Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Eylül '07

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
5683
 

Laikliğe hamdolsun

Laikliğe hamdolsun
 

11 Eylül terör saldırılarından sonra İslam dünyasına yöneltilen "terörist" suçlamasını hafife indirgemek için bazı çevrelerce "ılımlı İslam" diye bir söylem geliştirildi!

Son olarak da ABD eski Dışişleri Bakanı Holbrooke"ılımlı İslam" demokrasisinin en iyi uygulandığı iki ülke olarak Malezya ve Türkiye'yi gösterdi.

Bilmemek ayıp değil tabi. Ama bildiğini de bilmiyormuş gibi söylemek ayıptır. Eski Bakan'ın Türkiye ile aynı kefeye koyduğu Melazya'da eyalet polisi halk arasında dolaşarak oruç tutmayanları yakalayıp para cezası verebiliyor. İftardan önce müşteriye yiyecek veren lokantalara da para cezası kesiyor.

Sayın Bakan'ın öncelikle şunu bilmesi gerekirdi. Türkiye Cumhuriyeti devletinin yapisi laikliktir. Şayet Türkiye'yi "ılımlı İslam" kavramınına alıştırmak veya "Büyük Ortadoğu Projesi" kapsamında böyle bir rol biçilmek isteniyor ise bunun ılımı olmaz , bunun adı "islam Cumhuriyeti"olur.

Malezya'da ki durum belki diğer İslam ülkelerine göre daha ılımlı olabilir ama bu örneğe Türkiye'nin de emsal gösterilmesi cehalettir.

Laiklik karşıtlarının "müslümanım" deme hürriyetinden "şeriyatçıyım" deme hürriyetini ele geçirmesinden sonra bu sefer demokrasi hayranlığı ve İslam Cumhuriyetlerine özgü "ılımlı İslam" söylemine geçişlerinin altında yatan maksat laikliğin içini boşaltmak, tarifini değiştirmektir. Bunun için kullandıkları koz "türban" kozudur. İslam ve Türk geleneğinde olmayan türbanı başörtüsü gibi dayatmanın amacı, toplumun vazgeçilmez hassasiyetlerinden siyasi çıkar elde etmektir.

"ibadet hürriyeti"nin şahsın Allah'a ibadeti olmaktan çıkartılıp bir kütle gösterisi haline getirilmesi ve sınırın hangi ölçüde zorlanabileceği provası yapıldığı dönemlere bile, laikliğe bu günkü kadar saldırı yapılmamış ve sanki dinin karşısında ki bir sistemmiş gibi algılanmamıştı. Bu nedenledir ki AB'nin kuşkuları ve korkuları da artmıştır.

Cumhuriyet Türkiye'sinde"ibadet özgürlüğü" ve "göğsünü gere gere müslümanım" deme hakkı hep olmuştur. Olmayan, tekrar şeriat devleti esaslarına dönüş olmayacağı gerçeğidir...


Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ülkemizin en karakteristik özelliği bence bir islam toplumu olmasıdır. Örneğin Hıristiyan batı toplumlarını Hıristiyan olarak tanımladığımızda onlara hakaret etmiş olmuyoruz. Bu nedenle de bizim "ılımlı İslam" olarak tanımlanıyor olmamızın bir mahsuru olmasa gerek. Bunun haricinde "ibadet özgürlüğü" dünyanın her ülkesinde vardır, hiç bir devlet ibadet özgürlüğünü sınırlayamaz. İbadet özgürlüğünün laiklikle bir ilgisi yoktur. Örneğin Osmanlı toplumu laik değildi ama orada da ibadet özgürlüğü vardı. Aynı şekilde "göğsünü gere gere müslümanım" deme hakkı Osmanlıda da vardı, hatta batılı Hıristiyan toplumlarında da vardır. Saygılar ve sevgiler

Matilla 
 19.09.2007 22:24
Cevap :
Yorumunuzda ki haklılık payı olan kısımlara katılmakla beraber;katılmadığım şu noktalara değinmek isterim. Müslümanlık ya vardır ya yoktur"ılımlı"sı veya az "ılımlı"sı olduğunu kabul etmek mümkün değil. Batıda "göğsünü gere gere müslümanım"deme hakkı, 11 Eylülden sonra askıya alındı ve ineceğini de zannetmiyorum! Nasıl ki Libya'da,İran'da ve Arap ülkelerinde "göğsünü gere gere müslüman değilim" deme hürriyeti yoksa dünya devletlerinin hepsinde "ibadet özğürlüğü"vardır demek de sadece iyi niyetli bir hoşluktur.Laikliğin olmadığı yerde "yapacaksın" veya"yapmayacaksın" baskı ve tehdidinden kurtulmanız mümkün değildir görüşündeğim.Teşekkürler ve saygılar efendim.  20.09.2007 14:38
 

şu amerikalılarda çok oluyorlar artık!!!

Sema AYDIN 
 19.09.2007 13:03
Cevap :
içimizde ki Amerikalılar da az değil hani?  19.09.2007 14:12
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 156
Toplam yorum
: 301
Toplam mesaj
: 49
Ort. okunma sayısı
: 5619
Kayıt tarihi
: 05.11.06
 
 

Söz konusu Atatürk ve Laik Cumhuriyet ise; asla tarafsız olamam! Ben; İş ve özel hayatımda Cumhur..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster