Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Ocak '08

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
235
 

Laiklerin son çırpınışları!

Laiklerin son çırpınışları!
 

Son çırpınışlar!


Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya’nın türban yasağının kaldırılmasının getireceği sıkıntılar konusunda hükümeti ve öneriye destek veren MHP’yi uyaran açıklamalar yapması laikleri bu konuda umutlandırdı. Ancak nafile! Düğmeye halk 22 Temmuzda bastı. Hükümet, anayasanın bir maddesinde yapacağı değişiklik ile türbanı hayatlarımıza ebediyen sokacaktır.

Yalçınkaya, üniversitelerde türbanı serbest bırakmanın üniversiteleri cemaatçi, ırkçı, ayrılıkçı güçlerin laik ve üniter yapıya aykırı faaliyetlerinin alanı haline getireceğini söyleyerek aslında mevcut durumu açıklıyor. Cemaatçi örgütlenmeler, özellikle özel üniversitelerde, zaten çok etkin çalışıyorlar, bunun için türban yasağının kalkmasına gerek yok ki.

Yalçınkaya türban serbestliği önerisini ortaya atan AKP ve destekçisi MHP’yi, üstü kapalı da olsa, uyarıyor. Bu faaliyetlerin laik cumhuriyete zarar vereceğini ve bu durumda sorumluları cezalandıracak yetkilerin anayasa tarafından savcılara verildiğini hatırlatıyor.

Ancak, kim takar?

Adam %47 oy almış, dahası son yapılan anketler de halkın bu desteğinin artarak devam ettiğini gösteriyor. Günümüz dünyasında halka rağmen bir şeyler yapmak imkansızdır. Başbakan bunun farkında olduğu için türban konusunda bu güne kadar sabretti. Önce, bir anket yaptırarak halk desteğinden emin oldu, sonra da düğmeye bastı.

Ne yaptırılan o anketin zamanlaması, ne de açıklamanın İspanya’dan yapılması tesadüf değil. Hele ki başbakanın türban serbestliğini “özgürlükler noktasında” sözü ile desteklemesi tamamen Avrupa Devletlerine gönderilen bir mesajdır. Malum, Avrupa’da “özgürlükler” deyince akan sular duruyor. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi türban yasağını destekleyen bir karar vermişti. Başbakan mahkemenin türban kararını aşmanın hesaplarını yapıyor. Erdoğan, Avrupa devletlerinden beklediği desteği bulursa kafasındaki bu sorunu da çözmüş olur.Her şey düşünülüp planlanmış! CHP’nin zayıf muhalefeti ve laik cumhuriyetin elde kalan son kalelerinden biri olan Yargıtay’ın çabaları işe yaramayacaktır. Türban önce üniversitelerde, sonra da devletin bütün kurumlarında serbest olacaktır. Bekleyip göreceğiz.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yazınızı üzülerek okudum. Saygı duyuyorum. Burası özgürlükler ülkesi olma yolunda ilerlemesi gereken ülkelerden biri. Bizler savaş sonrası girdiğimiz milletlerin dinine ve ziynetlerine dokunmayan bir milletiz. Yazınıza cevabım sayfamda SAYIN ERDOĞAN LÜTFEN! Başlığı altında yorumlanmıştır. SAYGILARIMLA

RMZSM Meliha Karaoğlu 
 19.01.2008 0:42
 

Sayın Tayfun Tabak, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, türban yasağı hakkında verdiği karar genelde yanlış yorumlanmakta. Mahkeme bu konuların ülkelerin kendi iç hukuk sorunu olduğu ve develetlerin istediği takdirde bu yönde bir uygulamaya girişebileceği yönündeydi. Yoksa karar doğrudur ya da yanlıştır diyerek bir görüş belirtmedi. Zaten avrupa'da hiçbir ülkede bu yönde (üniversiteler için) bir karar yok. Aslında bu yasağa ilk olarak sosyal demokrat ya da demokrat olduğunu iddia eden tüm kesimlerin karşı çıkması gerekirken, bu ülkede otıriter hevesli kesimler sol maskesi altında kendilerini gizledikleri için gerçek demokratik tavır sergilenemedi. Öyle olunca da sorunu çözmek, siyasallaşan sorundan nemalanan kesime kaldı. Ne yazık ki, son derece haklı oldukları bu konu onlara siyaseten sağladı. Söz konusu bürokratın çıkışı da otoriter devlet heveslilerin hala çırpınıp durduğunu gösteriyor. Saygılarımla

Bibliyofil 
 18.01.2008 16:11
 

Gerilen ip kopar. O zaman ipi bağlamak çözüm olmaz. Artık yeniden yenisini bükmek gerekir. Toplumlar da gerilmenin bedelini hep ödemişlerdir. Sonunda bazen yeni bir topluma evrilerek bazen dağılarak.

Hakan Kildokum 
 18.01.2008 14:35
 

Anladığım kadarıyla siz özgürlükten yana değilsiniz ve Avrupa'da "özgürlük" denince akan suların durmasından rahatsızsınız. Ben şahsen dinsiz bir insanım ve türban bana çok komik geliyor. Ancak ne var inananların örtünmesi, inanmayanların da çağdaş bir şekilde giyinmeleri beni hiç bir şekilde rahatsız etmez. Beni asıl ürküten şey insanların birbirlerinin giyinme, örtünme ve inanma özgürlüklerine müdahale etmek istemeleri ve kendilerini de buna yetkin görmeleridir. Ne diyeyim? Çok yazık ama yapacak bir şey de yok, ülkemin insan potansiyeli bu... Saygılar ve sevgiler.

Matilla 
 18.01.2008 14:02
Cevap :
Ben özgürlüklere karşı falan değilim, burada sadece durum tesbiti yaptım.  18.01.2008 15:24
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 85
Toplam yorum
: 88
Toplam mesaj
: 20
Ort. okunma sayısı
: 529
Kayıt tarihi
: 29.12.07
 
 

İlk, orta ve lise öğrenimimi Karabük TED Kolejinde tamamladıktan sonra İngiliz Dil Bilimi okumak ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster