Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Mayıs '10

 
Kategori
Etkinlikler / Festivaller
Okunma Sayısı
811
 

Linda ve Duman'ın düğünü

Linda ve Duman'ın düğünü
 

Linda ve Duman'ın sahipleri düğün törenine katılan konuklara teşekkür ediyor.


Milliyet Blog 3.Ölüdeniz Buluşması etkinliklerinde yer alan Linda ve Duman'ın düğün töreni ile ülkemizde ve dünyada bir ilk yaşandı. Fethiye'de turizmci bir Türk'e ait Duman ile 4 yıldır Fethiye'de yaşayan bir İngiliz'e ait Linda isimli eşekler; keşkekli, davullu zurnalı düğün töreni ile evlendirildiler. Sabah erken saatte Kargı köyü Yörük müzesinde damat Duman'ın evinde keşkekler kaynatılıp konuklara ikram edilirken Linda'nın Günlükbaşı'ndaki evinde de İngiliz ve Türk konuklar heyecanla damat evinden gelecek olan gelin almacıları beklemeye başladılar.

Muğla Sancıbeli'den getirtilen 4 davul ve 4 zurna eşliğinde Kargı köyünde yerli ve yabancı konuklar yöresel oyunları oynarken bu anlar ulusal ve yerel basın tarafından görüntülendi. Çok sayıda turistin izlediği oyunların ardından süslenen gelin arabasına bindirilen damat, davul zurna eşliğinde 10 km. uzaklıktaki Linda'nın evine gelin almaya gönderildi. Yol boyunca alkışlanan onlarca araçlık konvoy Türk ve İngiliz bayrakları ile süslenmişti. Bu arada damadın heyecanlı oluşu gözlerden kaçmadı :)

Gelin evine varıldığında Duman'ın sahibi Aysun-Enver Yalçın çiftini İngiliz gelin Linda'nın sahibi Elaine - Michael Adkin çifti karşıladı. Burada da davul zurna eşliğinde oynanan oyunlar çok sayıda yabancı turistin ilgisini çekti. Gelin Linda evinden ayrılmak istemese de, gelin arabasına 4-5 kişinin çabası ile bindirildi. Aynı zamanda Yörük Müzesi'nin kurucusu olan Enver Yalçın adetler gereği kız evinden ayrılırken gelin arabası etrafında toplananlara şeker attı. Damat evine doğru yola çıkan gelin arabasının önü bu kez çocuklar tarafından kesildi. Dağıtılan bahşişler sonrası Kargı köyüne yine konvoyla ulaşıldı.

Düğünde konuşan Enver Yalçın "Yaşlı eşekler trafik kazalarına kurban gidiyor ya da kesilerek sucuk yapılıyor. Bende şu an 6 yaşlı eşek var.Dünürüm Elaine-Michael Adkin çifti de yaşlı eşeğine site içerisinde bakamayacağını söyleyince ben talip oldum. Bu eşekler yıllarca çift sürdü,odun, yük taşıdı, savaş zamanında cepheye mermi götürdü, insanlığa hizmet etti. Eşek nesli yok oluyor, üremelerei engelleniyor,buna dikkat çekmek istedim. Amacımız hayvan sevgisini göstererek onların da birer canı olduğuna dikkat çekmektir" dedi.

Biz de "Onlar erdi muradına..." diyoruz.

Yolunuz Fethiye'ye düşerse Kargı köyüne muhakkak uğrayın. Enver Yalçın'ın yörük müzesini ziyaret edebilir, apart evlerinde konaklama bile yapabilirsiniz.

Düğün ve müze ile görüntüleri izlemek isterseniz...

http://www.dailymotion.com/video/xdcqow_linda-ve-duman-yn-duyunu_lifestyle

Kaynaklar:

Yalçın Apart Yörük köyü müzesi www.yalcinapart.com

Gerçek Fethiye - Günlük Siyasi Gazete www.gercekfethiye.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İlyas bey, bir düğünden neler çıkartmışsın yine, selamlar :)))

erol aslan 
 16.06.2010 13:01
Cevap :
işi oldukça geliştirdim artık ) videolarımı youtube ve dailymotion'da yayınlıyorum. sonraki yazımda linkleri vereceğim. Selamlar...  16.06.2010 21:05
 

eşşek-i zadelerden Memiş'in Duman'ı ile, merkeb-i zadelerden Kevser kıızı Linda'nın izdivaçları, yöredeki tüm eşeklerin tepkisini çekmiş. Size dilekçe vereceklermiş. " Bizim başımız kel mi?!" diyerekten. Haberin olsun.

Muzaffer Cellek 
 08.06.2010 23:47
Cevap :
Sevgili ağabey, ne kadar böyle düğün derneksiz evlenmiş eşşekler varsa bir arada... hepsine bi daha ...toplu nikah, ardından davullu zurnalı bi düğün :) Vallahi iyi olur.  09.06.2010 7:43
 

türk erkeklerinden talip çok olur... bu sefer hayvanlar aleminden olmuş evlilik... eh, bize de gülmek düşüyor.

Portakal Çiçeği ve FISILTI 
 28.05.2010 17:01
Cevap :
Bu düğünde kaybolmaya yüz tutan geleneklerimiz de yaşatıldı. Örneğin damat evinden onlarca araç konvoyu kız evine uğurlandı. Kız evinde yaşananları yerel basından öğrendik. Linda, Kargı köyüne getirildiğinde (oğlan evinde) eve girmeden önce bal yedirildi. Davullu zurnalı, keşkekli düğün dillere destan oldu yani... Teşekkürler. Sevgilerimle.  28.05.2010 23:14
 

Dönüşte sürpriz bekliyorduk doğrudan geçiş olmuş! İyi geceler.

Eşit Ağırlık 
 19.05.2010 23:53
Cevap :
Vallahi ne desen haklısın. Evet, dönüşte sürpriz yapacaktık. Düşüncemiz böyleydi. Evdeki hesap uymadı. Telafi edeceğiz. Selamlar, sevgiler.  20.05.2010 6:27
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 240
Toplam yorum
: 1731
Toplam mesaj
: 236
Ort. okunma sayısı
: 2478
Kayıt tarihi
: 13.04.07
 
 

6 Mayıs, bir Hıdırellez günü "Merhaba dünya" demişim. Geçen elli küsur yıl. Bir şarkı vardır Osma..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster