Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Mayıs '16

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
1504
 

Laik'im arkadaşım, cenaze namazını kılamam!...

Laik'im arkadaşım, cenaze namazını kılamam!...
 

internetten alınmıştır


Laikliğin yine tartışıldığı şu günlerde, gelmiş geçmiş en laik Cumhurbaşkanlarımızdan Ahmet Necdet Sezer, arkadaşının cenaze namazına katılmış ama namaz kılmamış.

Uzatmalı Cumhurbaşkanlığında Sayın Sezer, çok laiklik vurgusu yapardı...Sık sık da "laiklik adam olmaktır" darbı meselini dile getirirdi.

Demek ki, "adam olmanın" bir şartı da, arkadaşının cenaze namazını kılmamakmış...Mazaretim var dostum, laikim ben meselesi yani.

Şimdi, birileri diyebilir ki, sana ne kardeşim, adam ister cenaze namazı kılar ister kılmaz, kaygısı sana mı düştü!...Ama kazın ayağı öyle değil beyler...Mevcut Meclis Başkanı, laiklik Anayasada yer almasın, diyince herkes hop oturup hop kalkıyorsa, eski de olsa bir Cumhurbaşkanı'nın tutumu da laf konusu olabilir.

Nitekim,biz de bu haberi basındın okuduk...Yani, Sayın Sezer'in arkadaşının cenazesine katılıp cenaze namazını kılmayışı üzerinde düşünülesi bir durumdur.

İnsan, "adam olmak" bu mu, diye sormak istiyor. Cenaze namazı dediğin dört tekbirle kılınan rükusu sücudu olmayan iki dakikalık bir çeşit saygı duruşudur. Cahit Sıtkı bu duruşu şöyle ifade eder:

"Bir namazlık saltanatın olacak, taht misali o musalla taşında"

Yani, eşin dostun arkadaşın son yolculuğunda sen musallada yatarken huzurunda dizilip iki dakikalık bir namaz kılarlar, bu da senin son "saltanat" ın olur, diyor mecazi olarak...

Ama anlaşılan o ki, bizim ülkenin "adamları" arkadaşlarına bu "saltanatı" da çok görüyorlar...Galiba işin içinde "saltanat" sözcüğü geçtiği için laiklik damarlarına aykırı düşüyor.

"Saltana"a karşı durunca, "kul" olmaya karşı olunca, cenaze namazında müminlerle birlikte saf tutmak yerine, geride duvar dibinde saf tutuyorsun...Buna da "adam olmak" diyorsun!!

Hani bunu camiye kadar gelen biri için söylüyorum...Yoksa, "adam" inanmıyor olabilir...Yani dini inancı yoktur, dolayısıyla herhangi bir namaz da kılmaz...Ama cenaze namazı için camiye kadar gelip de namaza durmamak biraz tuhaf oluyor.

Yani, biz laikiz ve adamız, adamlar namaz kılmaz diyorsanız o zaman başkalarına da kendi namazınızı kıldırmayacaksınız...Bu ülkenin "adam olmayan" dindarları sizin cenaze namazınızda saf tutup size  "saltanat" yaşatmak zorunda mı!?

Değil elbette ama bu ülkenin müminleri yaşarken gelmese bile, ölünce camiye gelenlerin cenaze namazını kılar. Onun sıkı dostları ve samimi arkadaşları kılmasa bile, bu "adamı" hiç tanımayan cami cemaati namazını kılar ve ebediyete gönderir. Buna diyeceğimiz de yoktur.

Evet ama şu soruyu da soracağım müsaadenizle...Bunlardan hangisi daha "adam" oluyor: Yaşarken birlikte kadeh kaldırdığı arkadaşının cenaze namazını kılmayıp duvar dibinde bekleyenler mi, yoksa musallada yatan adamı, yaşarken hiç tanımadığı  halde onun namazını kılanlar mı!

Bu soruya vereceğiniz cevap sizin "adamlık anlayışınızı" belirleyecek...Vesselam!

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Şimdi bunun ne alakası var. Gerçekten insanın sabrı taşıyor. Laiklik, namaz kılana dokunmayacaksın, namaz kılmayana da dokunmayacaksın, bu işleri Allah'a bırakacaksın, bunun yargılaması Allah'a aittir demektir. Yani kendini Allah'ın yerine koyma, sadece insan ol demektir.

abdulla bahap 
 06.05.2016 20:46
Cevap :
Bu yorumu da "laiklik adam olmaktır" diyerek, laik olmayanları adam saymayanlara, Allahın dinine kendince şekil şemal vermeye çalışanlara havale edelim...  09.05.2016 12:20
 

Sizi severim bilirsiniz;)) Ama bazen benimde sabrımı zorluyorsunuuuuuuuz;)) Adamlıkla namazın, dinin, laikliğin ne ilgisi var yaaaaa!!!!

Selda Çakmak 
 06.05.2016 14:18
Cevap :
Bana ne kızıyorsun..Adamlıkla laikliğin,namazın ilgisini ben kurmuyorum ki, ben böyle ilgiler kuranları eleştiriyorum..:) Ben de sizi seviyorum..:))  06.05.2016 15:36
 

cenaze namazı kılınca ölü çok mu rahat edecek acaba İslamiyet gelmeden önce ölenlerin cenaze namazları kılınmadı onlar ne olacak böyle şeylere kafayı takmayın

İsa Kartal 
 06.05.2016 8:37
Cevap :
İslamiyet gelmeden önce de senin adını taşıdığın Hz.İsa gelmişti ve o da özünde İslami hükümleri getirmişti...O zaman da müminlerin cenaze namazı kılınırdı..Burada önemli olan, hem Allaha hem ölüye saygı duymaktır. Değilse, camiye uğramamaktır..Birileri laiklik dinsizliktir deyince itiraz edip sonra da dinin emrettiği herşeye burun kıvırmak olmuyor işte İsa bey..  06.05.2016 11:46
 

Bence adam olup olmamanın kriteri ne namaz kılmak ne de namaz kılmamaktır. Selamlar

Matilla 
 04.05.2016 13:00
Cevap :
Ya da şöyle söyleyelim: Ne laik olmak ne de laik olmamaktır...Selamlarımla  04.05.2016 14:55
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1619
Toplam yorum
: 4208
Toplam mesaj
: 224
Ort. okunma sayısı
: 797
Kayıt tarihi
: 19.01.08
 
 

Edebiyat, kamu yönetimi ve gazetecilik tahsili... 27 yıllık eğitimcilik hayatından sonra emeklili..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster