Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Mart '13

 
Kategori
Magazin
Okunma Sayısı
636
 

Levent Lodos ve Nurettin Çolak - Ferhan PETEK röportajı

Levent Lodos ve Nurettin Çolak - Ferhan PETEK röportajı
 

Müziğin dahi ikilisi…
 
Levent Lodos ve Nurettin Çolak ile müziğin altını üstüne getirdik...
 
Yapıldıktan yıllar sonra bile dilimizde dönmeye devam eden aklımızın hatıralarımızın bir köşesinde hatırı sayılır bir yer edinen şarkılar vardır hani. İşin tuhaf kısmı beni bu durum içinde rahatsız eden bir şeyler var. Daha doğrusu merak etmeden duramadığım ufak bir detay. Bu şarkıların sadece görünen yüzlerini söyleyenlerini hadi olmadı söz yazarlarını biliyoruz. Peki ya bu şarkılar üretilirken başka neler oluyor? Aranjörler prodüktörler neden solistler kadar çok anılmıyor?
 
Bu ve daha bir sürü soruyu doya doya sorup en tatmin edici cevapları alabileceğim iki kişi vardı bu hafta karşımda. Türkiye de bu işi her şeye ve herkese inat en farklı en özel ve en güzel şekilde yapan iki adam. Levent Lodos Ve Nurettin Çolak...
 
Ferhan PETEK
 
Nasıl başladı bu iş, nerede başladı? 
 
Levent Lodos: Hobi olarak başladım ilgimi çekti. Lise yıllarında kuzenim aracılığı ile tanıştım, bilgisayarda müzik yapmayla. Bir çalışma yaptığını ve bana dinletmek istediğini söyledi. Tabi benim için hele ki o yıllarda “yok artık” bir durum bu. Zaten sevdiğim sürekli dinlediğim bir müziğin bir de bilgisayarda yapılabileceğini öğreniyorum. Elektronik müziği dinlemekten daha ileri taşımam da bu şekilde oldu zaten.
 
Nurettin Çolak: Beni elektronik müzikle dayım tanıştırdı. Lise zamanlarımda dayım elektronik müziği iyi takip ediyordu. Bana Tiesto’nun bir video CD’sini vermişti; çok etkilendim. Daha sonra bilgisayar ile müzik yapmaya başladım.
 
Yaparken zorluk çektiniz mi peki ? Yani ülkemizde; o zamanlar neredeyse hiç tanınmayan bir müzik hem de bilinmeyen bir yöntem ile yapmak zor olmalı.
 
Levent Lodos: Eee tabi. Zordu. Bu yüzden belki hobi olarak başladım ama sonra mesleğim haline geldi. Biliyorsunuz interneti 2000li yıllardan sonra aktif olarak kullanmaya başladık. İnternette şimdi her şey var. Elektronik müzikle ilgili forum siteleri vardı üye olduk. Bilgi paylaşımlarında bulunduk. Bilgi paylaşımı adına bu da çok iyi oldu zaten.
 
Ve Nurettin Çolak & Levent Lodos ortaklığı..
 
Levent Lodos: Nurettin de ben de yurt dışındaki plak şirketleri ile görüşmelerimizi sürdürürken hem iş ortaklığı hem sanat adına güzel bir ikili olduk. 2008 yılında Heartstrings adı altında bir şarkılar yaptık. Başta Tiesto olmak üzere yaptığımız işler djler tarafından beğenildi ve desteklendi. Biz de aldığımız bu destekle zaten kafamıza koyduğumuz bir işi hevesimiz sönmeden aksine daha da artarak yapmaya devam ettik. Hatta o ay çıkan en iyi 10 şarkı arasında Dünyanın en büyük elektronik müzik dergisi olarak bilinen Mix Mag dergisinde yer aldık.
 
Nurettin Çolak: Ben de öyle düşünüyorum. Güzel bir şey yakaladık. Aslında 3 kişiydik Alper Öztürk de vardı bizimle. Ama o sonradan ayrılmak zorunda kaldı. Levent’in az önce de değindiği gibi bu ülke de bu işi bir de bizim yaptığımız şekilde yapmak kolay değil. Underground müzik olarak tanımlanıyor bu müzik aslında global ama maalesef yeterince etkili ve ön planda değil. O yüzden sanat – hayat, para kazanmak vs derken insan kaybolup gidiyor günlük yaşamın içinde.
 
Ama siz vazgeçmediniz. Bir şekilde devam ettiniz ve “Turkuilla Medya” ya kadar geldi iş. Nasıl oldu bu? Haydi yapalım deyince her şey olmuyor malum.
 
Nurettin Çolak :Olmuyor tabi. Biz grup olarak başladık aslında. Bu işi hobi olarak yapan 2 arkadaş. Prodüksiyonlar, aranjeler remixler yapıyorduk. Turkuilla Medya ise 2013 tarihli bir şirket. Bu yıl ortaklığımız resmileşti yani.
 
“Turkuilla Medya”olarak neler yaptınız ya da yapıyorsunuz?
 
Nurettin Çolak: İşimizin adı “Prodüksiyon” Jenerik müzikleri yapıyoruz. En son Özel bir TV’nin müziklerini yaptık. TRT’ye belgesel müziği yaptık.Hem yurt içi hem yurt dışı aranjeler yapıyoruz, ayrıca bu işin eğitimlerini de veriyoruz.
 
Bu harika işte. Zamanında siz bu işin temelini atarken çektiğiniz zorlukları yeni nesile yaşatmamış olacaksınız. Onlar öğrenme lüksünü yaşayarak bu işin zevkine varabilecekler. 
Levent Lodos: Biraz öyle aslında. Yani bizim de düşüncemiz buydu. Az önce de söyledim o dönem kısır bir dönemdi teknoloji açısından. Ve biz çok çabalayarak uğraşıp didinerek ekstra eforlar sarf etmek zorunda kalarak idealimiz peşinde koştuk. Bu açığı kapatmak niyetindeyiz diyebilirim. Bizden ders almak isteyenleri Turkuilla’ya bekliyoruz.
 
Sadece şirket ile mi ilgileniyorsunuz? Turquilla dışında neler var hayatınızda?
 
Nurettin Çolak:Aslında öğrenciyim Marmara Üniversitesinde okuyorum. Yine müzik var tabi ki. Ama başka alanlarda. Mesela ben FG Radyo’da DJlik yapıyorum aynı zamanda.Onun dışında Audio Engineering eğitimine de başlayacağım yakın zamanda.
 
Levent Lodos:Açıkçası prodüksiyon ve stüdyo bütün zamanımızı alıyor, olursa bir radyo show’u yapmak istiyorum. Bu yıl olacak muhtemelen.Bir de Türkiye’de elektronik müzik adına bir belgesel projem var keşke hayata geçirebilsek
 
Yaptığınız işi farklı buluyor musunuz peki ? Ya da farkı ne? Farkınız ne?
Levent Lodos: Farkımız aslında kendimize has bir tarzımınız tınımızın olması. Yolumuza başladığımızdan beri böyle bu. Klasik aranjeler yok bizde.Global müziği takip ediyoruz ve yeniliklerden kaçmıyoruz.
 
Farklılık demek zorluk demek. Farkı kabul ettirmek hiç kolay olmadığına göre. Hele ki bu ülkede işiniz hayli zor. Maneviyatı tamam ama maddi kazancın tatmin etmesi de gerekiyor bir işi yapıyor olabilmek daha da önemlisi devam ettirebilmek için.
 
Levent Lodos: Kesinlikle öyle ama yapmaya çalışanların çoğu bıraktı, uğraşamıyor ki kimse. Bir Hollandalı, bir İngiliz gencin imkanlarına sahip değiliz.16 - 17 yaşında prodüktörler var Avrupa’da.Türkiye’de bu yaşlarda aranje yapmaya başlayanlar parmak ile gösterilir. Ailenin desteği yönlendirmesi gerek ama nasıl yönlendirsin ki ? Bir kere müziği bilmek gerek. Ülke şartları malum. Böyle olunca durum başlayamıyorsun. İnat etmen gerekiyor. İstemen gerekiyor. Çok uğraşman gerekiyor.
 
Nurettin Çolak: Bu işi yapabilmek için her şeyden önce tanıtıma ihtiyaç duyuyorsunuz.
Nasıl bir şey olduğunu öğretmeniz gerekiyor amacımızın önceliği de bu oldu öğretiyoruz. İyi gidiyor şu anda durumlar kötüye değil. Elektronik müziği öğreterek anlatarak kabullendirme çabasındayız. Eskisi gibi albüm satışlarından para kazanılmıyor artık zaten böyle bir dönemde böyle bir beklentiye girmek anlamsız olurdu. Sahneye hâkimseniz müziğinizi sahneden satabilirsiniz. Çünkü artık insanlar albüm satın alarak değil sahnede sizi izleyerek size destek veriyorlar.
 
Sanatın TİCARİ hali yani..
 
Levent Lodos:Yaptığımızın en iyisini yapmaya çalışıyoruz, sonuçta bu bizim işimiz ve emeğin karşılığı da var tabi. Eğer kaliteliyseniz karşılığını alıyorsunuz bir şekilde.
Nurettin Çolak: Booking alabilmeye bakıyor iş. Bunu yapabilmek için de gerçekten iyi işler yapıyor olmanız gerekiyor eskiden iyi DJ olmanız yetiyordu ama şimdi iyi bir prodüktör de olmanız gerekiyor .
 
Peki, nereye varacak bu işin sonu? Daha neler olacak sizce?
 
Nurettin Çolak: Elektronik müzik her geçen gün daha iyiye gidiyor.Baylar dışında bayanlar da ilgi gösteriyor. Bu çok güzel bir gelişme. Prodüksiyon ve DJ’liğe ilgi duymaları bizi fazlasıyla sevindiriyor.
 
Levent Lodos: Bilgisayar ile müzik artık herkesin evinde yapabileceği bir hal aldı. Dolayısıyla insanlar boş zamanlarını DJ’lik ya da bilgisayarda prodüksiyon yaparak geçirebiliyor. Biraz daha öğrenmek isterlerse de bize geliyorlar.
 
Kimlerle çalışıyorsunuz şu anda? Hangi isimlerle işler yapıyorsunuz?
 
Nurettin Çolak: Bana göre bu ülkenin en iyisi olan Ozan Çolakoğlu ile çalıştık. İki şarkısına remix yaptık. Gülşen’in ve Sezen Aksu şarkıları. Daha önce Türkçe aranjeler ile dinlememişlerdi bizi. Bir de Bedük var. Beatfreak’e remix yapıyoruz.
 
Levent Lodos: Yurt dışında da Armada müzikle bir anlaşma imzaladık single çalışmalarımız var onlarla da bir aksilik olmazsa. Nurettin ve Sezer Uysal’ın ortak çalışmalsı’da sektörde önemli bir yere sahip olan Musical Madness’dan çıkacak.
 
Ve sosyal projeler ki müzik konusunda o çok anlayanlardan değilim ama konu sosyal proje olunca akan sular durur bende. 28 çocuğun bir yıllık eğitimine katkıda bulundunuz. Bundan bahsedelim nasıl oldu neler oldu?
 
Nurettin Çolak: Emrah İş, Faruk Sabancı, OzzyXPM ve Levent ile bir gün stüdyoda çalışırken Faruk ve Emrah İş “Neden bir etkinlik düzenlemiyoruz ?” diye sordular. Hepimiz sıcak baktık sonrasında da gelirini bağışlamak eğitime katkıda bulunmak konusunda hemfikir olduk. Böyle bir işe imza attığımız için hepimiz mutluyuz.
 
Onlarla tanışmak güzeldi sohbet etmek daha da güzeldi. Yeni singlelarını remixlerini aranjelerini dinlemek daha da güzel olacak. Ben bu sohbetten sonra şarkıları dinlerken daha bilinçli hale geldim. Alt yapılarına kulak veriyorum melodilerini içime çekiyorum.
 
Nereden dinleriz nasıl ulaşırız diyorsanız;
 
www.soundcloud.com/leventlodos
 
https://twitter.com/leventlodos
 
www.soundcloud.com/nurettincolak
 
www.facebook.com/NurettinColakTR
 
https://twitter.com/NurettinColak

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 56
Toplam yorum
: 8
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 338
Kayıt tarihi
: 18.06.12
 
 

Köşem Sultan Ferhan PETEK kimdir ki ? Yaşı olmayan kadın. Kendi yaşar, kendi yazar, kend..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster