Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Mart '11

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
5303
 

Lanet olsun!

Lanet olsun!
 

Kaynak:İnternet


Adı : Hatice Fırat

Yaşı : 19

Suçu : Sevdiği gence kaçmak

Cezası: İnfaz

Adı : Mahsun Fırat

Yaşı : Tahminen 23

Suçu : Kız kardeşini öldürmek

Cezası: Henüz belli değil

Mersin’de oturan Muşlu bir ailenin iki çocuğu için biçtiği değer!

Matah bir kararmış gibi bir de aile meclisi toplanıyor ve bu kararı veriyor; kaç adam kaç kadın fikir yürütmüştür bilmiyorum, en azından baba ve amcaları vardır kesin!

Doğuran ananın da mı içi cız etmemiştir, söz hakkı mı verilmemiştir; dilim varmıyor ama yoksa o da mı töreye boyun eğmiştir?

******

Ak gelinlik hayali ile büyütülen genç kız neden kaçar sevdiğine?

Neden olsun, çocuklarına verdikleri değer ortada olan aile ya daha fazla başlık parası verene verecektir kızını, ya da toprak bölünmesin diye amca oğluna!

******

Üç Şubat’ta kaçmış sevdiğine Hatice, bir ay bile dolmadan boğazı kesildi, üstelik kırk bıçak darbesi yedi bedeni, yalnızca beş dakika içinde…

Beş dakika içinde bir boyun, kırk darbe; nasıl bir kindir bu böyle!

Ya da beyin yıkanması mı demeli, en son bir durum daha geliyor aklıma ama gerçekten pek uzak gibi; acaba diyor insan, öldürdükten sonra kardeşini lanet mi etti bu düzene de kırk bıçak darbesi ile öcünü almak istedi? Hani yani aile meclisine “Alın işte istediğiniz leşiniz” der gibi…

******

Azmettiriciler için delil bulunmaz muhtemelen, bulunsa da namus indiriminden yararlanırlar, Mahsun da keza, sonuçta töre Türkiye’nin dokunulamayan bir gerçeği!

Sahi, neden dokunulamaz töreye bir devlet içerisinde?

Töre ile tarikatlar mı yoksa iç içe geçmiştir?

******

Kendi evlatlarını hunharca harcayan anaya da, babaya da, böyle bir zihniyete de lanet olsun!

“Analardır adam eder adamı

Aydınlıklardır önümüzde duran

Sizi de bir ana doğurmadı mı

Analara kıymayın efendiler

Bulutlar adam öldürmesin” der Edip Akbayram’ın pek sevdiğim türküsü…

Muhtemelen en içi sızlayan, en karşı çıkmaya çalışan anası olmuştur Hatice’nin diye düşünüyor ilk etapta insan, yine de erkek egemenliğine, töreye inat sevgi tohumları serperek büyütmeliydi diye isyan ediyor yüreğim, bu nedenledir anaya kızgınlığım!

******

Güldünya’ların yanında ışıklar içinde kal Hatice…

Maalesef, ne sizin gencecik ölü bedenleriniz, yıkılan pespembe hayalleriniz, ne de bizim isyanlarımız dişinin kovuğuna dahi yetmiyor töre canavarının; doymak bilmiyor Hatice’m, bilmiyor…

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

aşılması gereken o kadar çok şey var ki...

Nazlı Karyağdı 
 16.03.2011 23:07
 

Devletin yönetim, yasama ve yürütme erkine sahip kadrosu kimlerden oluşuyor, öncelikle ona bakmak gerek. Kolluk kuvvetleri aile içi şiddete, tacize nasıl yaklaşıyor? Bunların sosyolojik ve psikolojik profilleri nasıldır? Yani koca şiddetine maruz kalmış bir kadın karakola sığındığında, "hanım kocandır, dön yuvana" deyip geri gönderiliyorsa bu toplumda da, devlette de bir çarpık anlayış vardır demektir. Devlet ve kolluk kuvvetleri taraf olmamalı, yasaları ona göre oluşturmalı, uygulamalı ve yurttaşlar da bu bilinçte olmalıdır. Bu hem aile hem de devlet açısından bir umursamazlıktır, acizliktir, cahilliktir. Eğitim şart diyoruz ama eğitecek kadro eğitimsiz olursa nasıl bir eğitim beklenebilir ki? Selamlar, saygılar.

Güz Özlemi 
 03.03.2011 11:48
 

Olmaz olsun böylesi töre?... Bu cinayetleri açıklamaya ne sözler,ne sesler,ne işaretler,ne cümleler… yetmez.Deliliği bile açıklamak olasıysa da adına töre denilen bu cinayetleri ne bugün ne de gelecekte açıklamak olası değildir.Ölen, öldüren,karan veren,öleni öldüreni doğuran,aile böyle bir kötülüğün açıklayıcı ve aydınlatıcı unsurlar olmaz.O bakımdan içimizin acımasını azaltacak veya yok edecek bir neden, bir gerekçe asla olamayacaktır. Pek bi güzel yazmışsınız bu berbat olayı… Ha keşke bu cinayet olmasaydı da siz de böylesi bir güzel yazı yazmaktan yoksun kalsaydınız.Çok ama çok üzgünüm…

Süleyman Alkan 
 03.03.2011 10:32
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1269
Toplam yorum
: 4372
Toplam mesaj
: 226
Ort. okunma sayısı
: 1314
Kayıt tarihi
: 18.09.07
 
 

İzmir, 1963 doğumluyum. Dokuz Eylül Üniversitesi İngilizce bölümü mezunuyum ve özel bir şirkette ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster