Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Ocak '11

 
Kategori
Basın Yayın / Medya
Okunma Sayısı
808
 

Leman 1000.(yazıyla "bininci") Sayısı

Leman 1000.(yazıyla "bininci") Sayısı
 

Leman 999. Sayı Kapağı


Benim hayatın ne olduğunu, ne anlama geldiğini bilmediğim zamanlarda(belki de tamamen manasız olduğu zamanlarda) "Limon" olarak yer alan ve daha sonra "Leman" olarak değiştirelen mizah dergisi, önümüzdeki hafta 1000. Sayısına ulaşacaktır. 999. Sayısını 24 sayfa ve iki hafta boyunca bayilerde olacağını duyuran dergi, yoğun emekleriyle uğraşacağı(uğraştığı) 1000. sayısında da süpriz isimlerin de yer alacağını duyurdu.  

........  

Benim ilkokul zamanlarında adını duymaya başladığım Leman'ı okumaya, babamın tavsiyesiyle başlamıştım. Amcalarım da Leman okuruydu, ben ise okumaya çalışırdım. Küçük aklımla, aylık yayınlanan kalın mizah dergileriyle karşılaştırdığımda "Ne kadar ince bu?" diyip okumayı bırakmıştım Leman'ı(Lombak okurdum). Yıllar sonra, taa ki üniversiteye başlayana kadar, İstanbul'daki yalnızlığımın çaresi olmuştu Leman. Yeni yeni siyasetten, politikadan, sağlıktan, haberden anlamaya başlamışken, bu derginin aslında rastgele bir dergi değil, haftalık bir mizah gazetesi olduğuna karar vermiştim. Gazete okuyamaya zamanım olmadığı zamanlarda, bir haftalık özet haberi Leman'dan alıyordum. 2 Yıl boyunca sürekli takip ettim(hiçbir haftasını kaçırmadan). Önce karikatürlerini, daha sonra da o uzun mizah ve siyasi yazılarını okurdum, evet gazete okumazdım ama gündemi takip ederdim.  

Aslında içerik yönünden siyasi kısmıyla pek ilgilenmesem de, tarafsız haberciliği mizah dergilerinden öğrendim. Kimi zaman iktidarı, kimi zaman muhalefeti, kimi zaman da halkı eleştiriyorlardı. Evet, tarafsız habercilik olmalıydı bu. Mizah, insana objektif olarak bakmasını öğretir. İnsan, kendi yaptığı hatasına gülüyor fakat bunu ciddiye alıyorsa; mizahı gelişmiş demektir. Mizah her şeye eleştirel bakmak değil, yapılan eleştirinin nasıl algılandığı ile ilgilidir.  

Her ne kadar son 2 yıldır, Penguen takipçisi olsam da; günümüz mizah dergilerinin öncülerinden olan Leman'ı tebrik eder, nice binler görmeyi dilerim ;)  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

bildirim için teşekkür ederim.

Portakal Çiçeği ve FISILTI 
 13.01.2011 17:03
Cevap :
Teşekkür ederim sayın yazarım :)  13.01.2011 17:36
 

Ülkemizin gündemini en tarafsız şekilde okurlarına aktaran bağımsız mizah dergileri, her zaman genç insanlar sayesinde varlığını sürdürecektir. Tek gelirleri satış ücreti üzerinden olan bu dergilere sahip çıkmaya devam etmeli, karikatür emekçilerini her dem desteklemeliyiz. Sevgili Mesut Selek'in andığı gibi ben de bu vesile ile, benim dönemimim en revaçta mizah dergilerini; Gırgır'ı, Fırt'ı ve Çarşaf'ı yad ediyorum.

Behram Su 
 12.01.2011 16:53
 

Bizler,mizahi dergilerle ilk kez Akbaba dergisiyle tanışmıştık...Red Kit gibi resimli romanların yanısıra , Gırgır,Fırt vb. dergilerle devam ettik...Toplumun moral kaynağı olan ve siyasetten,psikolojiye kadar insanımızın nabzını tutan Leman,Penguen ,Gırgır gibi dergilerin özgürce yayınlarını sürdürebilmeleri için sizler gibi değerli okurlarının moral desteklerine ihtiyaçları var...Bizim onlara her zaman ihtiyacımız olduğu gibi...Teşekkürler...Selamlar...

Mesut Selek 
 07.01.2011 21:16
Cevap :
Mizah hep eğlenceden ibaret olarak düşünülmüş ülkemizde. Mizah=Düşünce+Eğlence :)  07.01.2011 21:36
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 131
Toplam yorum
: 123
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 3117
Kayıt tarihi
: 10.04.09
 
 

Marmara Üniversitesi, Tıp Fakültesi'nden mezun... Tıp Fakültesi'nden her şey çıkar, arada doktor ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster