Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 

16 Eylül '08

 
Kategori
Doğal Hayat / Çevre
Okunma Sayısı
1239
 

Kyoto anlaşmasının maddeleri üzerine...

Kyoto anlaşmasının maddeleri üzerine...
 

Kyoto Anlaşması nedir? Ve neyi öngörüyor?

Kyoto anlaşması küresel ısınmayla mücadeleyi öngörmektedir.

Kyoto Anlaşması, Birleşmiş Milletlerin 1997'de Japonya'da düzenlediği çevre toplantısında katılımcı hükümetler tarafından kabul edilen bir anlaşmadır...

Bu anlaşma, gelişmiş ülkelerin sera etkisi yaratan gazların salınımını 2008- 2012 yılları arasında yüzde 5.2 düşürmelerini öngörmektedir.

Birleşmiş Milletler verilerine göre, 2001'den itibaren 84 ülke anlaşmayı imzalamış, 34 ülke de onaylamıştır.

Ancak bu anlaşma bağlayıcılığı olmadığı için anlaşma sonrasında gaz salınımlarında küresel bir düşüş gözlenmemiş. Çevreci örgütler, küresel ısınmanın önüne geçilebilmesi için başta Amerika olmak üzere gelişmiş ülkelerin Kyoto Anlaşması'na imza atmasını ve kurallarına uyması gerektiğini savunuyorlar.

Ancak ABD bu anlaşmayı imzalamaya halen yanaşmıyor. Çünkü dünyaya en fazla gaz salınımını, yaptıkları Nükleer deneme ve Irak, Afganistan gibi yerleşim alanlarında kullandıkları silahlar ile onlar gerçekleştiriyor.

Öte yandan Rus bilim adamlarına göre, dünya 2055'de "Buz Devri"ne geri dönecekmiş.

Su konuda en cesur açıklamalar Uzay bilimci Khabibullo Abdusamatov’dan geliyor. Khabibullo Abdusamatoy’un savı şu; Şu anki küresel ısınmanın ardından küresel bir soğuma kuşağına gireceğimizi öne sürüyor.

Ve şu tezi öne sürüyor. Dünyayı sera gazı etkisinden korumak için uygulanan Kyoto protokolleri şimdilik ertelenmeli. Çünkü şu anda Dünya, küresel sıcaklık anlamında en yüksek noktada ve bundan böyle sıcaklık kademeli olarak azalacak diyerek, soğumanın birkaç yıl içinde başlayacağını iddia ediyor.

Koyoto ile neler değişecek?
Kyoto Sözleşmesi ile devreye girecek önlemler son derece pahalı yatırımlar gerektirdiği de bir gerçek;

İşte o önlemlerden bazıları;

- Atmosfere salınan sera gazı miktarı yüzde 5'e çekilecek.

— Endüstriden, motorlu taşıtlardan, ısıtmadan kaynaklanan sera gazı miktarını azaltmaya yönelik mevzuat yeniden düzenlenecek.

— Daha az enerji ile ısınma, daha az enerji tüketen araçlarla uzun yol alma, daha az enerji tüketen teknoloji sistemlerini endüstriye yerleştirme, ulaşımda, çöp depolamada çevrecilik, temel ilke olacak.

— Atmosfere bırakılan metan ve karbondioksit oranının düşürülmesi için alternatif enerji kaynaklarına yönel inecek.

— Fosil yakıtlar yerine örneğin, bio dizel yakıt kullanılacak.

— Çimento, demir çelik ve kireç fabrikaları gibi yüksek enerji tüketen işletmelerde atık işlemleri yeniden düzenlenecek.

— Termik santrallerde daha az karbon çıkartan sistemler, teknolojiler devreye sokacak.

— Güneş enerjisinin önü açılacak. Nükleer enerjide karbon oranı sıfır olduğu için dünyada bu enerji ön plana çıkarılacak.

— Fazla yakıt tüketen ve fazla karbon üretenden daha fazla vergi alınacak.

Bu anlaşmaya uymak istemeyen, yüzyıllar boyu üçüncü dünya ülkelerinin tabi kaynaklarını sülük gibi emen ve bu günkü zenginliklerine ulaşan ülkeler.

Tabi bu ülkelerin en başında da ABD geliyor.

Gelecek nesillere daha iyi bir dünya bırakabilmek için tüm çevreciler, bu anlaşmanın herkes tarafından imzalanması ve maddelerine uymaları için baskılarını arttırarak devam ettirmeleri gerekmektedir.

BM tarafından derhal bir kontrol mekanizması oluşturulup, tüm dünya devletlerindeki gönüllü kuruluşlardan yararlanma yoluna gidilmesi, etkin bir yol olarak görünmektedir.

Oluşturulacak bir fon ve komisyon ile bu maddelere uymayanlara, yaptırım gücü olacak şekilde cezalar kesilerek, bu kesilen cezaların, oluşturulan fonda biriktirilmesi ve yine çevre için kullanılmasının sağlanması gerekmektedir.

Haydi, daha temiz bir dünya ve çevre için Kyoto anlaşmasına uymak ve uymayanları uyarmak için el ele diyorum…

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
Toplam blog
: 3842
Toplam yorum
: 6442
Toplam mesaj
: 310
Ort. okunma sayısı
: 2647
Kayıt tarihi
: 23.03.08
 
 

Antalya'da 1956 yılında doğdum. Emekliyim, Üniversite mezunuyum. Evliyim, bir oğlum var Mimar. Gü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster