Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Mayıs '10

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
551
 

Lider Öncelikle Rolmodel Olduğunu Unutmamalı

Lider Öncelikle Rolmodel  Olduğunu Unutmamalı
 

Siyasi liderin rol modelliği tüm katagorileri kapsar. Devlet adamlığından örnek ahlak, nefsine hakimiyet, kamu mal ve haklarına saygı ve koruyucu huy, Halkın milli ve manevi değerlerine içtenlikle sahip olmak ve yaşamak.

Devlet görevi emanettir, emanet dini inancımızda çok kutsal bir öğe olup imanın esasları arasındadır. Hayatta her varlık ve hatta vücudumuz bile bize emanettir. Devlet adamlığında emanetler içinde öne geçen kamu hak ve tarafsız fırsat eşitliği yönetimde adeleti sağlamak, yani görev de emanettir. Emanetin hakkını yerine getirmek, liderlerin ilk görevleri olarak şahsiyeti ile ödeşleşmektedir.

Son yıllarda toplumsal huzurun her yönünde çözülmeler ve sapkınlıkların olması, manevi ve milli değerlerin gereğince önemsenmemesinden ve de buna öncelikle liderlerin uymamasından kaynaklanmaktadır. Bir hata olması bir yana, daha şeytana uymadan bu yapılacak yanlışlığın dedikodusundan veya hak sahibi kamu bireylerinin buğuz edeceğinden rahatsız olma düşüncesini hatırlamak gerekmektedir.

Hele siyasi liderlik mevkinde bulunan kişiler kendilerini milletine adamış kişiliği özümsemeleri ve dünya nimetlerini makamın verdiği olanaklara şükrederek ve hefsani heveslerinin gazına (şeytana uymamalı) gelmemeli. Çevresini bal tutan parmağını yalar felsefesi ile elindeki olanakları şahsi veya yakın akrabaları yada ikbal ve bunu sağlayan partinin geleceğini güçlendirmek saiki ile kullanmamalıdır.

Lider makam ve mevkiyi elde etmek için taraftarları ile birlikte ulusun milli ve manevi değerlerini siyasi -politik çalışmalarına alet etmemelidir. Yine toplumun ortak aile ve ahlak değerlerine saygılı ve bu değerleri en iyi şekilde yaşamayı özümsemelidir. Ancak lider şahsiyetleri komplolara konu edilerek yıpratılmasına ve siyasi sonuç almaya malzemeye yapılması da, genel İslami referanslara ters olduğu gibi modern hukuk ve etik kaideleri açısından da ahlaki değildir.

Liderde bulunması gereken özgün vasıfların kaybolması veya yaşayamaması zayıflığını hissettikleri anda, bu ülke idaresi görevine talip olan liderler bu görevlerinden derhal çekilmeleri gerekmektedir.

Toplumun cinnet geçirmesi, anormal polisiye vakalarının artması, toplumun değer yargılarını oluşturan ilkelerin rol model liderlerce yeterli hasasiyetle değil belki de hiç kaale almadan davranış göstermelerinin bir sonucu olmasıni kim inkar edebilir. Toplumsal kamu görevine soyunanlar önce helal kazanç dışındaki dünya hevesini terk etmeli (alınteri helal kazanç olmadıkça ne Allah kabul eder, ibadetler de boşunadır; ne de kul saygı gösterir). Yine aile kuralları dışında kişisel özel hayatlarını özgürce yaşamak isteyenler de liderliğini toplumun kabul edemeyeceğini bilmelidirler.

Kamu mallarını ve yetki rantını helal veya haram çizgisini gözetmeden toplumda normalleştirirseniz, aile ilişkilerini toplum ortak değerlerinin hiçe sayılırcasına cinsel arzu ve isteklerin, hayvani içgüdüsel dürtülerini modernizm olarak algılarsanız elbette toplumda da bu çözülmeler ve bozulmalar vazgeçilmez olur.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Anadolu halkı ya da avam yığınlarınca dedikodu malzemesi olmamak için, son günlerde ortaya çıkan kaset skandalının düşüncelerde ki kirli algıları silmek taraf muhatapların bunu gerçek değilse, açıkça yalanlamaları gerekmektedir. Ekmek derdinden kültürel gelişim içinde olmayan, ya da köşebaşı-kahve dedikoduları yığınları modern kişilik hakları ve hukuksal yönünü düşünmez. Bir an önce gerçek ortaya çıkmalıdır.

Nariçi 
 15.05.2010 12:39
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 376
Toplam yorum
: 933
Toplam mesaj
: 229
Ort. okunma sayısı
: 1780
Kayıt tarihi
: 06.07.07
 
 

Hayat herkes için aslında yalnızlıktır. hiç kimsenin doğal garantisi yoktur. (Günlük atüel haberl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster