Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Nisan '07

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
832
 

Liberal İslam

Liberal İslam
 

Ne menem şey şu Liberalizm…
Sağı var, solu var, İslamcısı var…
Liberal sağ,
Liberal sol,
Liberal İslam
Sonuçta her yol Roma.
Batı kaynaklı bu ideoloji yaşadığımız yüzyıla damgasını vurdu.
Parolası ekonomide Serbest Piyasa ekonomisi, siyasal alanda özgürlükler…
Özgürlükler kulağa hoş gelse de özünde kapitalizm ve emperyalizm var. Küreselleşme adı altında sömürü düzeni var.
Bugün mecliste bulunan grubu olan partilerden ANAP Liberal sağı, CHP Liberal solu ve AKP Liberal İslamı temsil ediyor.
Batılı bu ideolojinin batı desteği bulunmadan iktidarda yaşam sürebilmesi mümkün gözükmüyor. Dolayısı ile batı ile ilişkilerin nasıl örüldüğü önem kazanıyor.

Amerika ile dış ilişkilerde görünen hiç bir ortak strateji olmadığına göre bu "strateji ortaklığı" içtedir diye düşünmek yanlış mı olur? Basında çıkan yazılara göre AKP iktidarının desteği Amerika’dan geliyormuş.

Peki, oyu seçmen veriyorsa Amerika’nın desteğinin ne gibi bir katkısı olabilir?
Burada acaba marketing mi devreye giriyor?
Yani Türkçesiyle pazarlama…
Bu işin profesyonelleri en doğru seçimin o olduğu konusunda sizi ikna edebilir.
Genelde yeni kurulan partilerin bir varlık gösterememesine rağmen AKP nin ilk seçimde iktidara taşınması ve AKP genel başkanının seçim öncesi yapmış olduğu Amerika ziyareti de bu açıdan bakıldığında düşündürücüdür.

Pazarlama açısından Liberal İslam Türkiye’ye “cuk” oturmuştur. Türk halkının Müslüman oluşu, ancak Ortadoğu ya göre modern oluşu ve batı ile uyumu kendisine Liberal İslam gömleğinin biçilmesine neden olmuş ve sonuçta başarı sağlanmıştır. Taraftarları açısından son derece doğru ve yerinde bir plandır.

Bu gömleğin kumaşı İslam ise, dikişleri Liberalizmdir. Gömlek dar tutulmuş ve şimdi dikişler zorlanmaktadır. Demem o ki Liberal islam şeriat sınırlarını zorlamaktadır. Ve bu zorlama ve söylemler geniş kesimlerde endişeye neden olmaktadır. Bu endişenin boyutu gözardı edilebilecek kadar küçük değildir.

Gömleği değiştirmek isteyenler 14 Nisanda Tandoğanda, Anıtkabirdeydi. İmkân bulamayanlar evlerine, işyerlerine bayraklarını astılar.
Gözüm TMMOB u, KESK i, DİSK i aradı ama yoktular.
Onlar gömlekten memnun muydu?
Bildiğim kadarıyla değiller.
Bir söylentiye uyup "darbecinin" ardından yürümemek kararı almışlar…
Orada olan yüz binler darbecinin ardından mı yürüdü?
Lafın nereye gittiğini umarım iyi hesaplamışlardır.
Ve umarım gelecekte bu kararlarından dolayı pişmanlık duymazlar.


Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Günümüz dünyasının, ülkemizin, vatandaşlarımızın ve olayların kendi gerçekleri vardır. Bunları sağlıklı olarak algılamamız, ancak yaşımızın, bilgimizin, zekâmızın doğrultusunda mümkündür. Bir mesele, Dışişlerinde farklı değerlendirilir, iç işlerinde farklı, karargâhta farklı, orduevlerinde farklı. Savaş halinde dini bütün vatandaş farklı görülür, barışta farklı. Cephede "Allah, Allah”tır. Barışta "Yallah, Yallah" Demek ki olaylar, ancak kendi şartlarında doğru değerlendirilir. İki parti, sempatizanlarını bir alana toplar, kalabalığı gören acemi politikacı, heyecanlanır, "Sileriz be abi, bu seçim bizim" diye düşünür. Tecrübelisi, "Evlat onlar, eğlenceye gelir, oylarını bize vermezler" Demektedir. Gerçekler, ameliyat masasında, berber koltuğunda, seçim sandığında, savaş meydanında ortaya çıkmaktadır. Devletler, vatandaşlarının fazla düşünmemeleri için meşgul olması severler, Bilinsin ki, çok şey "Hayali küçük Ali"dir. Vatandaş kendince oyalanmaktadır. Sağlıcakla kalınız.

Canmehmet 
 18.04.2007 15:02
Cevap :
Yorumunuza katılmakla birlikte konuyu 14 Nisana getirirsek buradaki mitingin siyasal partilerin değil derneklerin düzenlemiş olduğunun altını bir kez daha çizmemiz gerekir. Bence verilmek istenen mesaj gayet başarılı şekilde verilmiştir. Saygılarımla...  18.04.2007 17:07
 

Aynen dediğiniz gibi.Şu anda liberal islamcılar sahnede.liberal sağcılar ve solcularda onların kolunda.Sonumuz hayrola.Sevgiler.

tijence 
 16.04.2007 18:56
Cevap :
14 Nisanda halk iktidara da muhalefete de mesaj verdi aslında. Ama herkes yine işine geldiği gibi yorumladı.  17.04.2007 12:31
 

Yazınız çok düşündürücü. Aslında, islam da liberallik te birer maske. Amaç Türkiye' nin içini boşaltmak. Umarım (sizin de yaptığınız gibi) yapılan aşılar tutar da bu gaflet uykusundan uyanırız. Sevgiler. Ali Nail.

Ahmet Güüreşçioğlu 
 16.04.2007 18:23
Cevap :
Maske konusunda güzel bir tespit yapmışsınız. Katılıyorum.Selamlar.  17.04.2007 9:11
 

'Liberal İslamın, şeriatın sınırlarını zorlaması' cümlesi çok dikkatimi çekti. Kişisel olarak değil de kavramsal olarak yaklaşımıma başlayayım. İnsanlar İslam isimli, sistemli varoluş programını; kendi anlayışları ile karıştırırlar da, o ılımlı olur, liberal olur, olur da olur. Peki bu arada İslam a ne olur? söyliyeyim: hiçbirşey olmaz. 'İslam insanların anlayışlarında değil, Muhammed a.s mın anlatımındadır.' Şeriatin sınırları nelerdir? Nerede başlar? Kime göre? Dinin orjini, FERD e hitab eder. Toplumsal değer yargılarına, toplumsal yönetimlere, devletlere, hitab etmez. Cumhuriyet ve Atatürk de pek doğru anlaşılmadı takdir edersiniz ki. İşte aynen din de böyle, başına kavram gelebilen bir kavram gibi algılanıyor. İnsanlar dini kullanıp siyaset yapmıyorlar mı? evet ama nasıl? Din kelimesinden anladıkları kadarını kullanıyorlar sadece. 'Din' i değil. İnsanların kafasında oluşan bugünkü 'İslamcı' kavramı da dini yanlış yorumlamaktan kaynaklanıyor. 'İslam' dan değil.. Sevgiler:)

mrc 
 16.04.2007 17:00
Cevap :
İslam bir nesne değil bir düşünce ve yaşam biçimidir. Dolayısı ile nasıl kavrandığı oldukça önem arz eder. Taktir edersin ki 4 büyük mezhep de bunun en büyük kanıtıdır. İlave olarak Kuran kişilere olduğu kadar topluma da hitap eder. İçinde hukuki düzenlemeler içeren ayetler barındırır ve bir çok ülke (geçmişte Osmanlı) bu hukuku uygular yani şeriatı.  17.04.2007 15:42
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 75
Toplam yorum
: 156
Toplam mesaj
: 15
Ort. okunma sayısı
: 1123
Kayıt tarihi
: 03.10.06
 
 

1966 Samsun doğumluyum. KTÜ Mühendislik fakültesi mezunuyum. İzmirde yaşıyorum...

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster