Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Uzman Doktor Betül Şengör

http://blog.milliyet.com.tr/dr.betulsengor

17 Kasım '15

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
 

Leke Tedavisinde Peeling Zamanı

Leke Tedavisinde Peeling Zamanı
 

Kimyasal peeling, konusunda uzman hekimler tarafından, ciltte görülen sorunu giderebilecek özellikteki kimyasal asitlerle cildin soyulması işlemidir.
Peeling’in kelime anlamı soyma demektir. Mekanik, kimyasal ve lazer ile yapılan peeling’lere yeri geldikçe değinmeye çalışacağım.
Peeling’ler soyma derecesine göre çeşitlendirilir. En hafif olanlar cildi derinlemesine temizleme etkisine sahiptir ve düzenli uygulanırsa, hatta ev ürünleri ile desteklenirse etkileri artacaktır. Bu amaçla ülkemizde de kullanıma giren antioksidan özelliği yüksek “fitik asit” uygulanmaktadır. Glikolik asitlerle veya salisilik asitlerle yapılan kimyasal peeling’lerin bir yandan cildi arındırırken bir yandan da yüzeyel lekeleri gidererek cilde ışıltı kazandırdığı görülebilmektedir.
Lekelerin tedavisindeki yaklaşım; doktorun öncelikle ayrıntılı bir analiz yaparak, lekenin diğer oluş nedenlerini ve derinliğini belirlemesidir. Buna göre kişisel bir program hazırlanarak, lekenin derinliğine göre kimyasal veya mekanik peeling’ler ve ışık tedavileri planlanır. Türkiye günümüzde kozmetik ürünler ve dermokozmetik ilaçlar açısından o kadar hızlı ilerliyor ki bu durum doktorların uygulama çeşitliliğini de arttırmaktadır.
Glikolik asit peeling uygulamalarından faydalanan hastalarımız azımsanmayacak kadar çoktur. Ancak bazen lekelerde biraz daha etkili, daha derin soyma etkisine sahip peelinglere ihtiyaç duyulabilir. Bu durumlarda % 15’lik triklor asetik asit peeling tercih edilebilir. Bu peeling, dirençli lekelerde daha iyi soyarak aynı zamanda yan etkisi düşük olan bir peeling türüdür.
Glikolik Asit Peelingler, uygulanması son derece pratik olup hastalarımızın günlük hayatında fazla değişikliğe yol açmamaktadır. Seans aralıklarını lekelerin, sivilce izlerinin veya kırışıklıkların derinliğine göre belirlemek uygundur. Genellikle yumuşak ve düşük yüzdeli olan triklor asetik asit peelingler için haftada bir olmak üzere 4-6 seans uygulama önerilir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 153
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 492
Kayıt tarihi
: 12.11.12
 
 

1998 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olan Dr. Betül Şengör,  1999 – 2003 yı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster