Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Klinik Psikolog Nurcan Arslan Kanber

http://blog.milliyet.com.tr/nurcanarslan

03 Aralık '13

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
683
 

Lihnan, susam

Lihnan, susam
 

Açıl Susam Açıl


Doğuda Akdeniz bölgesinde ve Afrika kültüründe değerli olarak görünen ve tohumu ve yağını kullanabilmek adına yetiştirilen eski bir bitkidir. Eski zamanlardan itibaren kullanılan susam Asya ve Avrupa’da yaşayan bir çok toplumun kültür tarihinde önemli bir yer edinmiştir. Susam tohumu belli bir yer edinmiştir. Susam tohumu belli bir olgunluğa ulaşınca patlayarak açılır. Arap gecelerindeki meşhur ‘’ Açıl Susam Açıl ‘’ tabiri buradan gelmektedir. Doğal olarak bazı bitkilerde meydana gelen Polifenolik antioksidan içeren bileşke türü olan lignan, susam çok fazla bünyesinde barındırmaktadır.

Lignan birleşikleri bir çok sebze ve çayı, şarap gibi botanik türevi içeceklerde bulunmaktadır.  Bizler için çok faydalı olan bu bitki kimyasalların, kolesterolü düşürmede, kan arttırıcı, iltihap önleyici, yüksek tansiyon düşürücü faydaları bulunmaktadır. Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalar susamda bulunan lignanların yağ asitlerini kıran, çeşitli karaciğer enzimlerinin faaliyetlerini arttırarak yağ yakımını hızlandırdığını göstermektedir.

Bu araştırma sonucu bölgesel incelme ve toparlama işlemlerinde takviye ürün üreten kişilerin dikkatinden kaçmayıp yağ yakımı için susam önerilmesi ve satışları başladı.

Journal Of Lipid Research’de yayınlanan bir araştırmada sesaminin hem serum ( kan ) hem de karaciğer kolesterol seviyesini düşürdüğü görülmüştür. Araştırmacılar susamın doğal kaynaklı olası hipokolesterolemik araç, araç olarak daha iler düzeyde bir incelme hak ettiğini belirtmiştir. Journal Of Nutrition’da yayınlanan yakın tarihli bir incelemede menopoz dönemindeki yirmi dört sağlıklı kadının beş hafta boyunca her gün 50 gr. Susam tohumu tozu tüketmesinin toplam kolesterol, LDL (kötü) kolesterol, kolesterol oranı ve antioksidan statülerini geliştirdiği görülmüştür. Aynı zaman da araştırmacılar seks hormonunda da bir takım olumlu etkiler gözlemlemiş ve menopoz sonrası, sendromu yaşayan kadınlara susamın faydalarından bahsetmişleridir.

Susam tohumu kalsiyum açısından da çok zengindir. Peki susamın nerelerinden faydalanılabilir. Tohumundan soğuk presleme yöntemi ile elde edilen yağından yararlanabiliriz.

Selülit tedavisinde canlandırıcı ve rahatlatıcı, masajda masaj yağı olarak da kullanabiliriz.

Bel ağrısı, kas ve kramp tutukluğunda hazırlanacak yağ ;

Susam yağı 100 ml.

Soya yağı 50 ml

Zeytin yağı 50 ml. Bunların içine birkaç damla gül, papatya, lavanta yağı katılarak karıştırılır ; karışım koyu renkli şişeye konularak oda sıcaklığında saklanılır.

Canlandırıcı ve rahatlatıcı, masaj yağı ;

Sandal ağacı eterli yağ 2 damla

Turna gagası eterli yağ 2 damla

Susam yağı, 20 ml.

Uyarıcı, canlandırıcı masaj yağı ;

Ardıç üzümü yağı

Lavanta yağı

Susam yağı

Kısacası kendisinden ve yağından faydalanabileceğimiz bir bitkidir.                  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 69
Toplam yorum
: 7
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 3541
Kayıt tarihi
: 23.08.12
 
 

Anadolu Üniversitesi'nde lisans eğitimini tamamladıktan sonra, İstanbul Gelişim Üniversitesi'nde Kl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster