Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Eylül '09

 
Kategori
Teknoloji
Okunma Sayısı
504
 

Linux kusursuz mu sanıyorsunuz?

Linux kusursuz mu sanıyorsunuz?
 

linux


Merhaba,

Çoğu insan açık kaynak kavramını bilir ve açık kaynak işletim sistemi deyince aklımıza hemen Linux gelir. Açık kaynak olması nedeniyle işletim sisteminin kaynak kodlarını milyonlarca göz kontrol eder. Bu nedenle güvenlik açıkları Windows işletim sistemine göre daha hızlı ve etkili bir şekilde giderilir. Ayrıca kaynak koda müdehale edebilmemiz nedeniyle, işletim sistemini kendi ihtiyaçlarımıza göre güncelleyebilir, eklentiler yapabiliriz.


Tabi Linux için de herşey toz pembe değil. Milyonlarca insanın kaynak koda müdehalesi bazı problemleri de beraberinde getiriyor. Örneğin son güncellemeler ile Linux çekirdeği de (kernel) oldukça şişmiş durumda. Son zamanlarda neredeye çekirdekte yapılan her güncellemede ortalama %2 lik bir persormans kaybı ve toplamda %12 lik bir porformans kaybı oluşmuş ve bu da son yapılan Linux konferansında dile getirilmiş durumda.

%12 ciddi bir rakamdır. Tabi zaman içerisinde performans kaybına yol açan kod parçaları değişik insanlar tarafından bulunup giderilecektir ama sonuç itibariyle birilerinin görüp bu güncellemeleri yapması gerekiyor.

Linus torvalds 15 sene önce bu çekirdeği compact ve çok etkili olması hedefiyle kullanıma sundu ama işin doğası nedeniyle şu an o hedeflerden biraz uzak...

Saygılarımla

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sayın Yazar; güzel bir noktaya temas etmişsiniz. Yapılan her güncellemenin dağıtılması şart değil kanımca.Yani tek elden, resmi Linux çekirdeği olarak dağıtılması şart değil. Açık kaynak kodun tabiatı da bu değil fikrimce. Program sahibinin(!) kaynak kodu görebilmesi, değişiklik yapabilmesi ve bu haliyle paylaşabilmesi özgürlüğü açık kaynak kodu vareden... Yoksa tek bir noktada bulunan koda milyonlarca(!) kişinin müdahale edebilmesi değil.

Ziyahan ALBENİZ 
 28.09.2009 14:49
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 142
Toplam yorum
: 69
Toplam mesaj
: 12
Ort. okunma sayısı
: 1568
Kayıt tarihi
: 17.03.09
 
 

İnternet ve bilişim teknolojileri konularına ilgi duyan, yenilikleri takip eden ve bu yenilikleri pa..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster