Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Mart '21

 
Kategori
Estetik / Güzellik
Okunma Sayısı
25
 

Lazer Epilasyon Hakkında

 Merhaba lazere karar vermiş arkadaşım,

 Bende benzer süreçlerden geçtiğim için seni çok iyi anlıyorum. Artık kalıcı bir çözüm arıyorsun. Yeter artık bitsin bu çile diyorsun. Birisi denize ya da özel bir yere çağırdığında hiçbir şeyi dert etmeden kıyafetlerini alıp çıkmak istiyorsun. İşte tam da bunun için ve bazı kötü niyetli işletmelere para kaptırmaman için bunları yazıyorum. Duyabileceğin ve benim deneyimlediğim lazer sistemlerine başlayalım:

IPL Ütüleme

 IPL bir lazer değil, modern ağda yöntemidir. 10 sene önce popülerdi. Hiçbir işe yaramıyor. Kılların sıfırlanarak alınmış olması gerekiyordu. Başlık dikdörtgen geniş plaka şeklindedir. İşlem yapılırken kırmızı ışık patlaması odaya yayılır. Yapıldıktan sonra kıllar hemen dökülür. Ayda bir gidip yaptırmanız gerekiyor. Bazı güzellik merkezleri şu şekilde ’klinik olmayan yerlerde Alexandrite yasak olduğundan sistemimiz IPL görünümlü Alexandrite’ diyerek doğru olmayan bilgi vermektedir. Böyle bir şey görünümlü başka bir şey diye bir cihaz yoktur. Dalga boyu geniş aralıklıdır 600-1200 gibi. Gerçek lazer cihazlarında tek ve net dalga boyu bulunmaktadır. 10 sene önce ilk yaptırdığım lazerdi. 12 seans gittim ve tahmin edin ne oldu. Hiç sonuç alamadım. İşlemden sonra elinizle çekince kıllar elinize geliyor ancak diğer ay tekrar çıkıyor.

En bilinen IPL ütüleme markaları:

 •  Robot X
 •  Vortex
 •  Goldes


Alexandrite Lazer

Açık ten, koyu kıl yapısına sahipseniz bu lazer ile işlem yapılmalıdır. Kalın ve köklü kılların olduğu bölgeler bacaklar, koltuk altı, genital bölge ve dirsekten ele kadar olan kol kısmında daha iyi sonuçlar veriyor. İnce olan kıl köklerini de kalınlaştırıyor. Kılların yüzeyde hafif çıkmış olması gerekiyor makinanın işe yaraması için. Başlığında uzun tene değen demir çubuk bulunur. Çubuğun hemen altında kırmızı ışık vardır. Jelsiz hava üfleyen başlık ile tek tek kılları tarar. 10 günde kıllar dökülüyor. 1,5 ayda bir yaptırılması gerekiyor. Genelde yaklaşık 6 seans önerilir. En yüksek fiyatlı lazerdir. Bu lazer klinikte, doktor bulunan yerlerde bulunur. Güzellik merkezlerinde bulunmaz. Dalga boyu tüm Alexandrite lazer markalarında 755 nm’dir. Bu dalga boyu sabittir, değiştirilemez. Bu lazeri IPL'den sonuç alamayınca keşfettim. Gerçekten işe yaradı ancak acı eşeğinizin yüksek olması gerekiyor. Hava üfleyen başlık bana yetmediğinden biraz düşük çalışıldı yine 10 seans kadar gittim ve gerçekten koltuk altım tertemiz. Diğer yerlerde de yüzde 85 döküldü diyebilirim. Sadece üst bacağımda ve üst kolumdaki sarı tüylerimi kalınlaştırdı ve başka lazer arayışına girdim.

En bilinen Alexandrite lazer markaları:

 • Candela
 • Orion
 • Epicare
 • Apogee
 • Cynosure

 

Diode Lazer

 Kalın, orta ince, ince kıllarda etkilidir. Yüz bölgesi için diode lazer önerilir. Kalın kıllarda Alexandrite’den bir tık geride. Kılların sıfırlanarak alınmış olması gerekiyor. Başlığında yuvarlak ya da tam kare şeklinde küçük bir bölge bulunur. Jel ile ütülenerek işlem yapılır. Genelde pembe renk çıkar ve odada ışık patlaması yaratmaz. 15 günde kıllar dökülüyor. 1,5-2 ayda bir yaptırılması gerekiyor. Genelde yaklaşık 10 seans önerilir. Dalga boyu 808 - 810 nm dışında atış yapamaz. Soprano ice halk dilinde ‘’buz lazer’’ ile sarı ve orta kalınlıkta kalan tüyler için 3 seans gittim ve büyük oranda rahatlama sağladım diyebilirim. Burnum iyileşinceye dek biraz askıya alacağım ama devam ederim diode lazere.

En bilinen Diode lazer markaları:

 • Leda Epi (jelsiz sistem)
 • CleanLite (aşırı eski bir sistem)
 • LightSheer (jelsiz vakumlu bir sistem)
 • Syneron (eski bir sistem)
 • Soprano (buz lazer dediğimiz soğutma plakalı en yeni sistem)


ND-Yağ Lazer

 Asıl amacı kılcal damar tedavisiydi ben de dövme sildirme işlemlerim için kullanıyorum Q switch marka ND-Yağ sistemli modeli. Kıl yok etme etkisi olduğundan lazer olarak kullanılabiliyor. Bazı merkezler Alexandrite ile dönüşümlü kullanır. Başlığı incedir ve altında metal kare bir plaka tene değdirilmeden plakanın ortasından lazer geçerek işlem yapılır. Hava üflemeli bir cihazdır. Dalga boyu 1064 nm’dir ve en geniş dalga boyuna sahiptir. Ekstra olarak dövme silerken dövmenin rengini beyazlaştırır sonra zamanla renk soluk bir şekilde tekrar geri gelir. Bu lazeri epilasyon için hiç yaptırmadım. Dövmemi sildiriyorum ve gerçekten çok etkili.

En bilinen ND-Yağ lazer markaları:

 • Q switch
 • Motux Ax
 • Linscan
 • Smoothcool Hybrid


İğneli Epilasyon

 Bu sistem neredeyse yüzde yüz etkilidir. Ancak lazer değildir. Kıl köküne elektrik akımı verilerek yapılır. Böylece kökü yanan kıl kolayca cımbızla alınır. İğneli epilasyonun iğnesi kişiye özeldir. İğneyi işlem yapan yer size verir ve sonraki seanslarda tekrar kullanmak üzere iğneyi geri getirirsiniz. Ben bu işlemi yüz bölgemdeki 1 adet kıl için yaptırdım bir daha çıkmadı.

Lazer yaptırmak istediğimiz yerde lazer cihazı ile ilgili sormamız gereken sorular:

1. Cihazın markası ne?

Bazı yerler Alex’i ezberlemiş Alex diyip geçiyor. Alexandriate marka değil. Bir lazer sistemi. Ayrıca hiçbir güzellik merkezinde Alexandrite ve ND-Yağ lazer bulunmaz. Cihazın markasını ısrarla öğrenmeye çalışın. Eğer kem küm ediyorsa makinayı görün hatta deneme atışı isteyin. Şeklinden ve ışık patlamasından anlarsınız.

2. Bu cihazın dalga boyu ne?

 Cihazı gösteremediler deneme atışı olmuyor dediler vs vs. Markada da anlaşamadık. Madem Alex cihaz kullanıyor şak diye dalga boyunu söyleyebilmesi lazım. Bu sistemler ucuz sistemler değil. O kadar para verip dalga boyunu markasını bilmemezlik yapamaz hiçbir yer.

Herkese pürüzsüz günler dilerim.

 

 

ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 15
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 39
Kayıt tarihi
: 02.03.21
 
 

www.kadindayanismasi.org 'u yeni kurdu. Dayanışma için herkesin desteğini bekliyor. Akdeniz Ünivers..

 
 
Yazarı paylaş
 • Tümünü göster