Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Ağustos '10

 
Kategori
Kültür - Sanat
Okunma Sayısı
705
 

Leonardo var hayatımda…

Leonardo var hayatımda…
 

''İyi geçirilen bir günün huzurlu bir uykuyu getirmesi gibi, iyi yaşanmış bir ömür de huzurlu bir ölüm getirir’’… (Leonardo da Vinci)

Bütün bilgileri birleştirme hayalini gerçekleştirmeden ölen Leonardo’nun sona doğru yazdıkları ise ''devam edeceğim ve yararlı olmaktan hiç bıkmadım’’ olur..

Leonardo da Vinci, yeteneklerini, zekasını ve duygularını somut çalışmalarına aktarmış bir dahi… Konuşmanın değil eylemin gücüne inanmış.. Bir çok kişi tarafından 'bağımsız düşünürlerin aziz patronu' olarak anılıyor ..
'Mucizelerle uğraşmayı arzu ederim' diyen da Vinci, hayatı boyunca 'her şeyi öğrenmenin mümkün' olduğunu savunmuş.. Evlilik dışı dünyaya geldiği için noter olan büyükbabasının yolundan gidemeyen Leonardo, kıl payı muhasebeci olmayı kaçırıyor..
Usta bir heykeltıraş ve ressamın yanına çırak olarak verildiği günden sonra ise hayatı tamamen değişiyor..

'Mona Lisa', 'Son Yemek' ve bir çok eseriyle tarihe adını yazdıran 'her devrin adamı' Leonardo da Vinci, acaba 1900'lerde doğsaydı veya şimdilerin yaşayan efsanesi olsaydı, bugün resmine kimler, nasıl konu olurdu? Onun sözleriyle; ‘devam ettiğini, faydalı olmak istediğini’ bilerek Leonardo da Vinci’yi geçmişten bugüne davet ediyorum.

Sen olsan Leonardo her şeyi nasıl birleştirirdin, bu kez hayalini de tamamlayabilir misin?

Günlerdir Türkiye'nin açılımını, Pkk'yı, Kürtleri vs televizyonlarda tartışıyoruz, gazetede okuyoruz ama sonuç aynı... Herkes meseleye sen ve ben diye bakarken ortada kurulması potansiyel bir ilişki bile yok..
Yatırımı ilişkiye yapmaktan zaten hiç bahsetmiyorum.. Sadece akılla, mantıkla, egoyla, deneyimlerle vs.. çözülmeye çalışıldıkça gittikçe büyüyen bir mesele var Türkiye’nin önünde..

Merak ediyorum.. Başkalarının gözünden bakmak istiyorum..

Bugün 'yaşayan' Leonardo, Türkleri mi resmederdi, yoksa Kürtleri mi simgelerdi resminde?.. Ya da herkesi yine bir masada mı toplardı Da Vinci? Yoksa İsrail mi çıkardı resmin bir yerlerinden?
Kompozisyonu nasıl kurardı?..

Benim hayalimdeki kompozisyon; yine bir masa ve yine herkes masada. Bu kez Leonardo’nun resimleri de arkada net bir şekilde görülüyor. Geçmişle şimdiki zaman ve yaşanmışlıklar birbirine bağlanmış.. Her şey bir uçtan bu güne birleşmiş sanki..
Resimdeki geleceği ise yine bir yerlere simgelemiş, saklamış Leonardo.. Sır hep var olacak ve keşfedilmeye devam edecek diyor..

Ben böyle bir resim görüyorum.. Her şeyin birbirinden ayrılmadığı ve herkesi birleştiren resimler…

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Milliyet Blog'da yazdığın birbirinden etkileyici yazılar için seni kutluyorum Bahar'cım. Sen kendini yeniden keşfederken biz de senin bu özel ve güzel yanlarını keşfetmekten mutluyuz.

Bülent Göncü 
 24.08.2010 21:40
 

Maalesef işin can acıtan kısmı; Da Vinci 'nin fırça darbelerinde aktarıldığı ve tarihten evrildiği gibi İsa 'ya ihanet eden Yahuda 'lar ile doludur yaşadığımız kutsal topraklar.. Olsebep yaşasa idi büyük usta, renklerden en çok kızılı kullanırdı belki de, istemese de..

Kerem PORAZAN  
 18.08.2010 12:33
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 26
Toplam yorum
: 42
Toplam mesaj
: 7
Ort. okunma sayısı
: 719
Kayıt tarihi
: 24.05.10
 
 

Habertürk tv`de başlayan muhabirlik günlerinden sonra ekranların bilinen yüzü olarak NTV, Star, Kana..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster