Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Kasım '07

 
Kategori
İlişkiler
Okunma Sayısı
419
 

Laf değil, eylem !

Laf değil, eylem !
 

Öncelikle bu yazımı herhangi bir polemik başlatmak niyetiyle yazmadığımı belirtmek istiyorum.

Çözemediğim şeyi birlikte irdeleyip, çözebiliriz belki.

Çevremde tanıdığım ve blogdaki erkek arkadaşların yorumlarına-yazılarına baktığım zaman, kadınlarla ilgili öyle hoş değerlendirmeler, benzetmeler, haklarını savunmalar, yanında olduğunu belirtmeler v.s. görüyorum ki, şaşırmamak elde değil.

" Kadınlar çiçektir, kadına el kalkmaz, her ortamda eşit olmalıyız, iki cinste aynı değer ve akıldadır, ailenin temeli kadındır, kadınlarımız yücedir, anadır, eştir, bacıdır, v.s".

İyi de; söylemler, yorumlar, yazılar bu yönde iken mağdur olan yurdumuz kadını, uzaydan mı eş seçip evlenmiş-beraber olmuştur.

Sıklıkla eleştiriye hedef olan, anadolu tipi denen erkeğin hiç olmazsa söylemi ile eylemi arasında çelişki yoktur.

"Kadının karnından sıpayı, sırtından sopayı eksik etmeyeceksin, evin reisi erkektir, erkek ne derse o olur, saçı uzun- aklı kısa, eşitlik-meşitlik anlamam geç bunları v.s".

Söylem ve eylem aynı olunca tercihteki hata kadına mâl edilebilir, "Bunları söyleyen erkekten ne bekliyordun?" denebilir.

Ya diğerleri?

Başka kadınlara saygıda kusur etmeyen, gruplar içinde kadın haklarını sonuna kadar savunan, hatta bayan arkadaşlarının eşlerini-sevgililerini bu yönde sık sık eleştiren erkekler ???

Sanki evden dışarı çıkarken bazı beylere sihirli bir değnek değiyor ( inceltici-yumaşatıcı ) ancak eve döndüğü anda bu sihir bozuluyor...

Kadına yardımcı, saygı duyan, eşitliği hak gören erkek yok olup, yerine " yemek hazır mı?, çayı yaptın mı?, çocuk ağlıyor baktın mı? yoruldum benden birşey isteme, gömleğim ütülenmemiş, ekmek alınmamış, erkekmiyim-kadınmıyım anlamadım, tüm gün işte yoruluyorum zaten kendi hayatım kalmadı v.s" haykırışlarında başka bir erkek geliyor.

Neden ?

Evi dışında savunduklarını bir anda unutup, "El iyisi " olmak yerine "Ev iyisi" olmaktan çark ediliyor?

Örnekler tabiki kadın haklarına saygılı, bizlerle beraber savunucu olmuş tüm beyleri kapsamıyor. Ama söylem ve eylemi farklı olanların sayısıda azımsanamayacak kadar çok.

Sanırım mantıklı düşündükleri zaman destekleyeci, egolar söz konusu olunca da hükmedici ruh hallerine bürünüyorlar.

Bilindik ve meşhur "Şişirilmiş Erkek Egosu", mantığın önüne geçiyor.

İlişkilerde istikrarı yakalamaksa öncelikle saygı ve güvenden geçer. Karşınızdaki erkeğin söylemi ve eylemi birbirini tutmuyorsa, ne saygıdan, ne de güvenden söz edilebilir.

Arada bir dediğimle, yaptığım arasında fark var mı? diye sorabilmek bile belki çözümüde beraberinde getirir.

Ne dersiniz ?

11/11/2007


Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Herkes en az 2 kişilikle yaşıyor. Aslında buna 3 veya 4 de diyebiliriz. Olduğu, göründüğü, olmak istediği vs. KAdın ve erkek temelde insan ama karakteristik özgün yanlarıyla 2 farklı yapıdır. Madde ve mana planında farklarını kimse inkar edemez. Mesele, bu farklarla birlikte kişilerin olduklarından farklı tanındığı ve buna zorlandığı bir sürecin idare edilemiyor olmasında. İnsanlar medeni kodlar konusunda bilgi ve tecrübe sahibi olup doğal düzleme geçebilseler her şey daha başka olacak. Blog ortamında herkesin hiç olmadıkları kadar doğal ve kendi gerçeklerine daha yakın olduklarını hatırlatıyorum. Bu yönleriyle özel hayatlarında var olsalar pek çok kişi "delirdin mi?" der. En başta da belki eşleri sevgilileri. Umarım anlatabilmişimdir.

KK-Kursad 
 23.04.2008 12:39
Cevap :
Merhaba, özgün yanların farklılıklarını kabullenmek bir ölçüye kadar mümkün ama hadi çevreye takınmaya çalıştığımız maskeler neyse de neden en yakınımıza gerçek yüzümüzü göstermekten çekiniriz, bilinmeli ve inanıyorum ki kartlar ne kadar açık oynanırsa dengeler daha kolay oturur. Tarafları yıpratan şey içten pazarlıklar, güvensizlik değil mi temelde? Teşekkürler, sevgiyle.  23.04.2008 18:06
 

Koçum benim. Yürü... Eline sağlık. Kim tutar seni derim.

Ayrıntıda gezinmek 
 25.12.2007 16:48
Cevap :
İcraat görelim efendim icraat :))) Sevgilerimle...  25.12.2007 21:07
 

erkeklerin kadınlar hakkında güzel şey söylemelerinde çok yanlış bir şey yok. hisleri ile söyledikleri çelişmiyordur eminim. yine de bir erkek çok fazla kadın hakkını savunuyorsa işin içinde bir hinoğlu hinlik aramak da mümkün. herşeye rağmen bu işte kadınların da bir günahı vebali olduğunu unutmamalı. Erkekleri de bu dünyaya armağan edip, yetiştirende kadınlar neticede. kadın bir bulmaca ister kızı olsun ister eşi ister annesi bir erkeğin bu bulmacayı çözmesi kolay değil. çünkü biz erkekler peşpeşe fazla bulmaca çözmeyi sevmiyoruz sanırım.

Erkan BAL 
 27.11.2007 23:02
Cevap :
Kadının zor bir bulmacaya benzediğini kabul ediyorum :)) Ama bu bulmacayı çözmekten bazen ikinci soruda vazgeçilir, bazen de tüm zorluğuna rağmen son 2-3. soruya ulaşılır. Ve sona yaklaşabilen aslında çözümün emin adımlarla gidildikten sonra hiçte zor olmadığını görür. Bence sizde bulmacalardan yılmayın, o bulmacalarda (anne,kardeş,eş,evlat) sevgi saklı, kim sevgiyi reddedebilir ki? İyi ve mutlu kalın :)))  28.11.2007 7:37
 

Gerçekten çok haklısınız. Ben de sizin gibi düşünüyorum. Bunun çözümü karşılıklı saygı ve güvenden geçer demişsiniz ben buna birde öncelikle kişilerin kendine saygı ve güven duymasını eklemek istiyorum. Zira kişi önce kendine saygı duyacak ki karşısındakine de saygı duyabilsin. Saygı ve güven çerçevesinde sevgiyle kalın

Niliş 
 17.11.2007 19:45
Cevap :
Sizde çok haklısınız, kendine saygısı olmayan başkasına saygı gösteremez. Ve bence sevgiyi doğuran şeyin temelleri saygı ve güvendir. Seviyorsam saygı duyarım görüşünün tersine. Teşekkür ederim. Sevgilerimle...  17.11.2007 20:08
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 44
Toplam yorum
: 464
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 896
Kayıt tarihi
: 27.07.07
 
 

1965 yılında İstanbul'da doğdum, 18 yıldır Yalova'da yaşıyorum. Lise mezunuyum, kamu kuruluşunda mem..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster