Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Ocak '11

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
494
 

Lıeberman, wıkıleaks, laiklik ve cumhuriyet mitingleri

Lıeberman, wıkıleaks, laiklik ve cumhuriyet mitingleri
 

Dünyayı kasıp kavuran Wikileaks Belgeleri ilk çıktığında çok tartışılmış ve gündemi oldukça meşgul etmişti. Üstünde çok konuşulup, hakkında çeşitli komplo teorileri üretilmesine sebep olan Wikileaks Belgeleri'nin yarattığı rüzgâr Julian Assange’ın yakalanıp daha sonra serbest bırakılmasıyla hızını az da olsa kesti. Fakat İsrail’in aşırı sağcı Dış İşleri Bakanı Avıgdor Lıeberman’ın bir gazeteye yansıyan son röportajının bu belgelerle alakalı tekrar hafızamı yoklamama sebebiyet verdiğini gördüm. 

Bakın, Lieberman mülakatının bir kısmında şu ifadeleri sarf ediyor: “Türkiye ile açık ve dürüst bir diyalog istiyoruz. Dış İşleri Bakanı Davutoğlu’nu her konuyu görüşmek üzere buluşmaya davet ediyorum.” 

Ya bu ifadelerden sonra sarf ettikleri: “Türkiye’de son dönemde yaşananlar İslam Devrimi öncesi İran’ı hatırlatıyor. İran en yakın müttefikimizdi(Şah Dönemi’ni kastediyor), ancak iç politika bu durumu değiştirdi.”(1979 İslam Devrimi) Ve son olarak “Türkiye’de yeni bir felaketin meydana gelmesi halinde politik atmosfere bakmaksızın derhal yardım önerimizi tekrarlarız.”ifadeleri de oldukça manidardır. Neden mi? Yanıtı yine Wikileaks Belgeleri’nde saklı. Mossad Başkanı Dagan’ın şu sözleri bakın Wikileaks’e nasıl yansımış. 

Adalet ve Kalkınma Partisi’ni kastederek “Türkiye’nin laik kimliğinin savunucusu” Türk Silahlı Kuvvetleri’nin, laiklik karşıtı duruma daha ne kadar sessiz kalacağı belli değil.” Dagan ve Lieberman’ın sözleri birbiriyle örtüşür durumda. Aynı şekilde iki cümlenin de Türk Silahlı Kuvvetleri’ni adeta tahrik eder nitelikte olduğunu görüyoruz. Birde aynı belgede yine Mossad Şefi’ne ait olan “Türkiye’de İslamcılar Laikliğin kuyusunu kazıyor “ ifadesi de Türkiye’nin içine atılmak istenen bu nifak ve vesvese tohumlarının İsrail tarafından nasıl tezgâhlandığının Lieberman’ın son ifadesiyle adeta dolaylı bir itirafıdır. Son olarak Cumhuriyet Mitingleri’nin Nisan ayında tekrar başlayacağı havadislerinin de kulaktan kulağa fısıldandığını ayrıca belirtmekte fayda var. Acaba tesadüf mü? 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 204
Toplam yorum
: 84
Toplam mesaj
: 31
Ort. okunma sayısı
: 671
Kayıt tarihi
: 07.02.08
 
 

Adım Harun ÖZYURT. 11 Şubat 1983 günü Almanya'nın Frankfurt şehrinde doğdum. 1986'da Türkiye'ye dönd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster