Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Nisan '07

 
Kategori
Teknoloji
Okunma Sayısı
7586
 

Light Scribe özelliği ve DVD yazıcınız..!

Light Scribe özelliği ve DVD yazıcınız..!
 

DVD yazıcınızla bir veri, film ve bir ses CD' si hazırladınız. Bir sonraki adımınız ne olurdu? Yazma işi ibitince CD' nin üzerine içeriğinde ne olduğuna dair bir şeyler yazmalısınız. Bunu da yapmanın en doğru yolu zamanla çıkmayacak özel bir kalemler bu işi yapmak. Alırsınız kalemi sabırla yaktığınız CD' nin üzerine güzel bir el yazısıyla içeriğine dair ibareler yazmaya başlarsınız. Çoğunlukla da benim gibi:

-Olmadı ya, güzel yazamadım.

der kendinize kızarak CD' yi raftaki yerine alırsınız. Bu arada içinizden:

-Bu işin daha şık, daha güzel bir yolu yok mu?

diye geçirirsiniz. HP' deki bir mühendiste bizim bu seslerimizi duymuş olacak ki normal bir CD' nin ön yüzünü de tıpkı arka yüzü gibi yakmayı sağlayan "Light Scribe" adını verdiği teknolojiyi geliştirdi. Aslında amaç çok basitti. Kullanıcı bu teknolojiyi destekleyen bir sürücüye ve buna uygun bir ortama sahipse (DVD-ROM, DVD+-RW gibi) verileri yazdıktan sonra kapak dizaynını da yapacak ve bu tasarım aynen CD' nin ön yüzüne aktarılacaktı. Kapak tasarımındaki içerikte ister içindekileri anlatan bir yazı veya bir resim olabilir. Keyif kullanıcının.

Bu teknoloji çok yeni değil. Ancak etrafımda bilgisayarının DVD yazıcısı bu teknolojiyi desteklediği halde bundan habersiz birçok kullanıcı tanıyorum. Böyle bir destek olduktan sonra aslında çok şeye ihtiyacınız yok.

-Light Scribe özelliğini destekleyen DVD-ROM veya DVD+-RW (Veriyi yazdığınız ortamlar),

-Bu teknolojiyi destekleyen bir CD yazma aracı (Nero vb.. gibi)

Hemen aklınıza normal ortamlar ile bu teknolojiyi destekleyenler arasında çok fiyat farkı var mı sorusu gelebilir. Aslına bakılırsa yok. Ama yine de tercih sizin. Şu an Türkiye, de kullanılan DVD yazıcıları düşündüğümüzde bu işlem için asıl verilerinizi yazdıktan sonra kapak hazırladığınız program parçası içinde DVD-ROM' u ters çevirerek yazıcıya koymalı ve işin bitmesini beklemelisiniz. Merak etmeyin uzun sürmeyecektir.

Hoşcakalın..!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba; Öncelikle bu faydalı bilgi için teşekkür ediyorum.. Yaklaşık 3 aydır hp pavilion notebook kullanıyorum; ger dvd yazdıktan sonra bu ligtscribe ne oluyorda çıkıyor;benim herhangi bir yazıcım yokki diye hayıflanıyordum; ama blog okuduktan sonra adeta kendimden utandım. Öncelikle bu konu hakkında bir kac soru sorabilirmiyim? Her boş dvd üzerine lightscribe ile yazı yazılıyormu? tam olarak bunun teknolojisi nedir? dvd'nin üzerine yazılan bu yazı laser olarakmı yoksa farklı bir yöntemlemi yazılıyor? simdiden cok tesekkürler..

TaTToo 
 30.04.2007 14:05
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 410
Toplam yorum
: 458
Toplam mesaj
: 89
Ort. okunma sayısı
: 3268
Kayıt tarihi
: 13.04.06
 
 

Bilgisayar, elektronik, internet alanındaki son gelişmeler. Tüketici elektroniğindeki trendler. Otom..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster