Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Temmuz '08

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
2685
 

Liseliler başarısız oldum, okuldan atıldım diye üzülmeyin!.. İşte size yeni bir şans!

Liseliler başarısız oldum, okuldan atıldım diye üzülmeyin!.. İşte size yeni bir şans!
 

Milli Eğitim Bakanlığı 17.07.2008 tarihli bir genelge yayımladı. Genelgede “az da olsa bir kısım öğrencinin Haziran sonu ile Temmuz başında yapılan ortalama yükseltme ve sorumluluk sınavlarına tam olarak hazırlanamadan girdiğinden istenilen başarıyı elde edemedikleri yönünde talepler Bakanlığa ulaşmıştır” denmektedir.

Talepler bakanlığa ulaşmışta ne olmuştur? Çok şey olmuştur. Bu ister alt sınıftan sorumlu ol, ister alan değişikliğinden sorumlu ol, veya başarısızlık nedeniyle okuldan atılmış ol, ya da ortalama yükseltme sınavlarında başarısız ol, senin için yeni sınavlar düzenlendi demektir. Uzun lafın kısası “başarısız ol da kim olursan ol” okuma hakkını sürdürebilmen için sana bir şans verildi.

Peki bu şansı nasıl ve ne zaman kullanacaksın?

Eylül ayının birinde başlayıp okullar açılıncaya kadar sürecek (8 Eylül) zaman diliminde sınavlar uygulanacak.

“Kimler sınava katılabilecek?” diye sorduğunuzu duyar gibiyim.

Kısaca başarısız olan ve not ortalamasını yükseltmek isteyen herkes. Yani; eğer önceki yıllardan sorumluluğunuz varsa, alan değişikliği nedeniyle sorumlu olduğunuz ders varsa bunlardan sınavlara gireceksiniz.

Başka kimler girebilecek? Öğrenim gördüğünüz sınıfta başaramadığı dersi olanlar; sizin için de ortalama yükseltme sınavları yeniden düzenleniyor. Burada sınırlama var. Başarısız olduğunuz en çok dört dersten ortalama yükseltme sınavlarına katılabileceksiniz.

Bu sansınızı kullanabilmek için 18-22 Ağustos 2008 tarihleri arasında velinizle birlikte okulunuza, sınava gireceğiniz derslerin belirtildiği bir dilekçe ile müracaat etmeniz yeterli olacak.

Asıl bombayı şimdi patlatıyorum!

Kötü kader, kem talih size iki kez oyun oynadı. Başarısız oldunuz. İkinci defa sınıf tekrarı yaptınız. Yine olmadı. Geçemediniz. Daha kötüsü bu duruma düştüğünüz için tasdiknameniz verildi. Okulunuzla ilişiğiniz kesildi. Açık öğretim lisesine yönlendirildiniz.

Üzülmeyin. Hiç önemli değil. Çünkü asıl büyük fırsat size verildi.

Nasıl mı? Şöyle; 15 Ağustos 2008 tarihi mesai bitimine kadar okul müdürlüğünüze dilekçe ile başvurursanız, kaydınız yeniden yapılacak, sorumlu olduğunuz tüm derslerden sınava girip, ortalama yükseltme sınavlarına katılabileceksiniz.

Artık biraz çalışın.

Tavsiyem bazıları için son olan bu şansı iyi kullanmalısınız Mutlaka sınav programını öğrenip kaydedin. Cumartesi ve Pazar günlerde de sınav yapılabileceğini unutmayın. Ayrıca bir günde dört dersten sınav uygulanabileceğini hatırlatmak isterim.

Bana sorarsanız şimdiden ders çalışmaya başlayın. Ders çalışırken Haziran-Temmuz döneminde ortalama yükseltme ve sorumluluk sınavların da çıkan soruları göz önünde bulundurun. Öğretmenler öğrencinin işini kolaylaştırmak için aynı soruları defalarca sorarlar. Bunu nereden mi biliyorum? Ben bir öğretmenim. Kolay soruları, daha da kolaylaştırabilmek için ne kadar uğraştığımızı tahmin edemezsiniz.

Hepinize başarılar…

Musa Özcan

Uzman Öğretmen

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sınıf tekrarı yapan bir öğrencinin bu sınavlardan geçmesi sizce yüzde kaç ihtimal? Öğrenci sınıfta kalmış, sınavlara girmiş onlardan da kalmış sınıf tekrar yapıyor yine sınıfta kalıyor, bir daha şans veriyorlar. Allah aşkına çalışmamış çalışmamış o sınavlardan mı geçecek..? Sizce bu sınav gereksiz değil mi ?

eCcem 
 27.08.2008 20:14
Cevap :
Yine-yeni sınav hakkı çalışsın diye değil, mutlaka geçsin diye verilmektedir. Sınav işi usulüne uydurmaktır.  28.08.2008 20:26
 

Kural koymak bir kararlılık göstergesidir. Bu kararlıkıl sağlanamayınca gevşeklil ortaya çıkar ve gençler de bunu fark eder. İşte bu farkedilmiş gevşeklik, yönlendirici bir etki yapar. Yani dersini yapması gereken genç, "boşveeer, okulları elinde tutan büyükler; gevşek tipler, nasıl olsa geçeriz der ve çalışmaz. Sonuç olarak bugünleri oluşturan gevşek yönetimler çıkar ortaya. Bu bir kısır döngü. Ama gevşeklik her geçen gün artar, artar, artar. Sonuçta birilerinin ekmeğine yağ sürülür. Ama bu "birileri" bizler yada gençlerimiz değildir. Teşekkürler.

Murat SEVGİ 
 31.07.2008 3:20
Cevap :
Murat Bey, aramıza hoşgeldiniz. Son günlerde MB'ye seyrek uğradığımdan olup bitenleri geç öğreniyorum. O nedenle bu "HOŞGELDİNİZ" mesajı da bundan gecikti. Yorumunuza katılmamak mümkün değil. Selam ve sevgilerimle...  31.07.2008 12:03
 

ÇOK ŞANS VERİLMESİ TEMBEL VE HEP AF BEKLENTİSİ OLAN NESİLLER YETİŞTİRMEMİZE NEDEN OLMAZ MI ?

arzuli* 
 30.07.2008 15:35
Cevap :
Sürekli af ve kolaycılık eğitimde kaliteyi düşürmektedir. Ama bu verilen yeni bir sınav hakkı... Başarı yine öğrencinin calışmasına bağlı. İfade ettiğiniz gibi olmadı bir daha anlayışı da eğitime olumsuz yansıyabilmektedir. Selamlar...  30.07.2008 17:29
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 165
Toplam yorum
: 184
Toplam mesaj
: 46
Ort. okunma sayısı
: 3870
Kayıt tarihi
: 25.08.07
 
 

Samsun Terme Şuvayip Köyü'nde doğmuşum. İlk ve ortaokulu Terme'de, lise öğrenimimi Ünye'de tamala..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster