Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Nisan '17

 
Kategori
Sosyoloji
Okunma Sayısı
69
 

Linç olgu değil olaydır

Linç olgu değil olaydır
 

Düşünmek düşünmektir; düşünür, alim, bilge olmak değil çünkü düşünür, alim, bilge olmak herşeyden önce bilime uygun düşünmeyi zorunlular.
 
Olgu ve olay sözcükleri birbirlerine karıştırılan terimlerdendir.
 
Bundan 10-15 yıl kadar önce Vikipedi'de 'Olgu' yanlış tanımlanmışdı ve yanlış örnekler verilmişdi; ben örnekler bölümüne doğrularını yazdım ve olgu örneği olarak verilmiş örneklere itirazım hala duruyor.
 
Genel ve kısaca anlatırsak olgu; ister birey olsun ister toplum ister insanlık; insan iradesi dışında var olan şey olmak özelliği taşır; bunun zıttı olarak da 'İrade' içeren şeyler de olgu değil 'olay' olma özelliği taşır.
 
Bu açıdan bir irade ürünü olan linç de olgu değil olaydır; anlatım olarak daha da bilimselleştirmek gerekirse de bir 'kültür'dür ve kültürler olgu değil olay ya da kurumdurlar.
 
Yani olgu insanlar yapmasalar da var olan, nesnelerin yaptıkları nesnel şeylerdir; olay ise nesne olmayan şeylerin yaptıkları, irade içeren şeylerin yaptıkları şeylerdir ki bu açıdan hayvanların da yaptıkları olgu değil olaydır.
 
Öte yandan; olgular da kendilerini olaylar ile dışa vururlar örneğin ölüm. olgudur ancak falan filanın ölmesi ya da öldürülmesi olaydır.
 
Bu durum nicel ile nitel, somut ile soyut, kütle ile kitle arasındaki fark gibidir.
 
Olgularda insanlara yönelik bir suçlama olmaz örneğin insanların doğal nedenlerle ya da doğal olarak ölmeleri bir suç oluşturmaz yani insanları doğal nedenlerle, doğal olarak öldükleri için asla suçlayamazsınız çünkü ölmek iradedışı bir olgudur ancak intihar ya da cinayet suç oluşturur yani linçin olgu olabilmesi için linçin asla suç olmaması gerekir.
 
Bu açıdan olguya 'İradedışı olay', olaya da 'İradeiçi olay' benzetmesi yapabiliriz.
 
Yani göründüğü gibi felsefe yalnızca felsefe bilmekle olmaz, dili de iyi bilmek gerekir. Yani felsefe tıpkı tıp gibi, kimya gibi, fizik gibi, biyoloji bir bilimdir; Avrupalı felsefecilerin isimlerini, hayatlarını, sözlerini, savlarını ezberlemek değil.
 
Yani özetle ve kısaca olarak şu ki irade ile seçilmiş ya da seçilebilen şeyler olgu değil olaydır. Ve insanlar, toplumlar istemezlerse linç yapmayabilirler ancak yaşamak istiyorlarsa nefes alıp vermemeyi asla seçemezler yani olguda tercih yoktur ancak olayda vardır.
 
Su 99 derecede kaynar, 100 derecede buhar olur, bu bir olgudur ancak siz suyu 50 derecede kaynatıp 51 derecede buhar yapan bir sistem icat edebilirsiniz, bu da olay olur. Yine; canlıların su gereksinimi olgudur ancak su içmek olaydır. Olaylar olguları bağlamaz yani. Temel bilimin temelini olgular oluşturur zaten.
 
Yani felsefe cicim değil bilimdir.
 
Bilim olan felsefe düşünmekle değil terimlerle başlar yani önce terimleri öğrenmek gerekir. Terimleri doğru bilmeden felsefe olmaz.
 
 
Necdet Gürçiftçi
Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız, hiçbir dinden olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 21.4.17/10.13

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Toplam blog
: 9092
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 236
Kayıt tarihi
: 02.03.12
 
 

'Uysal vatandaş değilim ben/ Ruhunuza ağır, kaba taş gelirim ben/ Bir yağdan aldım, bir baldan/ Y..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster