Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Mayıs '08

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
417
 

Leopar ve ceylan

Leopar ve ceylan
 

Unutmak da kolay değil, hayattaki hiçbir şey gibi. Kelimeler sonsuz bir yağmur, ucunda süngü varmış; varsın yaralamış olsun. Kelimeler yüzsüz, anadan doğma çıkıyor; varsın üzmüş olsun. unutmak kolay değil katil kelimeleri; varsın geçmiş olsun...

Ne olursa insan bir selamı daha içten verir bir başka birine? Ve ne olursa insan aynadaki için düşündüklerini bir başkası için de düşünür? Ne olursa çevik bir leopar affeder bir yavru ceylanı? Biz, ne olursa olsun affedelim yavru ceylanları... Ne olur?

Karşında soluk alıp veren iki gözü, kulağı, ayakları ve kolları olan da tıpkı aynadaki gibi bir dünya. Onun da uydusu var etrafında dönen. Atmosfer tabakası daha kalın, belki depremleri oluyor! Sımsıcak lavları kutuplarını ısıtıyor; bilemezsin... O dünya bu dünya olmadı mı ne bilsin coğrafi koşullarını.

Ya da ayı düşünün: Onu her öpüp kaçan göktaşına küsseydi sevgisizlikten ölürdü zavallıcık. Biz de aysız kalırdık. Ya da denizi düşünün: Aya bir kere kızmış mıdır neden üstüme düşüyorsun her gece, diye. Ya da güneş bir bulutun kalbini kırmış mıdır önüme geçme, diye.

Bir şair bir güzele gücenmiş midir onu kendine aşık etti, diye. Ya da en basitinden, bir anne hangi bebeğine süt vermemiştir ağladı, diye. Kelimeler ve hamleler nerede ve nasıl sahneye çıkacaklarını bilseler, inanın; insanın çehresi değişirdi. Bir kere; dudakların kulaklara yaklaşacağı kesin! Öyle olunca da çok sesli bir dünya olacak. Kahkahalar ve mutluluklar saracak herbir dünyayı. Ve tabii insanın genetiği bozulacak: Kulakları daha az duyacak. sağır olacak kahkahalardan, sağır olacak mutluluktan...

Çevik bir leoparın ceylanı affetmesi dünyalar arasında yapılacak yolculuklardan daha imkansızdır. Aynalar arasındaki göz kırpış insanın insanı sevmesinden daha imkansızdır. İnsanın insanı sevmesi imkansız mıdır? Hayır, olmamalıdır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Şiir kokulu yazın, tüm salonu hakimiyeti altına alan müzik gibi yol alıyor insan ruhuna. İnceden, inceden. Yazı dilin çok lezzetli. Şiirsel. Eline sağlık.

Ayrıntıda gezinmek 
 24.05.2008 13:07
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 5
Toplam yorum
: 6
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 536
Kayıt tarihi
: 09.09.06
 
 

Lise öğrencisiyim. Toplumda olan, bizi etkileyen, ama, çoğumuzun ilgi alanına girmeyen birtakım husu..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster