Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Aralık '08

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
1198
 

Laik ve demokratik eğitimde dinin yeri

Laik ve demokratik eğitimde dinin yeri
 

BAŞLARKEN

Eğitim, insanın yeteneklerini geliştiren ve toplumun kalkınıp gelişmesini sağlayan ve dolayısıyla insana daha iyi yaşam koşullarını veren çalışmaların başında eğitim gelir. Bu nedenle de, toplumların gelişmişliği eğitim seviyeleri ile ölçülür.

Bu vesile ile de, artık yaza yaza kalemimizin mürekkebi tükenmiş(ya da klavyemizin tuşları silinmiş) bir konuyu, bir başka bakış açısıyla sizlerle paylaşmak istedim.

LAİK VE DEMOKRATİK EĞİTİM NASIL OLMALIDIR?

Gelişmiş toplumlarda bilgi edinme ve bilgiye ulaşmanın iki temel yolu;akıl ve bilimdir. Temeli, inanç ve duygulara değil akla, deney ve gözlem yoluyla üretilen bilimsel verilere dayanır.

Bu nedenle bilgi edinme ve bilgiye ulaşma, diğer bir deyişle öğretim ve öğrenim(en geniş anlamıyla eğitim), değişimin gerektirdiği uyuma ve kendini yenilemeye yatkın bir yapıdadır. Bu yapı, öğretim ve öğrenimin laik olma yolunu açar.

Acaba bireylere, devletin kurumları ve öğreticileri aracılığı ile, yani resmi kanalla "din" öğretimi yaptırmak devletin görevi mi olmalıdır? Tarihsel süreçte, teokratik ve otoriter devletlerin, bireyleri ve dolayısıyla toplumu denetim altında tutmak için "din'i" bir araç olarak kullandıkları bilinmektedir.

Fakat, laik ve çağdaş bir devlet yapısı içinde, "dinle" ilgili düzenleme ve faaliyetler kamusal alanın, yani devletin müdahale alanının dışına çıkarılmıştır. "Çünkü devlet örgütü, öbür dünya işlerini(ahiret) düzenlemek için değil, yaşanılan gerçek dünya işlerini düzenlemek, toplumu bu dünyadaki sorunlarına çözüm getirmek amacıyla kurulmuştur".

Ayrıca laik devlet, toplumdaki tüm inançlara ve inançsızlara eşit uzaklıkta olmalı ya da tarfsız kalmalıdır. "Eğer devlet, din öğretimi yaptırıyorsa, ister istemez dinsel yorumlar da yapmak zorunda kalacaktır".

Demokrasi tarihi, bireysel alanın genişlemesi, kamusal alanın daralması biçiminde gelişmiş ve gelişmektedir. Laik bir devlette, din ve vicdan özgürlüğü, bireysel kapsamdadır. Din öğretiminin kamusal alana aktarılması, temel hak ve özgürlükleri zedeler.

Dinsel alanın, devlet tarafından düzenlenmesini, ister istemez çeşitli inanç sahipleri ve inançsızlar arasında, devletin dinler karşısındaki tarafsızlığının dolayısıyla laik olma niteliğinin sorgulanmasına yol açar.

Türkiye'de, genel anlamda "din eğitimi", bir devlet görevi olarak kaldığı sürece, "dini eğitim" ve "laik eğitim" tartışmaları da hiç bitmeyecektir.

Her siyasi iktidar, bu duyarlı konu ile oynamaya ve kendisine kazanım sağlamaya devam edecektir. Her iktidat partisi, kendi görüşünü, resmi devlet görüşü olarak topluma dayatmaya çalışacak ve her değişen iktidar, bu dengeleri kendi lehine bozmak için gayret gösterecektir.

Her inanç grubu, kendi din öğretimini(daha dar anlamda dini bilgileri vermeyi), devletten bağımsız
olarak, kendi olanakları ile yapsa acaba nasıl olur? Bu şekil bir öğrenim, daha laik ve daha demokratik olmaz mı acaba? Ne dersiniz?


cdenizkent
gülsen tunçkal bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Din hizmetleri konusunda biraz yaklaşıyoruz. Ben dinin ilgililere devlet tarafından sadece bir hizmet şeklinde verilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Kerim Korkut 
 30.04.2017 19:54
Cevap :
Merhaba Kerim Bey...Dinin devlet ve hükümetlerin kontrolünden ve Diyanet İşleri Başkanlığı'nın bir devlet kurumu olmaktan çıkması için, daha "birkaç bin fırın" ekmek yememiz lazım...Teşekkürler ve selamlar.  01.05.2017 19:11
 

Laiklik ve laik eğitim demokrasinin temeli sayılabilir niteliktedir. Çevremizdeki kargaşa, terör ve vahşet dolu ülkelerdeki yaşamlara bakıldığında bizden eksik tek değerleri laik devlet düzeni ve laik eğitimdir. Bu gerçeği görmezden gelmek bu gün dehşetle izlediğimiz manzaraların ülkemize taşınması demektir ki buna izin verilmemelidir.

Yaman Hasret 
 13.07.2014 1:09
Cevap :
Merhaba Fahrettin bey...8 yıl önce yazdığım bu bloğa şimdi yorum yapmanız beni şaşırttı. Bir ara, "8 yıl önce yorum yazdınız da şimdi mi bana ulaştı" şeklinde düşünmekten kendimi alıkoyamadım...Size yanıt vermeden önce, bloğuma döndüm ve bir kez daha okudum...Güzel bir yazıymış:)); noktasına virgülüne değinmeden bugün bile aynen yayınlanabilir...Bekli de yayınlarım...Bloğuma yaptığınız yoruma hem teşekkür eder hem de düşüncenize katıldığımı ifade ederim. Selamlar.  13.07.2014 13:16
 

RÜYA BİRYAZI HARİKA VAROLUN, LAKİN DİN OKADAR ÇOK TARAFLI VE BİLGİZİSİZCE KOLANILIYOR Kİ İNSANLARIN BEYNİNİ UYUŞTURUYORLAR ONUN İÇİN DEMOKRASİ,LAİKLİK GİBİ KAVRAMLAR MALESEF İDRAK EDİLEMİYOR http://blog.milliyet.com.tr/mariya-abla-/Blog/?BlogNo=389755

Yusuf Incekalan 
 29.01.2014 15:00
Cevap :
Merhaba Yusuf bey...Bloğumu tekrar okudum. İlave edecek ve çıkarılacak bir şeyler bulamadım...Bence ülkemizde demokrasinin bütün kurum ve kuralları tam anlamı ile yerleştikten sonra, üzerinde fazlaca tartışılan laiklik de, sözlükteki yerini alacaktır...Demokrasi, laikliği de kucaklayacak ve birlikte sorunsuz yaşayacaklardır...Selamlar.  29.01.2014 17:07
 

Mükemmel bir yazı, tam olunması gerekilen.. Çocuklarımız ilkokula başladığında, daha A harfinden bir haberlerken. Nasıl birden din bilgisini öğrenecekler? Önce temel eğitim, daha sonra ise yavaş ve baskısız dini vecibeler ve bilgilerimiz öğretilmeli. Hepimiz müslümanız, neyin doğru neyin yanlış ve günah olduğunu biliyoruz.. Din ve devlet? Bağımsız olmalı, bunun daha sağlıklı olacağı inancındayım. Yavaş yavaş bloklarınızı takip edeceğim, saygımla efendim..

gülsen tunçkal 
 17.11.2013 17:03
Cevap :
Merhaba Gülsen hanım...Olumlu yorumunuz için teşekkür ederim...Her şey demokrasi ve demokrasinin "insan hak ve özgürlüklerini esas alan" baş ilkesine dayanmalıdır...Aşırıya kaçmaktan sakınılmalıdır...Selamlar.   17.11.2013 17:44
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 975
Toplam yorum
: 2479
Toplam mesaj
: 64
Ort. okunma sayısı
: 1403
Kayıt tarihi
: 11.12.07
 
 

İstanbul doğumluyum. İlk, orta ve lise öğrenimi İstanbul'da tamamladım. İstanbul Üniversitesi'nde..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster