Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Şubat '09

 
Kategori
Okullar
Okunma Sayısı
540
 

Liselim

İlk öğretim bitince öğrencileri yeni duygular sarmaya başlar, biraz daha büyümüşler kendilerine güvenleri biraz daha artmıştır, yalnız bir çoğunun okulu artık uzaktadır ve serviste kapının önünden almıyordur, yani toplu ulaşım araçlarını kullanacak veya ailesine ait özel vasıtaları tercih edeceklerdir, düz liseler ne ise de meslek liseleri ve Anadolu liseleri çoğunlukla bir vasıtayla ulaşılamayacak mesafede olur.

Ulaşım araçlarını sabahları ve akşamları hepiniz muhakkak gömüşsünüzdür. Benim anlatacaklarımda böyle tıklım tık dolu bir araçta geçmekte.

İşim icabı Çankaya da uzunca zaman geçirmiş eve dönüyordum, araç bir hayli yol aldıktan sonra duraktan binen öğrencilerle tamamen doldu, öyle ki sahanlıklarda dahi yer kalmamıştı. Öğrencilerin şen şakrak muhabbetleri arasında yan tarafımdaki sırada oturan öğrencinin uyuduğunu fark ettim, biçare sabah okula yetişmek için kim bilir kaçta uyanmış, daha da önemlisi kaç saat uyuya bilmişti, belki de sabahleyin bu uzun ve yorucu yolu ayakta geçirmişti. Hatta rahatsızlanmış dahi olabilir...

Belediyelerin örnek bir uygulaması var malumunuzdur. Kentimizin ileri yaşlılarına ucuz ulaşım imkanı veriyor, bu da onların evlerde sıkılmasını önlüyor, ancak illaki vasıtaların tamamen dolu olduğu bu saatlerde mi olmalı, araç bir hayli yol almış inenlerden çok binen olmuştu Öyle ki iç içe gibiydik , bir çok öğrenci yerini kendinden yaşça büyüklere terk etmişti, ben 50’li yaşlarda sağ dizimden ameliyatlı ve kalbimden problemli olduğumdan oturuyordum.

Araçlarda yaşlılara yer vermek bir mecburiyet değil görgü kuralı ve bizim kültürümüz hatta doğu anadoluda genç veya yaşlı bayan ayaktayken hiçbir erkek oturamaz ! Yazılı kural olmasa da buna her kez uyar.

Yürüyüşten döndükleri her hallerinden belli çiftin konuşmaları dikkate alınmayacak cinsten değildi .

Uyuyan öğrenciyi işaret ederek terbiyesiz, saygısız, bir de geç olacak şuna bak yaşlılara hiç saygısı kalmamış ...Topu, topu 5-6 durak yolculuk yapacak ancak ileri yaşına hürmet edilmesini istiyor haklı olarak, ya yaklaşık 50-60 dakika yolculuk yapmak zorunda olan ve buna haftanın 5 günü sabah akşam katlanan öğrenci? Onun oturmaya hakkı yokmu, yorgun uykusuz veya hasta olamaz mı. Veya siz bu saatler dışında seyahat edemez misiniz. Mecburiyetten bahsetmiyorum ancak bizler geçlere ne kadar hak tanıyoruz ki onlardan saygı sevgi bekliyoruz ?

Belediyeler öğrencileri öğrenim saatları içinde ücretsiz taşıyamaz mı? Belki hayatları biraz daha kolaylanır...Tüm geleceğimizi emanet ettiğimiz liselilerin.

ERBABI

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 72
Toplam yorum
: 9
Toplam mesaj
: 41
Ort. okunma sayısı
: 703
Kayıt tarihi
: 22.04.08
 
 

1956 Erzurum dogumluyum. 46 Yıldır İzmir'de yaşıyorum. Uzun süredir Milliyet blog'u takip etmekteyim..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster