Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Kasım '07

 
Kategori
Yemek - Mutfak
Okunma Sayısı
1616
 

Light Çinekop

Light Çinekop
 

Sevgili H.Hüseyin Dulun, “<ı>Nasıl Kilo Verdim? İnanın Mucize Değil!”* başlıklı yazıma yapmış olduğu, kendileri gibi nazik yorumlarında; kendi dizayn ettiğim, lezzetli ama zararsız yemeklerin ayrıntılarına girmediğimi belirterek, bunları merak ettiğini vurgulamış ve bir anlamda, bana çok naif bir göndermede bulunmuşlardı.


Kendisine verdiğim cevapta da belirttim, “yemek-mutfak” kategorisinde yazmış olduğum, bu tarz yazılarım mevcut. Bundan sonra da elbette yazarız. Ama hemen sıcağı sıcağına, aynı zamanda da şu an tam mevsimi olması hasebiyle bir, diyet balık yemeği tecrübemi paylaşmak istedim. Haydi buyurun o zaman keyifle...


Eğer kilolarınıza karşı savaş açmış, bir gladyatör gibi kılıç ve zırh kuşanmış ya da sağlık nedeniyle sürekli buğulama ya da ızgara balığa talim etmek zorunda iseniz, canınız buram buram bir tava balığı çekmekte ise nice zamandır, hemen balıkçınıza koşunuz ve ısrarla kendisinden çinekop isteyiniz.


Efendim daha önce de yazdım, bu çinekop denilen deniz sakini; bizlerin, balıkların şahı olarak kabul ettiğimiz, boğazın nazlı kızı lüferimizin yavrusudur. Çinekop büyür ve lüfer olur yani bir başka deyişle. Ve içinde yaşadığımız aylar tam da çinekop zamanıdır. İstanbul Boğazı, çinekop kaynar şimdi. Akın akın, Sarayburnu-Sarıyer, Bostancı-Beykoz gider gider gelirler.


Anası babası gibi büyüdüğünde muhteşem ızgarası olur ama bu çağlarda çinekop; ne yağda yapılacak kadar yağsız, ne de ızgaraya gelecek kadar yağlanmış haldedir. Az yağlı, dolayısıyla diyet yapan tavacılar için ideal bir özelliktedir.


Efendim, mümkün olan en iri çinekopları, dalından çiçek koparır gibi, balıkçınızın tezgahından itina ile seçiniz. Bir güzel temizlendikten sonra bol mısır unu içine bulayıp, sodyumu alınmış tuzunu da ilave ediniz.


İşte olay burada kopuyor. Yanmaz teflon tabanlı tavanıza çok az sıvı yağ döküp, kısa süre sonra o yağı da bir küçük çay tabağına tekrar boşaltınız. Ve sadece tavanın tabanına bulaşıp kalmış yağda, iyice kızmış tavanıza balıklarınızı koyunuz. Her iki tarafını da nar gibi kızartınız ama balığınızı sakın ola ki kurutmayınız. Fazla pişirilmekten kurumuş balık yemek, kılçık yemekle eşdeğerdir nezdimde.


Arzu ederseniz mısır ununun içine acı kırmızı pul biber, fesleğen, melisa, dövülmüş defne yaprağı gibi aromatik baharat motifleri nakşedebilirsiniz. Daha da bir tadından yenmez olur. Yanına da buz gibi bir acılı Tarsus şalgam suyu açabilirsiniz. Bira ya da rakı -maalesef ki- diyet yemeği olarak yaptığımız için asıl mevzuu bozar. Ama ne yalan söyleyeyim, balığın en güzel eşlikçisi buz gibi bir bira ya da süt beyazı rakıdır. “Off the record” efendim.


Gördüğünüz gibi eser miktarda bir yağ ilavesi ile mis gibi balık tavanız hazır. Yanında ekmek de yemez, sadece bol marul salatasına talim ederseniz, bundan iyisi can sağlığı demekten başka bir şey kalmaz geriye.


* http://blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=76818


@Geçen sene bugün “Prof.Dr.Atilla Yayla Hocamdı”: http://blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=14579


@Geçen sene bugün “Aşk Oyunu 3-5-2 Sisteminde Oynanır”: http://blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=14607

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Cehaletimi bağışlayın. 'Sodyumu alınmış tuz' tanımını anlamakta güçlük çektim. Arama motorlarında da yeterince aydınlanamadım. Katkınız olursa sevinirim. Teşekkürlerimle. H.H.Dulun

Hasan Hüseyin Dulun 
 22.11.2007 12:16
Cevap :
Sevgili Hüseyin Bey, malumunuz tuz denilen madde sodyum ve klor elementlerinin mutlu birlikteliklerinin sonucudur. Ve bu sodyum, insan sağlığına zararlıdır. Aşırısı tabi. İşte birileri, tuza potasyum ilave ederek, soframızdaki tuzun içinde bulunan sodyum oranını yüzde yetmiş nispetine kadar düşürmekteler efendim. Özellikle kalp sağlığı için gerekli bu. Tabi bu işlemin zararlı olduğu yönünde görüş beyan edenler de var. Becel'in bu tip bir ürünü market tezgahlarında mevcut. Durum bundan ibarettir. Sayenizde, ben de böyle bir açıklamayı yapma fırsatı buldum. Çok teşekkür ederim.  23.11.2007 0:23
 

Teşekkür ederim, katlandığınız zahmete. Ben, eski yemek kategorilerinizi izlediğim gibi, en az 10 arkadaşıma da (gönderdim)önerdim. Siz yemek tarifi yazmıyorsunuz ki; adeta romanını yazıyorsunuz. Yemeyecek birisi dahi, o yemeğe saldıracak hale gelebilir yani. Balık önerinizi deneyeceğim. Mısır ya da diğer unun karışımını ben de aromalı hazırlarım, nefis oluyor. Özellikle de karnabahar kızartmasında, bazen muskat rendesi de gider içinde. Deniz ürünleri kültürüm azdır aslında. Bu da Orta Anadolu'da deniz olmamasından mıdır:) bilemem. Yıllarca direndiğim kalamarı 40 yaşında, kıramayacağım bir arkadaşımın ısrarıyla denedikten sonra, kendime de çok kızmıştım. O yaşa kadar, o taddan kendimi mahrum bıraktım diye. Ama gelişiyor yaşamın her alanında olduğu gibi;bilgimiz, görgümüz ve damak tadımız elbet. O çinekopun yanında bir duble rakı da mı yasak Aydın bey? Ya da, fazla değil, hiç değilse bir bardak bira?.. Selam ve teşekkürlerimle.H.H.Dulun

Hasan Hüseyin Dulun 
 22.11.2007 8:14
Cevap :
Değerli Dulun, zamet ne demek, benim için zevkti. Yemek tarifi yazısı yazmaktan özellikle kaçınıyorum, doğru. Hasbelkader farklı bir tarz ortaya koymaya çalışıyorum. Başarabildiğim ölçüde tabi. Vallahi ne yalan söyleyeyim "Light Çinekop" başlıklı yazının ardına, rakı-bira tavsiyesinde bulunamadım. Siz yine de bildiğiniz gibi yapın efendim. Dedik ya bu kısımlar "off the record", kayıt dışı yani. Hoşçakalınız.  23.11.2007 0:17
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 903
Toplam yorum
: 2451
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 3717
Kayıt tarihi
: 09.06.06
 
 

İzmir'de yaşıyorum.    Çok uzun yıllar öncesinden başlayıp, hiç ara vermeden bugünlere kada..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster