Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Nisan '14

 
Kategori
İstanbul
Okunma Sayısı
3981
 

Kuzguncuk'ta cami ile kilise aynı bahçede.

Kuzguncuk'ta cami ile kilise aynı bahçede.
 

  Bundan 68 yıl önce ben Kuzguncuk'ta doğmuşum. Belki bilmeyenler vardır. Kuzguncuk İstanbul'un Anadolu yakasında Boğaz kıyısında bir semttir. Üsküdar'dan sonra  ikinci iskeledir.

  İstanbul Boğazının en başındaki bu semt yıllardır bozulmayan tarihsel yapısı ile çocukluğumun masal diyarıdır.

  Babaannem ve dedem uzun yıllar önce gelip yerleşmişler bu sakin sahil semtine. Babaannem dört çocuğunun en küçüğü olan babamı bu semtte sahilde bir yalıda dünyaya getirmiş. Babamın 1922 doğumlu olduğunu düşünürsek atalarımın ne zaman yerleştiği çıkıyor ortaya.

  Halalarım bu yalıdan gelin çıkmış. Babam hep anlatırdı. Bu koca eski tahta yalıda büyük anneler, teyzeler, eniştelerle neredeyse 30 kişilik bir kalabalık aile olarak yaşadıklarını.Büyük dedem bazı geceler iskelenin üstündeki sinemaya haber gönderirmiş. Evin ahalisi, emektarı toplam 30 kişi sinemaya gelecek, yer ayırtın .diye.

   Dedem ölünce maddi sorunlardan babaannem Üryanizade sokataki apartımana geçmiş.Annem, yengem bu büyük apartımana gelin gelmiş. 68 yıl önce bir Miraç gecesi ben bu apartımanın bir odasında doğmuşum. O zamanlar kadınlar evde ebe ile doğum yaparmış. Hep anlatırdı büyüklerim. O kandil gecesi babaannem, benim doğumun şerefine bütün Kuzguncuğa helva, kandil simidi dağıtmış.

   Birer birer dünyayı terk eden büyüklerim Kuzgıncuğun tepesindeki Nakkaştepe mezarlığındaki yerlerini almışlar. Şimdilerde bu harika mekanda harika manzarayı seyrediyorlardır.

   Çocukluğum babaannemim harika masal evinde geçti çoğu zaman. Sade ben değil tüm torunlar bir aradaydık tatil zamanlarında bu masal evinde. Annem, yengem zamanı gelince ayrı eve çıkmışlardı ama tatillerde babaannem bütün torunları topluyordu bu eve. Tabii annelerimizin de işine geliyordu bu durum.

  İşte bu Kuzguncuk günlerimizde en büyük zevkimiz semtte bulunan sinegog, kilise gibi dini mekanlarda düğünlere gitmekti. Mahallenin tüm çocukları toplanır düğünlere giderdik. Ha bir de cenazelere tabii.

  O zamanlar Kuzguncukta camii yoktu. Bütün komşularımız Ermeni, Yahudi ve Rumdu.Hepimiz bir arada mutlu, mesut yaşıyorduk. Babaannem dini bütün bir Müslüman hanımdı. Namazında, orucundaki bu muhterem hanım mahallede çok sevilir ve sayılırdı.

  Farklı dinlerden oluşan bu komşu topluluğu birbirlerinin bayramını kutlar, sakin ve huzur içinde yaşardı beraberce.

  Yılardan 1952 idi. Kilisenin bahçesine bir camii inşaatı başladı. 1956 yılında bitirilen camii hemen müslüman halka açıldı.Ben o zamanlar 10 yaşında idim.  Artık mahallenin çocukları ramazan geceleri ebeveynleri ile  teraviye gidiyorlardı camiiye. Kilise, sinegog düğünleri yanısıra teraviler de yaşamımız da yerini almıştı

   .Kızguncuk Camii yaşamımızda büyük yer tuttu o tarihten sonra. Sadece yaşamımızda mi, Annem ,ibabam dahil bütün büyüklerimizin cenazesı o camiiden kalktı. Namazları o camide kılındı.

   İşte biz böyle büyüdük bu sakin Boğaz semtinde. Sakin, huzurlu , bir arada ve mutlu. Şimdi ne olduysa huzursuz, mutsuz ve yalnızız.

   Sahi ne oldu bize?

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Oya hanım merhaba Yazınız için teşekkür ederim Yurt dışı seyahatlerimden dolayı size yazamadım. Öğrenmek istediğim şu sizin ailede baba ve dedelerinizde Öktem soyadı varmı idi. İsimleri değilde belki Bilebilirsiniz bu vesile ile sizlere iyi hafta sonları Diliyorum saygılarımla hüseyin öktem

Huseyin Oktem 
 30.05.2015 11:54
Cevap :
Sayın Hüseyin Bey, ailemizde Öktem soyadlı bir kişi yoktu hatırladığım kadarı ile. Ailem baba tarafından Safranbolu'dan Yazıcıoğullarından.Kuzguncuğa gelip yerleşmişler.Size yaşamınızda sağlık ve huzur dolu günler dilerim. Saygılarımla  31.05.2015 18:06
 

Oya hanim merhaba ben huseyin oktem siirtliyim Benim babamin amcasi Hifzullah bey de Siirtten kuzguncuga gelmis Yazinizi gorunce sizinle ilgisi varmi ogrenmek Istedim benim tel 0532 2038565 Mail huseyin@partnerteknik.com Beykozda oturuyorum mumkunse konu ile Ilgili bilginiz varsa bildirirmisiniz selamlar Saygilarimla

Huseyin Oktem 
 17.05.2015 21:06
Cevap :
Sayın Hüseyin Öktem, söylediğiniz ismi anımsayamadım. Belki diğer akrabalarım biliyorlardır ama ailemden kimse kalmadı. En büyük benim şu anda. Tanımıyorum ama Kuzguncuklu olmak bile bir akrabalık bence. Size mutluluk ve sağlık dolu günler dilerim. Adresinizi not ettim.Saygılarımla  18.05.2015 10:03
 

Sayın Oya hanım,, bu durumun tek nedeni İstanbul'a göç ve nüfus artışı.Ekonomik yatırımları Anadolu'ya kaydırsaydık büyük ölçüde bu sıkıntılar olmazdı.Saygılar.

yılmaz çetingöz 
 30.04.2014 12:18
Cevap :
Tesbitlerinizde çok haklısınız Sayın Yazarım. Umarım çaresi de bulunur da ülkemiz halen içinde bulunduğu bu kaosdan kurtulur. Saygılarımla  30.04.2014 12:54
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 815
Toplam yorum
: 1058
Toplam mesaj
: 22
Ort. okunma sayısı
: 1016
Kayıt tarihi
: 26.04.11
 
 

Ben emekli bir iktisatçıyım. 21 yıldır bir sanatçı annesiyim. Küçük kızım klasik müziğe eğilim gö..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster