Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Aralık '07

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
527
 

LİDER

LİDER
 

Lider Prometheus'tur.
"Prometheus ışığın gizini tanrıların elinden alıp insanlara vermiştir, bunu kendisini tanrılar katına yükselmek için değil, bir insan olarak insan adına ve insan uğruna yapmıştır. Uğruna bir şeyler göze alınıp yapıldığı anda, insan etik bir değere dönüşmüş evrensel bir öz kazanmış olur:"İnsanlar" dan "İnsan"a geçilmiştir.(Siyaset Ötesi Toplum/Kadir Cengızbay)

Hayatın öğrenen organizasyonlara dönüşerek yeniden yapılandırılması sürecinde; öncelikle çalışmanın farklı niteliklerde yeniden kavramlaştırılmaya çalışıldığı gruplarda liderin nitelikleri/ustalıkları hangi yönde değişmelidir?

Yeni liderlik her tür organizasyonda tasarımcı, öğrenme kolaylaştırıcısı ve yol plancısıdır; insanların gelişmeyi değişimi anlamasını kolaylaştıran, ortak düşünsel modeller geliştirme yeteneklerini sürekli geliştirdikleri ve ortaya çıkarabilecekleri organizasyonların oluşumuna aracılık edendir; öğrenmeden sorumludur. Yaşamsal görevi bu yeni bakış acısına sahip olmak ve öğrenen organizasyonları yaşama kavuşturmaktır.

Liderin işlevi, öğrenen organizasyon disiplinlerinin yeni bir şey yaratmanın araçları haline getirilmesidir, aksi halde öğrenen organizasyon disiplinleri bir dizi araç ve teknik olarak sadece sorun çözme araçları olarak kalacaklardır.

Tasarım, organizasyonun politikası, stratejisi ve sistemlerinin tasarlaması 5 disiplinin bütünlük içinde gerçekleştirilme yeteneğini gerektirir.
"Ortak görüşü erken oluşturmak önemlidir, çünkü uzun dönemli bir oryantasyon ve öğrenme için bir zorunluluğa yol açar.
Düşünme sistemi de başlangıçta önemlidir, var olan gerçekliğe ilişkin öngörülerin yanı sıra ilerlenen geleceğin resmine de gereksinim vardır.
Zihni modellerin anlaşılması ve temelde yatan varsayımların açığa çıkarılması da önemlidir. Düşünme sistemi ile zihni modeller arasındaki ilişkiyi iyi görmek gerekir.
Kişisel uzmanlık/ustalık hayatın her alanında nitelik için zorunludur.
Sistemli düşünme, global düşünme ve organizasyon çapında öğrenme süreçlerinde işletiliyor olmalıdır.

İnsanlar ihtiyaç duyduklarını öğrenirler, başkasının öğrenmelerini gerektiğini düşündüklerini değil.

Lider öğrenme sürecini tasarlamak, kişilerin karşılaştıkları sorunları nitelik geliştirici yönde çözebilmeleri ve öğrenme disiplinlerinde ustalaşmaları için aracılık etmelidir. Bu yeni durum karar alma ve sorun çözme yeteneği gibi geleneksel durumdan farklıdır, geleneksel ezber yöneticilik kalıplarından tamamen vazgeçmeye gönüllü olmak anlamına gelir.

Lider yapılanın niçin yapılıyor olduğunu, yapılanın neden dönüşmek zorunda olduğunu ve bu sürekli evrimin daha geniş bir bütünün sürekli parçası olduğunu görebilmelidir.

Herkesin amacı hem kişisel hem evrenseldir, öğrenme kişisel ve toplumsaldır. Her organizasyon topluma öğrenme ve değiştirmeyi getirmek için bir araçtır. Yeni lider bu görüşün idare memurudur, kolaylaştırıcısıdır.

Öğrenme örgütlenmeleri/öğrenen organizasyonlar her alanda değişimi gerçekleştirecektir.
İnsanın sahip olduğu en büyük güç öğrenmedir, bu yönde birlikte organize olmak insanın doğasına uygun olan, doğal olana dönüş için zorunlu olandır. Değişimin, nitelikli yaşamın anahtarı da buradadır.

Doğal düzen içindeki yerimizi fark etmek ve yeniden gerçekleştirmek öğrenen bir dünyaya dönüşmek çabasından geçmektedir. Benmerkezciliğin, hırsın ve miyopluğun pençesinde kıvranan ilişkiler ve toplum ancak bu farkındalıkla kurtulabilir.

Bütün ilişkilerde hayatın tamamen yönlendirilmiş olduğu çalışma ilişkilerinde, öncelikle esas olan organizasyonların bu farkındalığa kavuşmasıdır. Tüm referans noktaları şeylerin geçmişte nasıl olduklarına ilişkindir. Değişim, ezber bozmak öncelikle bu noktaları terk etmektir.

Şu güveni verebilmektir liderlik, “gerçekten arzuladığımız sonuçları yaratmak için öğrenmemiz gereken her şeyi öğrenebiliriz”.


Bir toplum grubunu organize etmenin zorunlu koşulu, insanın kişisel disiplini, kendi ruhunu eğitmiş olmasıdır, kendine bakmasıdır.
Kendine bakmak, hakikat ile karşılaşmak ona dönme çabası içindir."Hakikat arayışının nitelendirmediği bir yaşam biçimi düşük bir yaşam biçimidir." Düşünsel düşüklerin tahakkümüne son vermek öğrenen organizasyonların başarılmasıyla gerçekleşebilir.

Kişisel ustalık hakikate açık yaşama becerisi gerektirir. Lider kendi kendini hakikate hazırlayacak sabır özen ve disiplin/öğrenme yolu içinde olmalıdır.

Lider karşısındakileri akıllarının eşiğine götüren yolu gösterir. Liderlik ise değişimi hayatın yeniden uyuma yönelik organizasyonu meselesine bağlamaktır.

Yeni bir şeyler oluyor ve bu her şeyle "bütünle" ilgili..

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Son cümleye atıfla derim ki ben... "olanla gelenle yetinmekten gelen iyimser bir yetingenlik" duruşumuz oldukça gelen, giden, değişen bizi bozmaz...:)))... sevgiyle...

Filiz Aydın 
 26.12.2007 10:49
Cevap :
evet sevgili bilirkişinizde öyle diyor ama aması var kolay mı?...öğrenmeye çalışıyoruz işte...!!!:-))))  26.12.2007 16:43
 

Zaten rehberler dönemi bitti. Artık insanlar bilgi ve birikimleriyle ve farkındalıklarıyla varolmak istiyorlar... Yazıda anlatılan lider profili bu değişimi karşılayacak niteliklere sahip... Değişimi ve gelişimi rededen liderler bunun dışında kalacaklardır...Sevgiler

Hazal Özden 
 25.12.2007 20:10
Cevap :
merhaba, "tarih önünde her türlü ayrıcalık, misyon ve öncülük rededilmiştir" öğrenemeyen herkes, insanlardan insan insana uyuma taşınamayan her ilişki bin yıl sürsede.. çok sevgi ve saygıyla..  25.12.2007 21:25
 

kendi içinde yönetim zaten başkalarına iş gördürme, başkaları aracılığıyla hedeflere ulaşma ve siyasi otoritenin maximum fayda ile devamlılığını sağlama amacındadır, yazdıklarınıza tamamen katılıyorum ancak şu anda en bariz şekilde webwr'in karizmatik lider anlayışı kabul edilmiş ve sadece ülkemizde değil yüzyıllardır aynı model üzerinden liderlik oluşturulmuştur, Atatürk'ten Kaddafi'ye, saddam'dan Arafat'a kadar kullanılan liderlik modelleri örnek alınan yönetici şekilleri nu yöndedir.Nedir bu liderlerin özellikleri:Olağanüstü nitelikleri olan, bir kriz durumunda ortaya çıkan, kriz çözme noktasında en radikal kararlar alan, yönetilenler tarafından olağanüstü olduklarına inanılan ve bu üstünlüğünü yer yer tekararlayan kişilerdir. yeni bişeyler oluyor doğru ama liderlik modelinde değil bence bizde yeni bişeyler oluyor gittikçe gönüllü teslimiyetçiliği ve köleliği geliştiriyor ve bunu yayıyoruz alt tabana en kötüsü farkında olmayışımız bu gidişin neyse yazı için teşekkür ama çok uzundu:)

duygusel 
 24.12.2007 20:18
Cevap :
merhaba, üçünüzünde yorumundan çektiğim sıkıntı açığa çıktı sağolun.tarihsel kavramı kullanarak yeni sonrası bir kavrama ulaşmak bir handikap. lidermi, kolaylaştırıcımı idi yazının ilk başlığı.kullanmadım. ikisi aynı şey mi değil. Lider modernde piyasa siyasette karar verici sorun çözücü düzenci vs. Kolaylaştırıcı sonrasının değişimin gönüllüsü, tasarımcısı, idare memuru, birlikte öğrenme kolaylaştırıcısı. Birlikte öğrenme sürecinde herkes kolaylaştırıcı.biraz önde ilk kolaylaştırıcı öneren ve birlikte tasarıma gönüllü. lideri çizin kolaylaştırıcı diye okuyun daha ışıklı renkli sıcak tanımlar ekleriz. herşeyi pat terk edip daha nitelikliye hemen varamayacağımıza göre her 'iş' te kamu özel vs. il'iş'kide hörgüç değil öğrenen gruba değişebilmek. 'rahatsızım' şehirden, 'iş' ten il'iş'kilerden, bi çok olandan.şu italyadakiler gibi"yavaş şehir"ler nerde kurulur:-)"dünyanın geleceğine dair iyimser olmak için sağlam nedenlerimiz var"bizde de iyi şeyler bizz...yine uzadı:) sevgiyle saygıyla  25.12.2007 12:21
 

Dürüst çabanız yazınıza yansımış.. Liderlik teknik bir konu gibi.. sizcede öyle değimi?.. Yeni insan; yeni şeyleri ve bütünle ilgili her şeyi çözecek... son tümcenizdeki gibi.. Sevgiler..saygılar

yucel evren 
 24.12.2007 19:37
Cevap :
istesek te istemesek te aynı kavramları kullanmak zorunda kalmak anlatmayı güçleştiriyor. modernde! liderlik teknik.. yerine onların en idalize ettiğinden daha ideal bi duruş prometheus aslında ta eskiden! :kolaylaştırıcı..dil biraz sorun alışkan olduğumuz kavramları aşmak..yerine yeni bişey önerebilmek modernizm sonrası.. birlikte öğrenmek aramak zorunlu .. herkesin ya da daha çoğun.. aynı duruşa ulaşması ile o durumun sorgulanmaya başlanması hızlanıyor, daha iyi sonraki haline yönelik..böyle bir zamandayız .. çok sevgiyle sağol..  25.12.2007 9:47
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 444
Toplam yorum
: 1131
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 1266
Kayıt tarihi
: 13.09.07
 
 

MB zengin kültürel bir eksen; düşüncelerimizin buluştuğu, tartıştığımız, birbirimizi etkilediğimi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster