Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Kasım '13

 
Kategori
Yeni Ürünler
Okunma Sayısı
9866
 

LG G2 Yazılım İncelemesi

LG G2 Yazılım İncelemesi
 

Rahatça söyleyebilirim ki ilk kez bir akıllı telefon’un sistem arayüzü böylesine hoşuma gitti. Optimus arayüz sizi ister istemez verdiği rahatlık ile içerisine çekiyor. LG G2’nin özelleştirilmiş arayüzü her ne kadar biraz fazla özelleştirmeye gitmiş olsa da oldukça renkli ve pek rahatsız edeceğini düşünmüyorum. Sistem’in en sevdiğim yani ise kişisel özelleştirmelere kısıtlama getirmemesi yani sistem üzerindeki  her noktayı kendinizin rahat edebileceği şekilde değiştirebilirsiniz.

 Screenshot_2013-11-09-19-12-00

G2 biraz LG özelleştirmesi ile geliyor. Telefon içerisinde, Quick Translator, Smart World, LG Backup, Life Square, Quick Remote, Polaris Viewer 5 uygulamaları ve Video Düzenleyici, Youtube, Haritalar,Gmail gibi Google market uygulamarına sahip olarak geliyor.

 Screenshot_2013-11-16-09-51-00[1]

G2’de arka kısma alınan güç butonunu kullanmakta sorun yaşayacak veya kullanmak istemeyecek kişiler için sistem’e eklenen özellik oldukça dikkat çekici. Ekran üzerine hafif sert bir şekilde iki kere dokunduğunuz zaman tuş kilidi açılıyor ve aynı şekilde iki kere tekrar dokunduğunuzda ekran kilidi otomatik olarak kapanıyor.

 Screenshot_2013-11-17-17-02-49[1]

Telefonun dış çerçevesinde herhangi bir tuşun yer almaması nedeniyle yazılım içerisinde yer edinen Ön dokunmatik duşlar, kişinin isteği göre özelleştirilebiliyor. Solak olmanız durumunda tuş kombinasyonunu ters çevirmenize veya tuşları elinizin daha rahat edebileceği bir konumla değiştirebilmenize olanak sağlıyor. Ayrıca Ön dokunmatik tuşlar için siyah,beyaz ve şeffaf arkaplan seçenekleri ile detaylı bir özelleştirme sahip…

 Screenshot_2013-11-16-09-42-35[1]

Yazılım konusunda en çok dikkatimi çeken sistem’e yeni eklenen uygulamalar oldu. Kısayol menüsü üzerine yerleştirilmiş olan  Quick Memo, QSlide, Quick Remote ve Miracast bunlardan bazıları… Uygulamalardan Biraz bahsetmek gerekirse Quick Memo özelliği ile ekran üzerinde menülerde veya uygulamalar arasında gezinirken istediğiniz alan üzerine çizim yapmanızı sağlıyor. İstiyorsanız çizimleri direk olarak veya yaptığınız çizimlere arkaplan oluşturup çizimleri ön plana alarak kayıt yapmanıza olanak sağlıyor.

 Screenshot_2013-11-17-13-26-55[1]

Oldukça hoşuma giden QSlide özelliği ise uygulama menüsü üzerinde gezinti yaparken İnternet, Mesaj, Not Defteri, Hesap Makinesi ve buna benzer onlarca uygulamanın yer aldığı listeden seçtiğiniz uygulamaları ekran üzerinde ayrı bir pencerede açarak aynı anda birden çok işlem yapmanıza imkan sağlıyor. Ayrıca bir süre kullanmak istemediğiniz uygulamanın pencere bulanıklığını düşürerek istediğiniz ayarda istediğiniz görünürlük derecesinde pencere üzerinde kalmasını sağlayabiliyorsunuz.

 Screenshot_2013-11-17-19-07-07[1]

Quick Remote özelliği Televizyon, Set Üstü, Ses Sitemi, DVD, Blu-Ray, Klima, Projeksiyon gibi cıhazlara uzaktan erişmek sağlamak için geliştirilmiş bir uygulama internette bazı arkadaşların LG’nin ürünleri ile bağlantılı olduğunu ve LG ürünlerine özel bir uygulama olduğundan bahsettiğini gördüm.  Bu kesinlikle yanlış bir kanı çünkü uygulama üzerinde bulunan binlerce marka mevcut ve bu markaların her hangibirini seçip sistemde mevcut olan kayıtlardan uzaktan erişim sağlayabilirsiniz.

 Screenshot_2013-11-17-19-41-02[1]

Eğer bu markaların dışında bir ürüne sahipseniz veya uygulama ürününüzü algılamaz ise evrensel uzatan kupanda özelliği ile de mevcut kumandanızdaki tuşları kızılötesiyle telefona okutup yeni bir uzaktan kumandası oluşturabilirsiniz.

 Screenshot_2013-11-17-19-43-14[1]

Sistem telefonun üst kısmında bulunan kızılötesi verici ile temas sağlıyor, bu nedenle cıhazı görebileceği belli bir uzaklığa kadar çekim imkanı sunuyor. Quick Remote  özelliği farklı cıhazlar üzerinde denedim ve gayet olumlu sonuçlar aldım.

 DSCF6920

Ayrıca “Evde Otomatik Görüntüleme” özelliğini devreye soktuğunuzda eve gittiğinizde . Quick Remote kilit ekranı veya bildirim ekranı üzerinde otomatik olarak gösteriliyor. Genel bir yorum yapmak gerekirse gayette kullanışlı bir sistem olduğunu söyleyebilirim.

 Screenshot_2013-11-17-19-47-23[1]

Miracast ise telefondaki bir görüntüyü televizyona kablosuz olarak aktarmanızı sağlayan bir sistem, bu sistemi kullanabilmeniz için televizyonunuzun da yeni nesil bir ürün olması ve içeriğinde Miracast ve Wi-Fi özelliklerini barındırıyor olması gerekiyor. Şuan için pek yaygın bir sistem olduğunu söyleyemeyiz ama gelişen teknoloji ile kullanımının yaygınlaşacağı kesin…

LG’nin G2’de beklide birçok kişinin en çok hoşuna gideceği özelliği misafir modudur. Birçok kişi özel dosyalarının bulunduğu telefonlarını başkalarının kurcalamasından hoşnut duymaz. Samsung'lar da da bulunan bu özelliği LG'de fark ederek sistemine yerleştirmiş ...

 Screenshot_2013-11-11-18-54-43[1]

Telefonunuza ŞEKİL kilit desenini vererek kilit oluşturduktan sonra Ayarlar – Genel Sekmesi içerisinde yer alan misafir modu bölümünden kendi belirleyeceğiniz bir kaydırma deseni ile misafir modunu kullanıma açabilirsiniz.

 Screenshot_2013-11-17-19-53-11[1]

Ayrıca bu bölümde yer alan uygulama ayarla sekmesinden de misafir modu içerisinde erişimine izin vermek istediğiniz uyguları düzenleyebilirsiniz. Bu sayede telefon kilit ekranına misafir modu için belirlediğiniz şekli girince sadece sizin belirlediğiniz uygulamalara erişim sağlanabilecek ve bu sayede özel dosyalarınızı koruma altına alabileceksiniz.

 Screenshot_2013-11-17-19-52-41[1]

Telefonun diğer dikkat çeken bir unsuru ise “Bir yana kaydır” uygulaması. Herhangi bir uygulama açıkken ekran üzerine üç parmağınızı koyarak aynı anda sol tarafa doğru sürüklediğinizde uygulama hafızaya depolanıyor ve siz telefon üzerinde diğer işlerinizi halledene kadar sizi bekliyor. Gerçi her ne kadar ön dokunmatik tuşlarda bulunan home tuşu bu imkanı sağlasa da LG farklılık yaratmak istemiş.

 Screenshot_2013-11-17-19-55-56[1]

Samsung’un Galaxy S4 modelinde daha önce karşılaştığımız Akıllı Ekran teknolojisi LG tarafından da kullanılmış.Ön çerçeveye yerleştirilen bir sensör ile telefon yüzünüzü gördüğü süre boyunca açık kalıyor. Fakat telefonu yüzünüzün karşısından çekip telefonu kullanmadığınız zaman otomatik olarak tuş kilidini kapatıyor. Yada Video izlerken yüzünüzü ekran üzerinden ayırdığınızda video otomatik olarak duraklatılıyor.

 Screenshot_2013-11-17-19-57-23[1]

 

Benim içinse bu telefonun en kilit noktası alarm oldu. Evet yanlış demiyorum bildiğiniz alarmdan bahsediyorum... LG G2'de Bulunan Alarm Erteme ve Duraklatma özelliği bir uykucu için muhteşem bir şey. Sabah uyanmak için kurduğunuz alarm çaldığında artık eski saatler kişi başına vuramıyoruz. Akıllı  telefona zarar gelmesin diye nazikçe ertememiz yana kapatmamız gerekiyor. Ancak bunu uyku haliyle pek yapan yoktur sanırım... :)

 Screenshot_2013-11-17-20-00-33[1]

LG sizin uyku halinizi düşünerek alarm çalarken telefonu ters çevirdiğiniz zaman alarmı otomatik olarak 5 dk erteliyor. Bu sayede bir nebze daha uyumuş oluyorsuz. İnanırmısınız sırf sabah telefonu çevirmek için her gün alarm kurdum. :)

 Screenshot_2013-11-17-20-15-52[1]

Sesli asistan sistemi Apple’nin Siri özelliğini çıkarması ile oldukça yaygınlaştı. Birçok markanın telefonunda yer edinen sistem LG G2’de de Voice Mate adını verdiği bir uygulama ile gelmiş. Voice Mate maalesef ki şuanlık sadece İngilizce biliyor. Bu nedenle pek işinize yarayacağını düşünmüyorum ama eğer iyi bir İngilizce biliyor iseniz sistemi kullanabilirsiniz.

 Screenshot_2013-11-18-14-59-19

 

Ters renk'ten bahsetmek istiyorum. Bu özellik oldukça hoşuma gitti, engelli kişiler için yapılmış bu bölüm telefon üzerindeki bütün renkleri tersine çeviriyor. Yani bir bakıma renk körü olan kişilerin ekranı daha rahat kullanmalarını sağlıyor. Bunla ilgili ekran görüntüsü almıştım ancak telefonu gönderdikten sonra fark ettim. Meğersem ekran görüntüleri normal çekilmiş sadece telefon üzerindeyken o renklerle gözüküyormuş.  O nedenle erkan görüntümüz yok ancak kullandığım kadarıyla gerçekten de önemli bir şey...

LG G2 ile ilgili daha detaylı incelemye erişmek için güncel olarak paylaşım yaptığım www.aorhan.com adresini inceleyebilirsiniz.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 28
Toplam yorum
: 3
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2733
Kayıt tarihi
: 15.01.13
 
 

Rize doğumlu ve yerleşimli Teknoloji bağımlısı. Aorhan, Anarschi ve Milliyet Blog Ailesi bireyi....

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster