Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Nisan '09

 
Kategori
Sosyoloji
Okunma Sayısı
656
 

Laiklik anlayışı

Dinlerin öngördüğü iyilik (sevab) ve kötülük (günah) Tanrı korkusuyla pekiştirilmistir: iyilik cennete, kötülük de insanları cehenneme götürür. Oysa laik ahlâkta, insan doğruyla yanlışı Tanrı korkusundan ötürü değil, son derece basit "doğru" yapılır, "yanlış" yapılmaz şeklinde değerlendirir.

Birincisinde Tanrı korkusu vardır, ikincisinde ise Tanrı sevigisi ve insanın kendi sorumluluğu öne çıkar.

Ne din, ne de laik ahlâki öngörmediği bir sınıf insan tarih boyunca zaman zaman görüntülenmektedir ki: bunlar dinin şekil kurallarına bürünüp, ahlâk yönünü benimsemez, gösterişte dindar ve dince yasak veya hoşgörülmeyen takkiye, hak yeme, dini emellerine alet etme yolunu benimserler hep. Bu sınıf insanlar dindar olmuş olmamış zaten konumuz dışındadır!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Din;öyle hassa birkonudur ki,Kesinlikle kul ile Allah arasında olmalıdır.İnsanların tercihleri beni alakadar etmez Ancak; Paylaşmak isterim. Maneviyatlarını dillerine,görselliklerine ve hareketlerine yansıtan insanlardan asla ve asla haz etmem.Bu tür yaşam biçimini benimseyen insanlar herzaman fesatlık yapıyorlardır.İstinasız! Maneviyatını sadece Allah ile arasında tutanlar ise her zaman toplumda kabul gören başarılı insanlar olmuştur.(Maneviyatını;uygun şartlarda birileri ile paylaşmak,yol göstermek bunun dışında ayrı bir konudur) Laik ahlâkı konusunda size katılıyorum. İnsan yaşamını bu konu üzerine sürdürmelidir.Asla ve asla Maneviyatı ile yaşamayı seçmemelidir.Maneviyatını sıkı tutmak yada esnek bırakmak ise yine Allah ile kendi arasındadır.

MEHMET YAVUZ 
 26.10.2009 0:08
Cevap :
Sayın M. Yavuz, Cumhuriyetin bize sağladığı Laiklik ilkesinin anlamı üzerinde yaptığınız açıklamaya aynen katılıyorum. Teşekkür ederim.  30.10.2009 21:41
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 48
Toplam yorum
: 16
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 463
Kayıt tarihi
: 02.04.09
 
 

10 Şubat 1931'de Ankara'da dogdum. Ilk, orta ve liseyi "Galatasaray" Lisesinde tamamladim. Isviçre, ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster