Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Ocak '12

 
Kategori
İnternet
Okunma Sayısı
6923
 

Link kısaltma nedir?

Link kısaltma nedir?
 

Link kısaltma servisleri


Sosyal ağların kullanım amacı bilgi paylaşımına yöneldikçe link kısaltma siteleri de azımsanamayacak kadar yaygınlaştı. Peki nedir bu link kısaltma ne işe yarar ?

Sosyal paylaşım siteleri başta olmak özere, haber siteleri, bloglar vb.. bir çok sitede  kullanıcılar birbirlerine beğendikleri bir makalenin, videonun veya fotoğrafın bağlantı linkini göndermek isterler. Ve genelde Sosyal paylaşım sitelerinin çoğunda karakter sınırlaması var. Bağlantı linkinin uzun olması sorun yaratır. Bu noktada link kısaltma servisleri devreye giriyor. Link kısaltma servislerinin en gözdelerine bir göz atalım.

Bit.ly,  link kısaltma servisleri arasında en fazla kullanılan bu sitedir diyebiliriz. Kısa link oluşturduktan ve arkadaşlarınızla paylaştıktan sonra bit.ly sitesinde paylaştığınız link ile ilgili istatistiki bilgileri görebilirsiniz.

Link kısaltma işlemi için, arama çubuğu şeklindeki boşluğa “kısaltmak istediğiniz linki yazıp “shorten”(kısalt) butonuna tıklayın. Hepsi bu kadar.

Google. gl, bit.ly ile benzer özelliklere sahip Google’a ait bir link kısaltma servisidir. Arayüz kullanım açısından çok sade bir görünümdedir.

Tinyurl, Arayüz olarak bit.ly ve Google.gl  kadar kullanışlı olmasa da kullanım olarak iki servis ile benzer özelliklere sahip.

Kısaurl. Türkçe link kısaltma servisidir. Çoklu link kısaltma hizmeti vermektedir. Ayrıca masaüstünde çalıştırılabilir bir yazılımı var. Bu yazılım yardımıyla tarayıcıdan giriş yapmadan direkt olarak masaüstünden link kısaltabilirsiniz. Kısalttığınız linke şifre koyarak sadece şifreyi verdiğiniz kişilerin bağlantıya ulaşmasını da sağlayabilirsiniz.

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Murat bey yazınızı ilgiyle okudum. Denk gelen birkaç yeri de sanırım ekleyebiliriz. http://w-m.in (Türk olmakla birlikte kısa adı Webmasder olan Webmasterlar Derneği resmi kısaltma sitesi) Bunlarda denk geldiğim yabancı siteler http://fixy.in http://p-q.in http://q7x.in

Duygu Bayraktar 
 22.02.2012 19:08
Cevap :
Duygu Hanım merhaba; konun ilginizi çekmesine sevindim. Ayrıca eklemelerinizin diğer okuyuculara fayda sağlayacağını düşünüyorum. Paylaşım için teşekkürler. Bu arada ismim Reyhan. Kadınım :))  23.02.2012 12:50
 

Tinyurl en çok bilinenlerden sanırım, yazı için teşekkürler Murat Erdör

Murat Erdör 
 30.01.2012 9:24
 

Verdiğiniz bilgi için teşekkürler, öğrenmiş oldum. Deneyeceğim, umarım becerebilirim. Sevgi ve selamlarımla

Matilla 
 24.01.2012 14:33
Cevap :
Mustafa Bey Merhaba; Geri bildiriminiz için teşekkürler. paylaştığım bilginin işinize yarayacak olmasına sevindim. http://www.marka-marka.org/ blogumdan da faydalanabileceğiniz bilgilere ulaşabilirsiniz. Güzel Bir Gün Dilerim. Sevgi ve Selamlar  24.01.2012 16:31
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 42
Toplam yorum
: 18
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 1469
Kayıt tarihi
: 13.01.12
 
 

Merhaba,  Hakkımda bilgi vereceğim bölümler  en zorlandığım bölümlerden birisidir her zaman. Oldu..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster