurtulsun.

ŞADAN KABA 

http://www.medyabey.com

www.twitter.com/Sadan_Kaba

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 20
Toplam yorum
: 3
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1034
Kayıt tarihi
: 18.09.12
 
 

Yazmayı istediğim konular daha çok TV ana başlığı altında toplanabilir. Alt başlıklar olarak da "ye..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster