Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Aralık '09

 
Kategori
Kültür Turizmi
Okunma Sayısı
656
 

LİKYA GEZİLERİ: LETOON'A YOLCULUK

LİKYA GEZİLERİ: LETOON'A YOLCULUK
 İlk yolculuk LETOON’a (Kumluova)

10 yıl önce FEKSAD(Fethiye Kültür Sanat Derneği) etkinlikleri olarak büyük başarıyla yürüttüğümüz tarihsel ve mitolojik gezilere yeniden başlıyoruz. İnternette Facebook paylaşım sitesinde kurmuş olduğumuz Likya Sanat ve Edebiyat Grubu olarak, bu gibi gezileri de planlayarak hem hoşça bir vakit geçirmek, hem edebi söyleşiler yapmak hem de bölgemizin tarihsel, mitolojik, kültürel mirasını alternatif turizm kalemlerine mümkünse hemen çabuk atmak için çaba göstereceğiz.

Bilindiği üzere Fethiye bölgesi Likya Uygarlığı üzerine kuruludur. Dünyanın en büyük medeniyetlerinden biri olan Likya döneminde çok büyük olaylar olmuştur. Bugün Fethiye merkezde, Xantos’da, Patara’da, Pınara’da, Cadianda’da ve daha bir çok yerde bu medeniyetin izlerini görmek mümkündür.

Ayrıca, Klasik Yunan mitolojisinde sözü edilen Zeus, Leto, Apollon, Artemis, Bellerefon, Pegasus gibi mitolojik isimler de bölgemizdeki maceralarıyla dünyada sözünü ettirmiş varlıklardır.

Böyle zengin bir mirasa sahip olan bölgemizin, bu tarihsel ve kültürel, mitolojik zenginliğini henüz daha alternatif turizme kazandırılamadığını görüyoruz. Oysa turizmi 12 aya yaymanın en kolay ve masrafsız yolu elimizde hazır olan bu olanakların tanıtımını yapmak, gazeteciler davet ederek tanınmasını sağlamak ve mümkünse turist profilini de çoğaltarak kültürel gezilere önem veren ve kışın gezmeyi seven turistleri cezbetmektir.

Bu gezimizle kendi ölçümüzde bir misyon yükleniyoruz. “Fethiye için herkesin yapabileceği bir şey vardır” veciz sözünden hareketle biz de bir şeyler yapmaya çalışacağız. Şimdilik bir avuç arkadaşla başlatıyoruz bu geziyi. Kendimiz araba kiralayarak gittiğimiz bu gezilere ileride kurumların destek vermesini bekliyoruz. Bu sektörden ekmek yiyen her kurumun bizlere destek vermesini bekliyoruz. Çünkü yaptığımız her geziyi belgeleyerek, anında basın ve internet aracılığıyla bütün dünyaya duyuracağız.

İlk gezimiz LETOON’a yani Kumluova’ya. Mitolojide önemli yer tutan Zeus, Leto, Artemis ve Apollon’un öyküsünün geçtiği önemli bir kent LETOON. 13 Aralık Pazar günü günübirlik olarak yapacağımız bu geziye katılacak arkadaşlarımız internet yoluyla ulaşmaya başladılar. Geziye katılmak ya da destek vermek isteyen kurumlara da buradan sesleniyorum. Fethiye Belediyesinden Ticaret Odasına, Otelciler Birliğine, TÜRSAB’a kadar ilgili bütün kurumların desteğini istiyoruz.

Bu gezi her ay değişik yörelerimize yapılacaktır. Geziye katılmak isteyenlerin bana coskunkarabulut.com dan ulaşmalarını bekliyorum.
Önemli bir not: Fethiye'nin Kumluova beldesinde bulunan LETOON 'a yapacağımız bu yolculukla iligili bilgileri edinip bilinçli bir gezi yapmak istiyoruz. Apollon ve Artemis'in doğdukları yer olarak mitolojide adı geçen ve Likya Uygarlığı'nın yaşandığı bu bölge ile ilgili bilgi ve resimleri olan arkadaşlarımızın aşağıda verdiğim linke göndermelerini rica ediyorum.

Grup facebook sitesi linki: http://www.facebook.com/home.php#/group.php?gid=183508833363

Abdülkadir Güler bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 264
Toplam yorum
: 1089
Toplam mesaj
: 196
Ort. okunma sayısı
: 1102
Kayıt tarihi
: 30.04.07
 
 

1956 Sarıkamış Kars doğumluyum. 6 şiir kitabım ve 2 deneme kitabım var. son kitaplarımı B..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster