Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Sabiha Rana Melekler Yüreğinizden Öpsün

http://blog.milliyet.com.tr/sabiharana

13 Mayıs '10

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
913
 

Lezzet Avcılığı ve Yemek Bağımlılığı!

Lezzet Avcılığı ve Yemek Bağımlılığı!
 

Uğur Canbolat


Lezzet peşinde koşan, dürtü kontrol sorunu yaşayan yemek bağımlısı kişilerin bu kontrolü neden yapamadıkları ve bağlantılı olarak yaşadıkları yeme bozuklukları ve depresyonun nasıl tedavi edileceğini uzmanlar bu akşam ÜLKE TV’de ‘İyi Bak Kendine’ programında Uğur Canbolat’a değerlendirecekler.

Lezzet düşkünü kişiler, sürekli yemek yemeği hayal ederek her yerde yemek arayan kişilerin yaşadıkları yeme bağımlılığının diğer bağımlılıklardan bir farkı var mı?

Yeme bağımlılığı bir davranış sorunu mudur?

Stres ve sıkıntılı zamanlarda kişinin yemeğe sığınmasının altında ne gibi dinamikler olabilir?

Patalojik yemek bağımlısı kişiler yeme atakları geldiğinde neler yaşarlar gibi soruların cevaplarını uzmanlar bu akşam İyi Bak Kendine programında Uğur Canbolat’a değerlendirecekler.

Lezzet merakı bir çeldirici mi olmaktadır?

Yemek bağımlılığı yeme bozukluklarına nasıl döner?

Kişinin kilo ve vücut görünüşüyle ilgili düşünce ve davranışlarındaki aşırı rahatsız olması nereye kadar sağlıklıdır?

Yeme davranışı ne zaman bağımlılık halini alır?

Kişinin beden şekli ve kilo ile ilgili takıntısıı olmasına rağmen neden kontrolünü kaybeder?

Bu bağımlılığı yaşayanlarda sıkıntı ve tatminsizlik aranmalı mıdır gibi konuları bu akşam etraflıca ele alacak olan İyi Bak Kendine programının konukları Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi’nden Psikiyatri Uzmanı Dr. Semra Baripoğlu ve Uzman Psikolog Zehra Erol olacaklar.

Sinirlilik ve üzüntü gibi olumsuz duygularla yemeğe sığınma davranışı ne anlama gelir?

Bu durum depresyona gider mi?

Bu kişilerde zamanla takıntılı yeme davranışları bekler misiniz?

Çok fazla yedikten sonra, kişi kendinden nefret etme davranışı gösterir mi?

Suçluluk duyarlar mı aşırı yemekten?

Tedavisinde ve terapisinde neler yapılmaktadır gibi konuların ele alınacağı programda canlı bağlantılar ile seyirci soruları alınacak, ‘iyibakkendine@ulketv.com.tr’ adresine gelen e posta soruları da stüdyo konuğu uzmanlar tarafından cevaplandırılacak. 0216 633 06 96 nolu danışma hattını arayıp isim ve sorusunu bırakanlara da cevap verilecek.

Programın PSİKOGÜNDEM bölümünde tanınmış Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Nevzat Tarhan; İsveç Karolinska Institutet Tıp Fakültesinden araştırmacıların şizofreniye yeni yakalanmış hastaların beyinlerinde daha yüksek düzeylerde enflamatuar maddeler olduğu, alınan sonuçların şizofreninin immün sisteme etki eden ilaçlarla tedavi edilme ihtimalini gündeme getirdiği şeklindeki sonuçları değerlendirecek.

Uğur Canbolat’ın hazırlayıp sunduğu Ayhan Pala’nın yönetmenliğini yaptığı kendine iyi bakmak isteyenlerin, modern insanın sorunlarına dair yeni arayışlar bulan yeni çözümler üreten ekranların ‘Koruyucu Ruh Sağlığı’ programı İyi Bak Kendine bu akşam saat 23.30’dan sonra ÜLKE TV’de.. ÜLKE TV TÜRKSAT 2 A uydusu, KABLO TV, DIGITURK 38. ve D-SMART 94. kanaldan izlenmektedir.

NPİSTANBUL Nöropsikiyatri Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Prof. Nevzat Tarhan Hocama, ''İyi bak kendine'' prog. hazırlayıp sunan Sayın Uğur Canbolat Beyefendiye ve NPİSTANBUL Nöropsikiyatri Hastanesinin değerli uzmanlarına bizleri aydınlattıkları için teşekkür ederiz.

''Melekler yüreğinizden öpsün''

Yazdıklarımı Paylaştığım ''Kerkük Feneri'' http://www.kerkukfeneri.com/lezzet-avciligi-ve-yemek-bagimliligi/

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

soyle izgara bir lufer yesil bir salata buz gibi de duble karafaki, bos ver kilolari... Saglik ve saygiyla

Newyorker 
 13.05.2010 21:38
Cevap :
Anlaşıldı Sevgili Newyorker. Siz önce iştahımızı sonra da kilolarımızı azdırmaktan yanasınız.. (şaka-şaka) :) Sağlık ve mutlulukla efendim.  15.05.2010 11:10
 

Bilgilendirmenizden dolayı öncelikle teşekkür ederim. Uzmanlar bizleri aydınlatsınlar, problemleri olanlar can kulağıyla dinlesinler. Bu arada beyinlerinide terbiye etsinler. Bana göre her şey beyinde bitiyor. Beş duyularına söz geçirsinler, teslim olmasınlar. Sevgi ve saygılarımla..

Hasan Göksu PBahçe 
 13.05.2010 15:07
Cevap :
Sayın Göksu, İlgili bilgilendirmemizi okuduktan sonra;düşünceleriniz doğrultusunda konuyu değenlendirip bizler için görüş belirttiğiniz için asıl biz size çok teşekkür ederiz. Almış başını yürüyen kilolarımla birlikte hem yürümeye hem yüzmeye çalışıyorum. Bir yandan da hocalarımıza kulak veriyorum ki gereken bilinci edinebiliyim diye. Sizin yorumunuzda kulaklarımıza küpe olsun. Sevgimiz saygımızla efendim. Sağlıkla yaşayınız.  15.05.2010 11:09
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 1989
Toplam yorum
: 5393
Toplam mesaj
: 722
Ort. okunma sayısı
: 4963
Kayıt tarihi
: 26.10.06
 
 

Gazeteci - Yazar (NLP Uzmanı - İlişki ve Yaşam Koçu) Yaşarken dünyayı dolaşmayı, topraktan güneşe..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster