Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Ocak '14

 
Kategori
Yurtdışından Bildiriyorum
Okunma Sayısı
102
 

Kuzey Kıbrısta milli yas çağrısı

Kuzey Kıbrısta milli yas çağrısı
 

Dün K.K.T.C'de feci bir kaza meydana geldi. Lefkoşa-Güzelyurt anayolu üzerinde Türkeli kavşağında meydana gelen kazada üç kadın hayatını kaybetti. 

Ayşe Hadımcı Candemir, Fiden Arkın(38) ve İmge Kozok(27) bu feci kazada hayata gömlerini yuman isim oldu. Dün akşam saatlerinden beri bu ölen üç vatandaş için Kuzey Kıbrısta bir toplumsal duyarlılık hareketi başlatıldı. Yurdun dört bir yanından insan sosyal medya da örgütlendi. Perşembe günü yol kapatma eylemi yapılacağına dair çağrı var. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, kazada ölenlere Allahtan rahmet diledi ve bazı açıklamalarda bulundu. Şimdi ise yine örgütlenen halk devlete milli yas çağrısı yaptı. 

Türkiye de trafik kazaları sonucu her yıl binlerce insan hayatını kaybediyor. Trafik kazaları sonucu verdiğimiz kayıplar, Amerikan'ın Irak Savaşında verdiği kayıplardan daha fazla. Lakin Türkiye de şunu göremedik. Hiçbir devlet yöneticisi açıklamada bulunmadı. Kimseye baş sağlığı dilenmedi. Kimse bugün yolu kapatalım, giden canları analım da demedi. Ateş düştüğü yeri yaktı. Dilerim bu komşu devletimizdeki toplumsal duyarlılık bizim toplumumuza da yansır. 

Şimdi gelelim Kuzey Kıbrıstaki şu trafik sorununa. 2010 Ekim ayından beri Kıbrıstayım. Bir kere burada en çok şaşırılacak şey araç fazlalığıyla toplu taşımanın olmaması. Kıbrıslı araç kullanmak zorunda çünkü ortada topluma taşıma yok! Mesela şehir içinde topluma taşıma yok. Şehirlerarası toplu taşıma mevcut olsada bu hiç yeterli değil. Oysa bu küçük ve güzel ülkeye bir metro hattı kurulmasının kendileri için çok faydalı olacağını düşünmekteyim. Bu küçük ve güzel ülkeye yapılacak bir metro hattı hem ulaşımı hızlandırır, hem araç sayısını düşürür hem daha güvenlidir hem de paranızı cebinde tutar. Kuzey Kıbrıs'ın bir ilginç yanıda zaten budur. Benzin bu kadar yüksek olmasına rağmen Mercedes, BMW, Range Rover gibi araçların kullanımı çok yaygın. 2.0'ın altında araç yok gibi bir şey. Bir insan Mercedes kullanılıyor diye eleştirilemez herhalde. Ancak trafiğin güvenli şekilde akması ve sağlıklı ulaşım için hem şehir içinde hemde şehir dışında toplu taşımanın yaygınlaşması lazım. 

Toplumsal dayanışmanın böyle güçlü olmasına Kıbrısta yaşayan bir yaya olarak çok sevindim. Çünkü burada nice badireler atlatmış biriyim. Böyle feci kazalar sonucu yaşamların kaybolmaması için umarım trafik ve ulaşım sorunu ele alınır. Kazada ölenlerin ailelerine şahsım adına baş sağlığı diliyor Kıbrısın böyle olaylar yaşamamasını temmeni ediyorum.  

Emre Erden 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 200
Toplam yorum
: 107
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 310
Kayıt tarihi
: 16.11.13
 
 

Balkan Göçmeni bir Türk. Silahlı Kuvvetler eski Teğmen, Doğu Akdeniz Üniversitesi - Kıbrıs, Müter..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster