Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Mart '08

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
2246
 

Laz Osman ve İş Kazası

Laz Osman ve İş Kazası
 

Aşağıda anlatacağım olaydan bir vesile ile haberdar oldum. Sonra, Milliyet Blog sayfalarında tekrara düşmeyeyim ve doğruluğunu da teyit edeyim diye bir araştırdım ki internet dünyasında zaten fırtına gibi esmekteymiş bu yaşanmış hadise.


Efendim mevzu şu;


İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kuruluşlarından biri olan KİPTAŞ 'ta Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapan Emin Batur ’a, şantiyelerden birinde meydana gelen bir iş kazası sonunda, kazaya maruz kalan duvarcı ustası tarafından yazılan tutanak aynen aşağıdaki gibi imiş:


“<ı>İş kazası tutanağına planlama hatası diye yazmıştım. Bunu yeterli görmeyerek, ayrıntılı anlatmamı istemişsiniz. Şu anda hastanede yatmama neden olaylar aynen aşağıda anlattığım gibi olmuştur:


Bildiğiniz gibi ben bir duvarcı ustasıyım. İnşaatın 6. katındaki işimi bitirdiğim zaman biraz tuğla artmıştı, yaklaşık 250 kg. kadar olduğunu tahmin ettiğim bu tuğlaları aşağıya indirmek gerekiyordu. Aşağıya indim bir varil buldum, ona sağlam bir ip bağladım, 6. kata çıktım, ipi bir çıkrıktan geçirip ucunu aşağıya salladım.


Tekrar aşağıya indim ve ipi çekerek varili 6. kata çıkardım. İpin ucunu sağlam bir yere bağlayıp tekrar yukarı çıktım. Bütün tuğlaları varile doldurdum.


Aşağıya indim, bağladığım ipin ucunu çözdüm. İpi çözmemle birlikte birden kendimi havada buldum. Nasıl bulmayayım? Ben, yaklaşık 70 kiloyum. 250 kiloluk varil süratle aşağıya düşerken beni yukarı çekti. Heyecan ve şaşkınlıktan ipi bırakmayı akıl edemedim.


Yolun yarısında dolu varille çarpıştık. Sağ iki kaburgamın burada kırıldığını sanıyorum. Tam yukarı çıkınca iki parmağım iple beraber çıkrığa sıkıştı. Parmaklarım da bu sırada kırıldı. Bu esnada yere çarpan varilin dibi çıktı ve tuğlalar etrafa saçıldı.


Varil hafifleyince bu sefer ben aşağıya inmeye varil yukarı çıkmaya başladı ve yolun yarısında yine varille çarpıştık. Sol bacağımın kaval kemiği de bu sırada kırıldı.


Can havli ile ipi bırakmayı akıl ettim. Başımı yukarı kaldırdığımda boş varilin süratle üzerime geldiğini gördüm. Kafatasımın da böyle çatladığını sanıyorum. Bayılmışım, gözümü hastanede açtım. Cenabı Hak'tan tüm kullarını böyle görünmez kazalardan korumasını diler, hürmetle ellerinizden öperim.


Duvarcı Ustanız LAZ OSMAN


Ben de dilerim ki Yüce Tanrı hepimizi, böylesine planlama hatalarından ve görünmez kazalardan korusun. Yoksa halimiz nice olur değil mi?
@Geçen sene bugün "Dünyanın En Anlamsız Yasakları -13-": http://blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=29250

@Geçen sene bugün "Çekemedim Karagözlüm 301'in İpini": http://blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=29256

@Geçen sene bugün "Radyo Seksen Sekiz Buçuk": http://blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=29270

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bu hikayenin orijinal İrlanda şarıksı hali: http://www.chivalry.com/cantaria/lyrics/sick-note.html

Boluç Papuççuo?lu 
 06.03.2008 17:38
Cevap :
Çok teşekkür ederim değerli katkınız için. Hoşçakalınız.  07.03.2008 0:10
 

her yerde hem de...

yekruseha 
 06.03.2008 17:12
Cevap :
Doğrudur efendim. Sağlıcakla kalınız.  07.03.2008 0:09
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 911
Toplam yorum
: 2451
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 3686
Kayıt tarihi
: 09.06.06
 
 

İzmir'de yaşıyorum.    Çok uzun yıllar öncesinden başlayıp, hiç ara vermeden bugünlere kada..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster