Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Aralık '06

 
Kategori
Ekonomi - Finans
Okunma Sayısı
748
 

Leasing avantajları

Daha önceki yazımın konusu franchise 'dı şimdi ise başka bir ticari enstüraman olan leasing konusunu anlatmaya çalışıcam öncelikle LEASİNG in kısaca tanımını yapalım.

Leasing; yatırıma konu olan malın mülkiyeti leasing şirketinde kalmak şartıyla belirlenen kiralar karşılığında (taksit) kullanım hakkının kiracıya geçmesini sağlayan bir finansman yöntemidir.

Konuyu bariz daha açacak olursak diyelimki şirketinizin bir forklifte ihtiyacı var siz malı araştırıyorsunuz malın pazarlığını yapıyorsunuz daha sonra leasing şirketine başvuruyorsunuz leasing şirketi ile kira sözleşmesi yapıyorsunuz sonra leasing şirketi sizin istediğiniz forklifti peşin para ile satın alıyor ve size karşılklı belirleyeceğiniz bir kira taksiti ile kiralıyor kira süresi bittiğinde sembolik bir rakamla (örn.100 $ )malın mülkiyetine sahip oluyorsunuz. Yani konuya taraf olan kişi sayısı 3 siz, leasing şirketi, malı aldığınız kişi ve ya firma.

Peki şimdi diyeceksinizki her türlü mal leasingin konusuna girermi? Evet her türlü taşınır taşınmaz mallar bu kapsam içine girer tek istisnası patent hakkı olan, telif hakkı olan v.s mallardır.

Leasingin çok önemli avantajları var bunlardan bazıları bir kere krediye oranla çok daha az formalitesi olması, özkaynak kullanmadan yatımlarınıı finanse edebilirsiniz, mal peşin olacağından dolayı pazarlık gücünüzü arttırır, esnek kira ödemesi ve K.D.V Avantajı v.s. kiracının sorumluluklarından bazılarıda malı itinalı kullanmak durumundadır, sigorta ödemesi varsa kiracı öder, kira süresi bittiğinde devir işlem ücretleri örn.tapu devri kiracıya aittir v.s.soru ve yorumlarınız olursa daha detaylı olarak tartışa biliriz.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 25
Toplam yorum
: 27
Toplam mesaj
: 6
Ort. okunma sayısı
: 6403
Kayıt tarihi
: 12.12.06
 
 

İstanbul'da yaşıyorum, iktisat mezunuyum. Evliyim, 1 kızım,1 oğlum  var.... Siyaset, ekonomi ve s..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster